Včera jsme byli v Jižní Americe, dnes jsme se posunuli do Střední Ameriky, konkrétně do Mexika za rumem Pixan. V prastarém jazyce Mayů znamená Pixan životadárný duch.

O destilérii

Tři přátelé z různých oblastí Mexika, od Chiapasu po Monterrey přes Zacatecas, zkombinovali svou kulturu a vytvářili Destileria Espiritus del Norte (PIXAN). Distillery Espiritus del Norte se nachází v Monterrey City v severním Mexiku. Je obklopená horami na úpatí “El Cerro de la Silla”, vytváří řemeslný rum z Mexika.

O rumu

Tento poměrně mladý, tedy 8 letý, 40 % melasový rum (melasa pochází z oblasti San Luis Potosi) se vyrábí v 300litrových dávkách kvůli důsledné kontrole nad výsledkem destilace o kterou se stará master blender Diego Martinez. Rum zraje v bourbonových sudech z amerického dubu a pozáte ho i dle tmavé, mahagonové barvy.

Vůně

Příjemná, lehká, nasládlá vůně s lehkým lihovým/štiplavým aroma, které ale vůbec nevadí. Voní po zralém ananasu, karamelizovaných banánech a čerstvě vylisované třtinové šťávě.

Chuť

Prý připomíná cachaçu a je tam cítit ta mladost, nevycválanost a jemnost zároveň. Sladký pohodový rum, který je jistě skvělý do drinků i běžné popíjení, příjemný “stolní” rum.

Závěr

Závěr kopíruje vůni i chuť a není tak krátký, jak bych čekal, ale nic zásadního nečekejte.

Rum získal i nějaká hodnocení na soutěžích:

Cena a dostupnost

Tento rum se v Česku bohužel neprodává. Můžeme najít ale další rumy Pixan.

Pokud nemáte vlastní web a chcete tento rum z rumového kalendáře (pozor, dá se ještě koupit) hodnotit, může to udělat přímo na webu Alkohol.cz nebo se podělte o názor v největší československé skupině pro fanoušky rumů Rum CZ SK. Doporučuji také sledovat hashtag #24daysofrum a #24daysofrum2019.

Info o rumu

Výrobce 1423
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Lokalita
Publikováno: 6. prosince 2019 Aktualizováno: 6. prosince 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. […] Pixan. Rumy z Mexika nejsou příliš obvyklé a oproti roku 2019 tu máme finiš po červeném víně. V prastarém jazyce Mayů znamená Pixan životadárný duch. […]