Sérum

Rumy a elixíry Serum jsou spojené s historií Panamského průplavu, ale i s Českem. Za procesem výroby a exotickými surovinami stojí česká značka Kratochvílovci.

„Kvalitní rumy z celého světa prodáváme už dvacet let. Chtěli jsme však vytvořit rum přesně podle našich představ, který splní všechna naše očekávání. Chtěli jsme mít zkrátka produkt, na který budeme pyšní,“

říká o vzniku rumu Serum Michal Kratochvíl ze společnosti Kratochvílovci.

Tuto značku provází, stejně jako jiné rumy, příběh:

Panamský průplav je jedním z novodobých divů světa, zkrátit si cestu z Atlantiku do Pacifiku o 11 tisíc kilometrů však stálo mnoho úsilí a lidských životů. Drsné pracovní podmínky v deštném pralese si proto dělníci zlepšovali dobrým panamským rumem. Serum se však zrodilo až ve chvíli, kdy kubánské ženy začaly přidávat svým tvrdě pracujícím manželům do rumu koření a sušené ovoce. Tento lektvar dodával energii, pomáhal bojovat s malárií či hadím uštknutím – a navíc skvěle chutnal.

Velice kvalitní cukrová třtina využívaná pro rumy Sérum se pěstuje v údolí Pesé v provincii Herrara (Panama). Tato oblast je pro pěstování třtiny (zejména díky jejím ideálním klimatickým podmínkám a vulkanické půdě) velmi vhodná.

Podobu pro nový design lahví připravil designer Marek Mikovec ze studia Mikovec Design a ocenila ji porota soutěže Obal roku 2020, v níž se Serum umístilo mezi vítězi. Lahve odkazují k tvaru sudů s rumem.

Recenze Sérum Elixír    

Recenze Sérum Elixír

Jako základ výroby tohoto rumu se používá panenský třtinový med, který se získává lisováním stonků třtiny a následným odpařováním přebytečné tekutiny. Tento “panenský med” následně kvasí v nerezových kádích několik dní. Po vykvašení následuje kolonová destilace. Výsledný destilát “aquardiente” (ohnivá voda o obsahu 29 – 60% alkoholu) se nechá zrát v dubových sudech, do kterých se přidává tajný mix místního ovoce a bylinek. Staří rumů v blendu je 3-8 let.

Číst dále
Recenze Sérum Ancon 10Y    

Recenze Sérum Ancon 10Y

Legenda praví, že tento rum byl pojmenován po lodi Ancon, která jako první vplula roku 1914 do Panamského průplavu. Jednalo se o věhlasnou událost, které se zúčastnili ti nejvlivnější politici i obchodníci nejen z Panamy, ale i z celého světa.

Číst dále