Hodnocení

84 %
Lokalita
Chutě Silný
Síla 60 %

Na každý rum z destilérie Foursquare se vždy těším jak malé děcko na vánoce. Jaký bude? Bude lepší nebo horší než předchozí? Nyní je čekání u konce a máme tu nový rum s jménem, které budeme mít problém napsat i vyslovit.

Příběh rumu

Tento rum vznikl z již 6. spolupráce mezi Lucou Garganem (Velier) a Richardem Sealem (Foursqaure). Richard Seale si vybral jméno Plenipotenziario (plný síly, také inspirativní a v češtině zplonomocněný), protože popisoval jeho vztah k výrobě rumu. Jedná se o přístup, který nevyžaduje žádná aditiva během přípravy rumů, aby vytvořili svůj vlastní charakteristický rumový styl.

O rumu

Jedná se o 12 letý 60 % rum z roku 2007. Jedná se o směs těžkého (heavy) a lehkého (light) rumu destilovaného v roce 2007 v klasickém měděném Pot-stillu (kotli) “Double Retort Pot Still” a Coffey Stillu (nevíme, kde ho sebrali?). Rum dozrával v sudech po bourbonu 12 let přímo v destilérce Foursquare na Barbadosu. Jedná se o limitovanou edici – je k dispozici jen 6 000 lahví. Poprvé byl představen v říjnu 2019 na Rumfestu v Londýně.

Barva rumu

Barva rumu je nádherně zlatá, tmavší, takový světlejší mahagon. Můžete vidět na obrázku.

Barva rumu Foursquare Plenipotenziario

Vůně rumu

Vůně i chuť je hodně srovnávána s rumy s Hampden Estate a Caroni. Mohu potvrdit, že je velmi silná a příjemná, nasládlá s tóny ovoce a čokolády.

Dle oficiálních zdrojů byste měli cítit silné pikantní, exotické ovoce, jako je mango a banán, s trochou pepře. Po chvíli ve vzduchu se přidávají sladké tóny čokolády a vanilky.

Chuť rumu

Chuť Plenipotenziaria je velmi komplexní a ihned vás zastaví silou 60 % kterou nijak neskrývá. Nejprve byste měli cítit citrusy, pak nakouřené koření. Na závěr pikantní tóny muškátového oříšku a pepř, možná trochu hřebíček. Závěr je velmi příjemný, kvalitní a dlouhý.

Rum ve sklenici

Okoukal jsem z Rumtips.cz. Ano, rum nechává krásné pomalé “slzy” nebol také “nohavice” a stéká pomalu a protože víme, že Richard Seale rumy nedoslazuje, je to signálem řemeslně dobře odvedené práce.

Rum Foursquare Plenipotenziario ve sklenici (slzy)

Plenipotenziario vs Destino vs Patrimonio

Jak vidíte, barvy všech 3 vzorků jsou téměř identické.

Srovnání Plenipotenziario vs Destino vs Patrimonio

Plenipotenziario je vůni ostřejší, intenzivnější vůně než Patrimonio, ale typově jsou si vůni hodně blízko. Oproti tomu Destino má vůni lehčí, jemnější a méně do čokolády.

Destino mi přijde takové tvrdší, dřevitější a těžší a chuťově není tak líbivé, nejde tolik do sladka, což Patrimonio i Plenipotenziario ano. Plenipotenziario je určitě nejsladší, ale i pocitově nejsilnější. Patrimonio je o trošku dřevitější než Plenipotenziario, které má ze všech nejdelší závěr.

Které vybrat? Těžký výběr, před kterým bych nechtěl stát 🙂 Cenově to vychází takto:

  • Plenipotenziario cca cca 3 600 – 4 000 Kč
  • Patrimonio – 4 – 5 000 Kč
  • Destino – 8 – 9 000 Kč

Shrnutí

Nechte rum rozvonět, první ochutnání a ochutnání po 10 minutách rumu ve sklenici je docela odlišné. Rum je to silný, s dlouhým závěrem, ale řemeslně skvěle vyrobený. Přesně v kvalitách celé série. Fanoušky Foursquare určitě nezklame. Ani ty, co mají rádi silnější rumy.

Je to rum za 140 Euro? Možná. Koupil bych si za tyto peníze znovu na pití? Spíše ne. Tím nechci říct, že ten rum je v čemkoliv špatný – naopak! Jen s cenou o 40 Euro nižší by se vyjímal na trhu lépe.

Do ČR má lahve časem přivézt UPB, tak snad to bude již brzy.

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Coffey Still, Melasa, Pot still
Chutě Silný
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Single barrel
Síla 60 %
Staření a stáří 12y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 8. dubna 2020 Aktualizováno: 17. dubna 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 2.9 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články