Hodnocení

82 %
Lokalita
Chutě Jemné
Síla 41 %

Původ rumu

Portoriko. Již šestá generace rodiny Serrallésů se věnuje rumům (více než 150 let). Rodina Serrallés se usadila v Portoriku v roce 1820 a nejdříve se zabývala pouze výrobou cukru. V roce 1865 vyrábí svůj první rum. Don Juan Serrallés rozšířil rodinnou výrobu cukrové třtiny a založil tradici výroby rumu v Serrallés. Líbí se mi, že palírna využívá inovativního procesu rekultivace odpadu, díky kterému je Don Q jedním z nejzelenějších producentů lihovin na světě. Zajímavé je, že rodina má jako jediná výhradní právo na užívání vody z řeky Río Inabón, která je důležitým prvkem výroby rumu Don Q. V roce 2017 získali dokonce zlatou cenu World Spirits Award. Značka si zakládá na nedoslazování veškerých svých rumů.

Don Q Double Aged Sherry Cask Finish je směs rumů ve věku 5 až 8 let zrajících v amerických sudech z bílého dubu po bourbonu. Po dokončení počáteční fáze stárnutí tento blend odpočívá po dobu dalšího jednoho roku ve vybraných amerických sudech z bílého dubu, ve kterých dříve zrálo španělské oloroso sherry.

Vůně

Není až tolik výrazná na první ovonění. Je poměrně jemná, sladká, trošku cítím i určitou lihovost. V základu mi zavoněl med, mladé dřevo a vanilka. Následně se do popředí dostává aroma sherry, karamelu a lehce kokosu. V pozadí jsem pak zaznamenal i náznak kouře a lehoučce trávy. V nose neštípe.

Chuť

Ta mi přijde při prvním doušku maličko ostřejší, na to že má “jen” 41% alkoholu. Cítím výrazné dřevo, med a sherry. Nechybí ani závan vanilky, sladkého pečiva, pražených ořechů (zejména mandle), sušeného ovoce a náznak tabáku v samotném závěru. Ten je středně dlouhý, ne příliš výrazný, ale vcelku hřejivý. Rum obsahuje 41% alkoholu a je bez umělých aditiv.

Láhev

Je spíše nižší, zaoblená s kratším hrdlem. Na přední straně láhve najdete štítek s názvem, znakem a lehkým popisem zrání rumu. Uzávěr s vyrytým logem a korkem vypadá moc pěkně. Celkově žádné zbytečné složitosti a design v přírodních barvách na mě moc dobře působí.

Cena

U nás se dá rum pořídit do 1100,-Kč.

Závěr

Poprvé jsem se s tímto rumem setkal v Brně v Air café při představení této značky. Už tehdy mě produkty Don Q vcelku zaujaly. Rum je příjemný jak ve vůni, tak v chuti a to bez přidaných umělých aditiv. Láhev vypadá hezky, tedy za mě velmi příjemný počin, který si kdykoli rád naliji. Doporučím vyzkoušet i další rumy z této produkce, třeba Single Barrel 2009, ten mi vážně sedl.

Info o rumu

Typ Španělský typ
Chutě Jemné
Jedinečnost Blend
Síla 41 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu, Sudy po sherry
Lokalita
Další Don Q
Láhev k recenzi dodal
Samer Selbak, Fénix Drinks
Publikováno: 10. června 2020 Aktualizováno: 10. června 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hlasů: 13

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články