Hodnocení

80 %
Lokalita
Chutě Aromatické
Síla 75,5 %

Rum z Bermudských ostrovů recenzuji poprvé a je to mé 3. setkání. Ale už od prvního jsme se do tohoto rumu zamiloval. Tmavý jak černá duše rumařova, nasládlý jak život v Karibiku, s příběhem jak Piráti z Karibiku a přitom dostupný jak české pivo. To je Goslings.

Goslings 151 Proof Black Seal

Ke každému pořádnému rumu patří příběh. Takže jaký je příběh Goslings rumu?

Příběh rumu

Black Seal se stal synonymem Bermud – je to národní nápoj a tzv. “ostrovní zlato”. Gosling’s Black Seal 151 Proof Rum se vyrábí v Bermudách podle rodinné receptury již od roku 1806. Název nesouvisí s černým tuleněm, ale s černým voskem, který se původně používal jako těsnění uzávěrů.

Goslings jako značka je známá specifickými tvary lahví (tohoto rumu se to netýká) – vypadají jako od šampaňského. Je to podle legendy, že první Goslings Rum byly v repasovaných láhvích šampaňského, které nechali na Bermudách britští důstojníci koloniální éry, proto mají zvláštní tvar.

Uvnitř láhve se ukrývá tmavý over-proof (75,5 %) rum, který má díky propojení pot-still rumů a rumů vyráběných v destilačních kolonách s jemnou, plnou a bohatou chuť. Rumy pro blend Black Seal zrály nejméně 3 roky v dubových sudech po whisky a bourbonu.

Barva a vůně

Rum mý temnou krakenovskou barvu a těžkou čokoládovo-tabákovou vůní. Také po vanilce, s náznaky koření včetně kardamonu a skořice. Nesedne každému, ale ten kdo tohle má rád – a to jsme i já – tohle bude milovat.

Chuť

Goslings má příjemně sladký profilem melasy a sirupu. Závěr je s nádechem kávy a tabáku, vanilky a karamelu. Úžasná záležitost.

Obecně, přijde mi to skvělý rum pro lidi, co se nebojí zajímavých chutí a vyšších procent. Cena se pohybuje mezi 800 a 1 100 Kč.

PS: Dělá se ze něj skvělý rumový drink Dark’n’Stormy.

Recept na Dark’n’Stormy

  • 3 cl Gosling’s Black Seal,
  • 0,25 cl limetkové šťávy,
  • 0,2l zázvorového piva (ginger beer),
  • led.

Vyšší sklenici dle potřeby naplníme ledem, který přelijeme zázvorovým pivem, poté limetkovou šťávou, a nakonec nalijeme Gosling’s tak, aby zůstal na povrchu. Ozdobíme limetkou.

Dark ‘n’ Stormy

Info o rumu

Výrobce Gosling´s
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Pot still
Chutě Aromatické
Barva Tmavý rum
Jedinečnost Blend
Síla 75,5 %
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
TopAlkohol.cz
Publikováno: 7. února 2021 Aktualizováno: 16. února 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články