Hodnocení

69 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 35 %

Původ rumu

Panama. Legenda říká, že při stavbě Panamského průplavu mezi lety 1880 – 1914 docházelo k velikým ztrátám v řadách dělníků. Těžké pracovní podmínky, málo jídla, nemoci, s tím vším museli dělníci bojovat. Proto údajně jejich manželky začaly přidávat do starého panamského rumu místní ovoce a bylinky a tento nápoj podávali jejich mužům na posilnění organismu. Všichni začali věřit v zázračné účinky tohoto lektvaru a dali mu název SéRum. Postupně se tento „zázračný“ nápoj podával nejen pro povzbuzení, ale také proti uštknutí hadem či malárii.

Velice kvalitní cukrová třtina využívaná pro rumy Sérum se pěstuje v údolí Pesé v provincii Herrara (Panama). Tato oblast je pro pěstování třtiny (zejména díky jejím ideálním klimatickým podmínkám a vulkanické půdě) velmi vhodná. Jako základ výroby tohoto rumu se používá panenský třtinový med, který se získává lisováním stonků třtiny a následným odpařováním přebytečné tekutiny. Tento “panenský med” následně kvasí v nerezových kádích několik dní. Po vykvašení následuje kolonová destilace. Výsledný destilát “aquardiente” (ohnivá voda o obsahu 29 – 60% alkoholu) se nechá zrát v dubových sudech, do kterých se přidává tajný mix místního ovoce a bylinek. Staří rumů v blendu je 3-8 let. Master Blender této značky je Marco Savio.

Vlastníkem značky Sérum jsou Kratochvílovci. Je to soukromá společnost s více než 20 lety zkušeností s prémiovým alkoholickým průmyslem.

Vůně

Již při prvním přiložení sklenky k nosu cítíte výrazně sladkou ovocnou chuť. Celkově však není vůně příliš výrazná. V pozadí zaznamenávám medový nádech, který doplňuje ovoce. Míchá se mi jak tropické, tak i naše ovoce. Zejména Ananas, jablka a broskve. Celou vůni dotváří vanilka a květinový závan.

Chuť

Stejně jako vůně i chuť je opravdu velmi sladká a jemná. I zde cítím veliký podíl medu, směs ovoce (ananas, jablka, broskve, sušené meruňky a kompot). A opět všude přítomná vanilka, která jde cítit zejména v pozadí. Chuť není nijak složitá, ani vyzrálá. Závěr je nevýrazný a prakticky nulový. Na patře zůstává jen medově ovocitá dochuť s nádechem mandlí. Rum je jistě dost doslazovaný a obsahuje 35% alkoholu.

Láhev

Musím říct, že změna v designu láhve se vážně povedla. Líbí se mi zajímavý buclatý tvar s těmi vystouplými hrankami. Veliký uzávěr s umělým korkem a logem vypadá dobře, škoda jen, že je plastový. Celkově láhev určitě zaujme na první pohled. Opravdu připomíná nějaký léčivý lektvar.

Cena

U nás pořídíte tuto láhev kolem 700,- Kč.

Závěr

Je pravda, že elixírům již pozornost nějakou dobu nevěnuji. Nicméně dokážu ocenit i dobrý slazený rum. Ale bohužel toto Sérum mě moc nepřesvědčilo. Celkem příjemně a svěže hraje ovocitá chuť a láhev je moc pěkná, ale to je za mě bohužel vše. Na mě je to již opravdu příliš přeslazené a s rumem to nemá příliš společného. Každopádně mezi ženami a milovníky velmi sladkých rumů si místo určitě najde.

Info o rumu

Výrobce Sérum
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still
Chutě Jemné, Sladké
Označení Elixír
Barva Zlaté (oro)
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Jedinečnost Blend
Síla 35 %
Lokalita
Láhev k recenzi dodali
Publikováno: 2. října 2020 Aktualizováno: 2. října 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články