Hodnocení

77 %
Lokalita
Chutě Jemné
Síla 45,7 %

Dnes jsem se pustil do do dalšího zbrusu nového rumu z edice Vintage od Plantation (už je u nás na trhu). Láhev vypadá, jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky – opět se symbolikou fauny a flóry – tentokrát s motivem velryby z Panamy. Krabice mi přijde krásná.

O rumu

Jedná se o 13. letý melasový rum se sílou alkoholu 45,7 % v limitované edici, destilovaný v kolonách v Alcoholes del Istmo. fermentace probíhala 2 – 3 dny. Tento rum, jak už jsme u Plantation zvyklí, si užívá double aging, tedy zraje tropicky 12 let v Panamě v sudech po bourbonu a poté 1 roky kontinuálně Javrezac, ve Francii (400 litrové sudy Ferrand z francouzského dubu). Tohoto rumu vzniklo celkem pouhých 19 sudů. Rum obsahuje minimum karamelu E150a – mezi 0 % a 0,1 % a pouhých 70 g/hl esterů.

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je do zlatova, velmi příjemná barva květinového medu. Tekutina se chová velmi lehce, rychle stéká po sklenici, ale nechává výrazné stopy.

Vůně je velmi jemná, s vůní vanilky, citrónu a medu. Nikde nic nevadí ani neštípe. Vůně v sobě Panamu nezapře.

Chuť je mnohem výraznější a živější než vůně. Ucítíte hodně med, jablka a oříšky. Závěr nás zachytí silnější dřevitost s chutí tabáku, čokolády a lékořice a je nečekaně dlouhý a silný.

Závěr

Je to pohodový rum, který bych u Panamy čekal trošku jednodušší, ale není zas až tolik a je určitě určen jak pro fanoušky kontinentálních karibských rumů tak i pro fanoušky sladších tónů a edice Single Vintage. Prodej v Česku začal už tento týden na Interdrinks.cz za 1 699 Kč. Chutná mi a nebál bych se ho návštěvě nabídnout.

Samozřejmě není to vysokoesterové rumové porno, jak někteří z nás máme rádi, ale to ani od panamského rumu nečekáme. Takže za mě naprosto v pořádku.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum, Vintage Edition
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Síla 45,7 %
Staření a stáří 13y, Double aging, Sudy po bourbonu
Lokalita
Vzorek na recenzi poskytla Aleksandra Lavrova
Publikováno: 24. října 2021 Aktualizováno: 24. října 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Hlasů: 24

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články