Hodnocení

76 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 40 %

Z řady Sérum tu máme další láhev a to Gran Reservu, tedy to nejlepší z ročníku. Rumy Sérum vozí do Česka firma Kratochvílovci, s více než 20 lety zkušeností s prémiovým alkoholem. Značka Sérum je známá hlavně kvůli elixírům, ale redesign lahví mě přiměl se podívat i na lahve které jsou označované za rumy a to 40 % rum Gorgas.

O rumu

Jedná se o osmiletý 40 % panamský rum z melasy. Ta se získává z cukrová třtina, která se pěstuje v údolí Pesé v provincii Herrara (Panama). Tato oblast je pro pěstování třtiny (zejména díky jejím ideálním klimatickým podmínkám a vulkanické půdě) velmi vhodná. Cukrová třtina se naseká a rozdrtí na šťávu, která se poté vaří a vzniklý cukr se odstředí, aby bylo možné získat melasu, z které se rum vyrábí.

Po vykvašení následuje kolonová destilace v destilérii Bodegas de America Panam. Výsledný destilát (aquardiente – ohnivá voda o obsahu 29 – 60% alkoholu) se nechá zrát v dubových sudech po bourbonu. Staří rumů je průměrně 8 let. Master Blender je Marco Savio.

Rum je doslazovaný 18 gramy cukru na litr a doslazování vychází z příběhů, kdy dělníci při stavbě Panamského průplavu pili rum z cukrem, ovocem a bylinami, aby měli sílu a zároveň byli chráněni proti nemocem.

Příběh rumu

Příběh tohoto rumu se točí kolem jednoho z moderních divů světa – Panamského průplavu, Dr. William C. Gorgas byl vojenský chirurg, který se zasloužil o vyléčení dělníků v Panamském průplavu z malárie a žluté zimnice během konstrukce panamského kanálu v letech 1880 až 1914.

Láhev

Musím potvrdit to, co psal Jirka. Změna v designu láhve se vážně povedla. Je unikátní, ihned rozpoznatelná a nezabírá příliš místa. I proto se mi líbí buclatý tvar s těmi vystouplými hrankami stejně jako tmavá barva láhve v kombinaci s hnědou etiketou na čelní straně a proužkem kolem hrdla. Veliký uzávěr s umělým korkem a logem vypadá dobře, škoda jen, že je plastový. Celkově láhev určitě zaujme na první pohled a zapamatujete si ji.

Vůně a barva

Již při prvním přivonění jde cítit jemné, sladší aroma karamelu a především marcipánu a pomerančové kůry a koření. Trochu mi připomíná vánoční koření. Vůně je příjemná a neštípe v nose.

Chuť

Stejně jako vůně, také chuť je sladší a jemná. Dominantní je především marcipán a tropické sušené ovoce a vánoční koření. Závěr není příliš dlouhý, ani výrazný. Na patře zůstává sladká dochuť po koření a marcipánu a dubovém sudu.

Komu bude chutnat?

Tenhle rum bude chutnat fandům kontinentálních rumů a elixíru a těm kteří mají rádi kořenité chutě. Určitě bude chutnat i těm které mají rádi sladké rumy. Určitě skvělý láhev na to podzimní a předvánoční popíjení.
U nás pořídíte tuto láhev do 1 000,- Kč. Třeba na Alkohol.cz za 999 Kč.

Nebudete chutnat zastánců ostrovních destilérií jako třeba Foursquare nebo Hampden Estate.

Info o rumu

Výrobce Sérum
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still
Chutě Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 10y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Láhev k recenzi dodali
Publikováno: 19. září 2020 Aktualizováno: 19. září 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články