A. H. Riise je už roky moje nejoblíbenější značka. I moje první recenze na rum byla o rumu A. H. Riise. Tato dánská značka má svou prémiovou řadu Non Plus Ultra. Ccož znamená “Dále už nic“, to je nápis, který byl na Heráklových sloupech v Gibraltaru. To byla pro staré Římany hranice světa. Za touto hranicí končil civilizovaný svět, byl to vrchol všeho nejlepšího. A jedná se o vrchol celé nabídky destilérky A. H. Riise. V sérii Non Plus Ultra najdnem klasický rum A. H. Riise Non Plus Ultra, Non Plus Ultra Sauternes Cask a náš Non Plus Ultra Black edition. Původně byl tento rum určen pouze pro rodinu Riise a kvůli tomu se s ním veřejně neobchodovalo.

Black edition se liší zejména v tom, že přibylo speciální staření ve vypálených dubových sudech. Původně mělo jít o limitovanou edici z roku 2017 s objemem pouhých 6000 lahví. Pro rok 2018 bylo naplánováno druhé vydání s 12 000 lahví, takže o limitované edici už příliš mluvit nemůžeme. Což nikterak neubírá na faktu, že je to skvělá solera směs melasových rumů s průměrnou dobou zrání 30 let.

Chuť rumu

Tento prémiový rum má temnu mahagonová barvu a nese s sebou sílu 42 %. A stejně jako jakýkoliv jiný A. H. Riise rum, můžete cítit charakteristickou vůni i chuť tropického ovoce, višní, pomerančů a karamelu. Na závěr ale můžete cítit specifičtější a pikantní chutě tabáku a dubových sudů (prý i cedru, ale ten jsem nerozpoznal), které dávají Black Edition specifickou chuť.

Je to rozhodně jeden z nejlepších rumů, co jsme kdy měl a mohu ho 100 % doporučit. To potvrzuje i hodnocení na RumRatings.com, kde získal 8,5 z 10. Takže neváhejte a určitě kupte.

Zdroje:

Info o rumu

Výrobce A. H. Riise
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Barva Tmavý rum
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Staření a stáří Solera
Lokalita
Publikováno: 6. ledna 2019 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. […] Contadoře vrátil, zjistil jsem, že mi sedí. Samozřejmě není tak výrazná jako lahůdky od A. H. Riise, Tributo 2018 nebo specifické jako rumy z rumového kalendáře, ale je to příjemné pití. […]