Hodnocení

72 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké, Suché rumy
Síla

Jak tak člověk sedí poslední týdny v koronavirové karanténě doma, tak zvažuje jaké rumy na takové běžné ucucávaní zvolit. Nemluvím o lahodných degustacích, ale o takovém to běžném pití. Roky jsem se značce Flor de Caña vyhýbal, a vlastně ani nevím proč. Dal jsme na radu ostatních, že 18y je nejlepší, zakoupil a týdny statečně popíjím. Jak mi chutná? To se dozvíte v recenzi.

O destilérii Flor de Caña

Flor de Caña je španělské označení pro květ cukrové třtiny. Destilérku založil Francisco Pellas Canessy, ital, který v 25 letech opustil Evropu, aby se mohl vydat do Nikaraguy. Rodina Pellasů původně vlastnila rozlehlé třtinové plantáže, poté přišli s myšlenkou postavit destilérku v Chichigalpě v roce 1890. Tehdy se mladým rumem oslavovalo ukončení sběru cukrové třtiny. Lépe chutnající starší rumy si ukládali a užívali majitelé továrny. Společnost se velmi rychle rozvíjela, v šedesátých letech zmodernizovala výrobu a otevřela svůj druhý závod v Hondurasu. Jelikož kvalita stařených rumů se rozšířila i mezi běžné lidi, byla v roce 1937 založena firma Compañia Licorea de Nicaragua, která se právě zaměřila na produkci kvalitních stařených rumů. Jejich výrobky patří k nejoblíbenějším ve Střední Americe a vyrábí ze 100 % obnovitelné energie.

Flor de Caña je v zásadě jediná destilérie v Nikaraguye. Všechny ostatní rumy z té oblasti skupují základ od Flor de Caña. Celá značka je také spojena se sopkou San Cristobal. Její úrodná sopečná půda a vulkanické klima dodávají rumu skvělé podmínky pro proces staření.

Sopka San Cristóbal

O rumu

Tento sympatický 18. letý rum má klasickou sílu 40 % kterou rozhodně neurazí. Vznikl pětinásobnou destilací v kolonách (three-column still) s následně je stařený metodou Slow-Aged v sudech z amerického bílého dubu, ve kterém předtím zrály americké bourbon whisky. Flor de Caña se podle původní rodinné receptury. Podle jejich webu jsou všechny jejich rumy nedoslazované. Nedohledal jsem, ale předpokládám, že se jedná o blend.

Láhev

Flor de Caña – samotná láhev

Jak vidíte na obrázku, láhev je hezky elegantně hranatá a vytváří pocit prémiového pití. Tuto láhev můžete sehnat také v těchto limitovaných baleních (jak ,7 l tak 1 l):

Flor de Caña Centenario 18 letá v dárkové krabičce
Flor de Caña Centenario 18 letá v dárkové krabičce 1l

Sběratelé možná i cení i starší láhev:

Flor de Caña Centenario 18 letá – starší verze – v dárkové krabičce 0,7l

Vůně rumu

Výrazná vůně alkoholu, spáleného karamelu, pražených oříšků. Aroma není příliš přesvědčující.

Barva rumu

Ohledně barvy se musím shodnout s popisy ostatních recenzentů a to, že barvu tohoto rumu nelze popsat jinak, než jako intenzivní měděnou.

Chuť rumu

Po napití ucítíte intenzivní chuť tmavé čokolády a sladké tóny karamelu. Ucítíte také koření a sílu rumu. Závěr je tak akorát dlouhý (ani krátký, ani dlouhý) a cítíte v něm chuť dubu a vanilky.

Cena a shrnutí

Do Česka tento rum vozí Premier Wines & Spirits. Za mě na běžné pití skvělá volba v kombinaci ceny a výkonu. Tento rum získal na RumRatings.com hodnocení 7,4 z 10 a získal také několik ocenění na soutěžích:

  • Dvojnásobná zlatá medaile z roku 2006 a 2008 na San Francisco World Spirit Competition
  • Stříbrná medaile z roku 2004 na International Review of Spirits Award (Chicago)
  • Zlatá mediale – Dark Rum over 12yo – 2014
  • Zlatá medaile – The Rum Masters (The Spirits Business)
Tuto certifikaci oceňuji také!

Cena je za 18 letý rum velmi přívětivá a dá se koupit v Česku okolo 1 000 Kč. Na stolní pití rozhodně doporučuji.

Info o rumu

Výrobce Flor de Caña
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Sladké, Suché rumy
Barva Zlaté (oro)
Lokalita
Publikováno: 29. března 2020 Aktualizováno: 10. dubna 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4 / 5. Hlasů: 11

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články