Hodnocení

86 %
Lokalita
Chutě Jemné
Síla 46 %

Původ rumu

Barbados. Kolekce rumů 1731 Fine&Rare prezentuje malosériově míchané melasové rumy z karibského a jihoamerického regionu. Rok 1731 je v dějinách zmiňován ve spojitosti s britským královským námořnictvem. Přesně od tohoto roku totiž začali námořníci dostávat příděl rumu jako součást jejich mezd. Již jsme si o tom vykládali u rumu Pusser’s a Black Tot. Značka si v celé kolekci těchto rumů zakládá na čistě přírodním složení, tedy bez jakýchkoli umělých aditiv. Kolekce 1731 se skládá ze 3 jedinečných regionálních rumových směsí a 3 jednosložkových rumů od střední Ameriky až po špičku jihoamerického kontinentu.

Rumy v blendu pochází z Foursquare Distillery a zrají minimálně 8 let v dubových sudech po bourbonu. Část rumů v blendu byla destilovaná Column Still metodou, zbylá část zase Pot Still metodou. Opět platí, že ani tento rum z jejich produkce není modifikován. Tedy je lahvován bez přidání barviv, sladidel.

Vůně

S prvním přivoněním jsem cítil nasládlou, dřevitou a jemně štiplavou vůni v nose. Skutečně cítíte takovou tu pro Barbados typickou vůni. Dominantní je cukrová třtina, dřevo a vanilka. Příjemně vše doplňuje jemné kouřové aroma s kořením. V pozadí cítím i vůni po máslových sušenkách.

Chuť

První doušek maličko štípe na jazyku, ale po chvíli se již začíná zjemňovat. Chuť je nasládlá, nejvýraznější je dubové dřevo, karamel a vanilka. Z ovocité složky cítím peckové plody (zejména meruňky a lehce višně). Příjemně vše podtrhuje decentní kouřovost, máslo, koření a lehoučce i kokos. Závěr je středně dlouhý, jde maličko do hořka a cítím v něm především dřevo se spáleným karamelem. Na patře zůstává hrozně příjemná dochuť. Rum obsahuje 46% alkoholu a je bez umělých aditiv.

Láhev

Má takový ten klasický “vínový” tvar. Velká čelní etiketa v černé barvě je poměrně jednoduchá, obsahuje název a původ rumu. Můžete si zde také přečíst, že má rum přírodní barvu a je lahvován bez filtrace chladem. Uzávěr je z umělého korku. Láhev je dodávaná v pěkné tubě, kde najdete vypsané prakticky všechno info kolem příběhu, výroby a složení tohoto rumu. To mě opravdu velice potěšilo.

Cena

U nás se dá rum pořídit do 800,-Kč.

Fine&Rare Barbados Rum 8 y 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Závěr

Tato značka se mi začíná čím dál více zamlouvat. Druhá láhev, kterou jsme prozatím ochutnal a jsem vážně spokojený. Za velmi přijatelnou cenu dostanete poctivý přírodní rum, který si na nic nehraje a je velice dobře pitelný. Tento Barbados mi zachutnal ještě o něco víc, než předchozí British West Indies. Pokud máte rumy z Barbadosu napité (zvláště z Foursquare Distillery), určitě v tomto rumu najdete jejich rukopis. Už se těším na další kousky od této značky.

Info o rumu

Výrobce 1731 Fine&Rare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Jemné
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 46 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Jacco Kroon, Navy Island Rum Company / 1731 Fine & Rare
Publikováno: 29. června 2020 Aktualizováno: 29. června 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články