Hodnocení

85 %
Lokalita
Chutě Esterové, Silný
Síla 69,3 %

Bílé rumy mají nyní pré, takže můžeme uvítat nový, bílý, nestařený rumy z paraguayské melasy a destilovaný v Dánsku. Rum voní už z názvu, jmenuje se Skunk rum. Stojí za ním Bintu Singh z A Clean Spirit, bratr Joshuy Singha z známé rumové společnosti 1423 z Dánska.

Příběh rumu

SKUNK je nová rumová značka z Dánska Bintu Singha a jeho společnosti A Clean Spirit zaměřující se na  udržitelnost ve všech směrech. Lahve jsou z recyklovaného skla a etikety z bavlněného papíru.

Jejím cílem je učinit udržitelně vyráběné produkty dostupné běžným zákazníkům a vnést tak udržitelnost do každodenního života jedince. Společnost si zakládá na respektu nejen k životnímu prostředí, ale také ke spotřebiteli, výrobci, obchodním partnerům a dalším generacím. Z toho důvodu má vysoké ekologické nároky na celý výrobní řetězec – od surovin přes výrobce a dodavatele až po balení a prodej.Fenix Drinks

Ptáte se, proč drtivou většinu produkce má Česko? Inu na loňském Rumfestu se Bintu dohodl s týmem Alkohol.cz, který byl z rumu nadšený, a domluvili se tak na exkluzivitu v rámci ČR a i většině produkce.

Skunk rum ale není první, ani poslední – budou celkem čtyři, každý se bude lišit v kvašení a metodách destilace.

Ptal jsem se Bintua na příběh za názvem rumu, tedy Skunk:

Skunk má velmi výrazný zápach, a je také velmi hořlavý – Náš SKUNK RUM má také velmi výrazný zápach a je také velmi hořlavý ?Bintu Singh

Bylo mi ctí, že Bintu nahrál speciální vzkaz pro mne a tak vám ho rád ukážu i s představením rumu:

Skunk rum

Skunk rum je bílý melasový overproof rum v síle 69,3 % (destilovaný na 87 %). Jedná se o rum v jamajském stylu s vysokým obsahem esterů, který se v Dánsku destiluje z paraguayské BIO melasy. Destilace probíhá na speciálním destilačním přístroji Hybrid still o kapacitě 4 000 litrů. Je to to něco na způsob kolony, kdy můžete jednotlivé částí vypínat a zapínat. Fermentace probíhá velmi dlouho – 2 – 3 týdny. Rum se nijak nestaří, jen odpočívá 4 týdny v nerezavém tanku. Více o výrobě najdete na těchto videích od Bintua:

Celkově existuje 699 láhví rumu SKUNK Batch 1, z toho 570 jich je k dispozici na českém trhu díky distributorovi Fenix Drinks. Kromě na trhu dostupné verzi Batch 1 je již hotový i Batch 2, na který se zatím můžete těšit a myslím, že vám bude chutnat ještě více než ta první a v řádu týdnů bude v Česku. Ale znáte to, my nesmíme ani naznačovat 🙂 Ale můžu prozradit, že se chystá i stařená verze.

Láhev

Rum je v poměrně běžný lahvích z recyklovaného skla, které jsou opatřeny divokými, barevnými etiketami z udržitelného papíru. Je na nich uvedena šarže i číslo láhve.

Barva a vůně

Bílý rum je bílý rum, na barvě toho moc nevymyslíme 🙂

Jinak je to prostě silný rum s výraznou vůní přezrálých banánů, ananasu a manga – obecně zralé tropické ovoce. Vůně není vůbec štiplavá.

Chuť rumu

Chuť rumu velmi dobře opakuje zážitky z vůně, je zde velmi dlouhý a velmi silný závěr plný tropického ovoce, asi nejvíce ananasu. Kolega Jarda Pisklák píše, že to je Haiti smraďoch co si to rozdal s Jamajskou černoškou.

Cena a shnutí

0,5 l láhev stojí 1 399 Kč (v přepočtu 2 798 Kč za litr) a koupit si ho můžete exkluzivně na Alkohol.cz. Komu bude chutnat? Bez diskuse pro všechny opravdové fanoušky rumy a experimentátory. Bio melasa z Paraguaye, reálná destilace v Dánsku a perfektní vůně a silná chuť. Bude skvělý jak do míchaných drinků i do soudků.

Nemyslím si, že je to vhodný rum na běžné pití, kdy si kamarády na večer otevřete láhev – na to je to moc velká divočina. Myslím, že fanouškům španělského typu rumu také nesedne. Zato je to perfektní exkurze do výroby rumu a tvorby fascinujících chutí i vůní.


Další recenze: Rumgirl nebo Jardy Piskláka.

Info o rumu

Výrobce A Clean Spirit
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Esterové, Silný
Označení Cask Strenght, Limitovaná edice, Overproof
Barva Bilý rum (Světlý/Bianco/Blanco/Planas)
Jedinečnost Single Cask
Síla 69,3 %
Staření a stáří Nestařený rum
Lokalita
Publikováno: 6. dubna 2022 Aktualizováno: 6. dubna 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář