Hodnocení

77 %
Lokalita ,
Chutě Aromatické, Hořké, Silný
Síla 48 %

S tímto 48 % rumem pocestujeme do Asie a ochutnáme tedy až osmiletý indonéský Batavia Arrack (arrack pochází z arabštiny a znamená kondezaci). Už v názvu cítíme, že rum je “od Holanďanů”. Ti ho ale dovážejí z Jávy (původně nazývané Batavia) a tvrdili, že je to lepší rum než ten z Jamajky. Je to pot-still kousek podle tradiční indonéské receptury s využitím tradičních čínských destilačních postupů. Asi vás nepřekvapí, že ve výrobě hraje velkou roli melasa. Co vás ale možná překvapí, že ve výrobním procesu je i místní fermentovaná červená rýže. Po dvojnásobné destilaci rum se rum staří v dubových sudech uložených ve sklepích Amsterdamu.

Nizozemský rum Batavia Arrack se vyrábí výhradně na ostrově Jáva v Indonésii. Patřé do řady velmi specifické řady kotlíkových destilátů pocházejících z Východní Indie a vyráběných na ostrově Jáva v Indonésii. Je to “indonéský rum”. Do procesu kvašení se přidává místní fermentovaná (červená) rýže; právě ta jej odlišuje od rumu, ačkoli základním materiálem je stále cukrová třtina. Destilace tohoto araku Batavia probíhá pomocí velmi tradičních hrncových destilačních kotlů, které přejímají starobylé čínské destilační metody. Rum zraje v dubových sudech až 8 let. Destilát následně zraje krátkou dobu v sudech po koňaku.

Rum je velmi světlý v odstínech žluté, zlé jazyky by řekly, že i možná trochu barvu moče 😀

Vůně

Voní velmi intenzivně, ostře – cítíte hodně alkohol, ale také hodně do květin a medu. Po vůni mi připomíná agricole.

Chuť

Chuť dosti kopíruje vůni, ale přidává dlouhotrvající hořkost, která přetrvává až do alkoholového závěru, který dává pocit spíše třtinovice ve stylu Cachaca.

Na Rum Ratings obdržel tragických 4,5 z 10. Pokud byste chtěli mít doma obstojně vypadající láhev indonéského rumu z Jávy, připravte si cca 40-70 USD (necelé 2 000 Kč). V Česku prodává Maneo za 1 145 Kč.

PS: Zajímavost, tento rum byl už v rumovém kalendáři 2017 jako číslo 13 a 7. v roce 2019. Pamětníci znají a pamatují.

Info o rumu

Výrobce 1423, Herman Jansen Distillery
Typ výroby Melasa, Pot still
Chutě Aromatické, Hořké, Silný
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Síla 48 %
Lokalita ,
Rumový adventní kalendář 1423.dk 2022
Publikováno: 7. prosince 2019 Aktualizováno: 17. prosince 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. […] 13. den – nahořklý By the Dutch – Batavia Arrack […]

  2. […] 13. den – nahořklý By the Dutch – Batavia Arrack […]