Hodnocení

91 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Jemné
Síla 43 %

Původ rumu

Martinik. Vše začalo v roce 1917, kdy Francouz Jacques Bally kupuje pozemek na severu Martiniku, kde se nachází již dávno zapomenutá palírna (L’Habitation Lajus existovala již od roku 1670). Následně zrekonstruoval obytný komplex i palírnu a začal vyrábět vysoce kvalitní zemědělský rum. Ale nechtěl zůstat pouze u nestařených rumů. Jednou totiž Jacques Bally náhodou narazil na několik sudů, v nichž již dlouhou dobu zrálo asi 500 hektolitrů rumu, který byl samozřejmě značně tmavý a měl jedinečnou chuť. Díky tomu se začal více zajímat o proces staření, který začal od roku 1924 studovat. Následně jej začal testovat na části rumů z jeho produkce (od konkurence sklidil posměch). V roce 1930 navrhuje onu proslulou a netradiční láhev trojúhelníkového tvaru, která tento rum proslavila po celém světě. Po smrti J. Ballyho (1963) se výroba stěhuje nejdříve do palírny “Simone” a následně do palírny “Saint James”. V roce 1986 rodina Bally značku prodává a v roce 1996 přebírá název a kontrolu nad “Bally Rhum” společnost “Cointreau”. V současnosti patří značka “Bally” a “St. James” společnosti “La Martinique” se sídlem v Paříži.

J. Bally XO Heritage Rhum je směs rumů zrajících minimálně 7 let. Jsou v něm obsaženy i 12 let staré rumy (výběr ze skladů J. Bally – ročníky 1982 a 1997). Rum dozrával typickým stárnutím společnosti J. Bally (přesná původní technika je výrobním tajemstvím) v malé dávce (cca 200 litrů) v mírně vypálených dubových sudech.

Vůně

Je příjemně nasládlá, jemná, jen lehce pichlavá v nose. Ač se jedná o agricole rum, typická agricole vůně není až tolik výrazná. Cítím cukrovou třtinu, med a dřevo spolu s příjemným ovocným závanem. A že tam toho ovoce je. Cítím jak tropické plody (ananas, citrusy,..) tak švestky i jablka. Při detailnějším rozboru pak i aroma kandovaného ovoce. Vše doplňuje i květinový závan s decentním kouřem a rašelinou. Vůně je také kořenitá, rozeznal jsem vanilku a muškátový oříšek.

Chuť

Ta již při prvním doušku není tolik sladká, jako vůně. Je jen lehce štiplavá na jazyku, jinak příjemně jemná. Typické agricole aroma je v chuti již výraznější. Velmi dominantní je dřevo, med, ovoce (ananas, švestky, kompot a kandované ovoce), tráva a rašelina. Dále cítím i stopy kouře, vanilky, lehce i květinové aroma a v závěru decentní zatuchlost, která přerůstá do jemně nahořklého závěru, který je příjemně dlouhý. Rum obsahuje 43% alkoholu a je bez umělých aditiv.

Láhev

Nádherná a elegantní. Mám rád tyto hranaté ploché láhve, které připomínají nějaké luxusní parfémy. Z čelní strany velkým písmem označení rumu, pod ním mapka Martiniku a pod mapkou ještě pár popisků rumu. Láhev vypadá masivně a je uzavřena plastovým uzávěrem s přírodním korkem. Uzávěr i písmo laděny do zlaté barvy. Pod uzávěrem je ještě přebal hrdla s názvem značky J. Bally. Láhev se dodává v nádherné dřevěné kazetě s průhledným čelem a vypáleným názvem J. Bally.

Cena

U nás se dá rum pořídit do 3500,-Kč.

J.Bally Heritage 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Závěr

Agricole rumy jsou stále bližší mému srdci a oblíbeným chutím. Od značky J. Bally jsem pil již několik kousků a jsou to všechno úžasné zemědělské rumy. Kdo je má v oblibě, určitě tuto značku miluje. Verze XO Heritage je určitě jemnější a méně “zemědělská”, než ostatní rumy z produkce J. Bally, které jsem prozatím pil. Pro začátečníky to bude určitě takový příjemnější vstup mezi Agricole rumy.

Info o rumu

Výrobce J. Bally
Typ Agricole
Typ výroby Šťáva
Chutě Aromatické, Jemné
Označení XO
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 43 %
Staření a stáří 7y - 12y
Lokalita
Publikováno: 26. ledna 2021 Aktualizováno: 26. ledna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články