Dnes jsem si pro vás připravil speciální srovnávací článek. Vzal jsem si do hledáčku rumy jedné z nejoblíbenějších značek světa rumu. Všechny by se měly dát prozatím poměrně snadno sehnat. Nebude to formou klasické recenze, protože vzorků je opravdu moc a článek by byl moc dlouhý. Tedy spíše bodově, souboj rumu proti rumu. A věřte, že jsem si dal opravdu záležet. Přes slepé srovnávání, všechny vzorky najednou, skupiny po čtyřech atd atd, abych dosáhl co nejlepšího výsledku dle mých čichových i chuťových senzorů. Ale nebojte, určitě přijdou i recenze na každý rum zvlášť, tak jak je znáte.

Barbados – Foursquare Distillery. Jedná se o jednu z nejmodernějších palíren rumu na světě a zároveň jednu ze 4 palíren na Barbadosu. Rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller Richard Seale. Určitě jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Většina jeho rumů se skládá z blendů, které prošly jak Pot Still tak Column Still destilací. Stejně je tomu tak i u Foursquare Premise. Líbí se mi, že se R. Seale nebojí experimentovat a zkouší zrání v různých sudech. Díky tomu vzniká hodně chuťově rozdílných rumů. Samozřejmě žádné rumy z jeho dílny neobsahují umělá sladidla ani jiná aditiva.

Představení rumů

Foursquare Premise – 10 YO (zraje 3 roky po bourbonu, 7 let po sherry), 46% alkoholu, Column Still i Pot Still

Foursquare Sagacity – 12 YO (blend rumů stařených 12 let po bourbonu a 12 let po madeiře), 48% alkoholu, Column Still i Pot Still

Foursquare Dominus – 10 YO (zraje 3 roky po bourbonu, 7 let po koňaku), 56% alkoholu, Column Still i Pot Still

Foursquare Empery – 14 YO (blend dvou 14 let starých rumů – jeden po bourbonu, druhý nejprve 10 let po bourbonu a následně ještě 4 roky po Oloroso sherry), 56% alkoholu, Column Still i Pot Still

Foursquare Hereditas – 14 YO (pravděpodobně stejné složení, jako u Empery, ale poměr bude zřejmě jiný), 56% alkoholu, Column Still i Pot Still

Foursquare 2005 – 12 YO (zraje 12 let v sudech po bourbonu), 59% alkoholu, Column Still i Pot Still

Foursquare 2007 – 12 YO (zraje 12 let v sudech po bourbonu, stejně jako 2005), 59%, Column Still i Pot Still

Foursquare Nobiliary – 14 YO (zraje 14 let v sudech po bourbonu), 62%, Column Still i Pot Still

Barva

Rumy jdou postupně od nejtmavšího k nejsvětlejšímu – Nobiliary, Hereditas, Empery, 4-6 místo zaujímají Dominus s 2005 a 2007, Sagacity a nejsvětlejší Premise.

Žebříček dle vůně i chuti (1 nejlepší, 8 “nejhorší”)

1) Foursquare Nobiliary – Má silnou, výraznou, štiplavou vůni, ve které jde úžasně cítit staré dřevo, dále vanilka a tropické ovoce. Lehce pak i kouř a jablka. V chuti dominantní vyzrálé dřevo, vanilka, troška tropického ovoce a karamelizovaný cukr. Rum je překvapivě jemný, závěr dlouhý a intenzivní. Opravdu úžasný rum a celkem jasné vítězství!

2) Foursquare Empery – Silná, ostřejší a nasládlá vůně s dominantním dřevem a karamelem. Velmi jde znát i zrání v sudu po sherry. Cítím také lehce květinovou vůni se sušeným ovocem a nádechem kakaa. Chuť opět po dřevě a karamelu, cítit jdou i višně a tropické ovoce. Nechybí ani aroma vanilky a lehce ořechů. V delším závěru se projeví i menší zatuchlost. Výborný rum a právem zaujal 2. místo.

3) Foursquare 2005 – Nádherná vůně po dřevě se zajímavou krémovitostí. Cítím vanilku, náznak kokosu s kakaem, vše se smetanovým nádechem. Chuť je silná, těžká, štiplavá na jazyku. Výrazné dřevo v kombinaci s vanilkou a hořkou čokoládou skvěle funguje. Ovoce cítím spíše méně. Dlouhý a výrazný závěr vás zahřeje a jde až do mírné hořkosti. Skvělý rum a zasloužené 3. místo.

4) Foursquare Hereditas – Zpočátku vůně krásně jemná (až překvapivě) a nasládlá. Výrazné dřevo a především tedy sherry. To je tam opravdu nesmírně znát. Ke konci lehce štípe v nose. Chuť je těžká, ostrá, vyzrálá. Na patře vám utkví kombinace dřeva a výrazného sherry. To cítím prakticky od začátku až do vcelku dlouhého závěru. Mimo to i vanilku, lehce jakoby peprnou složku s mírnou hořkostí a zatuchlostí. Výborný rum, zvláště máte-li rádi rumy po sherry. Pekné 4. místo.

5) Foursquare 2007 – Jemná, méně výrazná vůně než u 2005. Cítím zejména karamel a dřevo. Ty doplňuje výrazná až smetanová chuť vanilky, koření a jemně kokosu. Chuť je silná, ostrá, hřejivá. Cítit lze velmi výrazné dřevo se sušeným ovocem, kořením a vanilkou. Závěr je delší, ostrý a lehce je cítit po vanilce a tabáku. Dochuť jde maličko až do hořka. Velmi dobrý rum na 5.-6. místě, ovšem 2005 v přímém srovnání u mě maličko vítězí.

6) Foursquare Dominus – Příjemně jemná vůně s dominantním dřevem a karamelem. Dále cítím i tropické ovoce, koření a lehce tabák. Chuť je krémová, melasová, po karamelu a dřevu. Je vcelku štiplavý na jazyku, lehce cítím i závan tropického ovoce a vanilky. Závěr středně dlouhý, ostrý, mírně zatuchlý a jde lehce do hořka. Tento skvělý rum u mě na stejném místě, jako 2007, tedy 5.-6. místo.

7) Foursquare Sagacity – Vůni musíme nechat déle rozvinout, aby se krásně projevila. Není tolik výrazná, ale je nádherně jemná. Cítit jde karamel, dřevo, vanilka a samozřejmě i madeira, po které rum zraje. Nechybí ani ovocitá složka a jemně ořechový závan. Chuť je opravdu jemná a nasládlá po madeiře. Cítím výraznou dřevitou složku, banán s kokosem a karamel. Závěr je hřejivý a takový smetanový po vanilce a jemně i kakau. Vynikající rum na 7. místě. Kdyby měl za mě více %, pohyboval by se u vrchních příček.

8) Foursquare Premise – Asi nejméně výrazná vůně ze všech vzorků. Je hodně dřevitá, chuť po vanilce a karamelu. Decentní je pak i sherry složka a květinové aroma. Chuť je velice jemná, nasládlá. Je to vzoreček s nejméně % alkoholu, tedy i na jazyku není tak divoký. Cítím zejména dřevo s medem a bobulové ovoce. Následně se projeví i koření a vanilka. Sherry není za mě tolik výrazné. Závěr je středně dlouhý, lehce v něm zaznamenávám kakao a ořechy. Umístil se sice na posledním místě, nicméně jde o vynikající rum.

Láhev

Tvarem i designem jsou láhve prakticky u všech stejné. Liší se jen popisky na etiketě a drobnými detaily (pečeť kolem hrdla, název pod uzávěrem, atd). Líbí se mi, že z obalu láhve vyčtete prakticky vše důležité kolem výroby a složení rumu. Uzávěr je dřevěný s umělým korkem.

Cena

Ceny se pohybují různě v závislosti na dostupnosti konkrétní láhve. Ty nejlevnější z nich se pohybují cenou od 1200,-Kč.

Závěr

Nějak takto tedy dopadlo moje velké Foursquare srovnání. Je pravda, že mám v oblibě již vyšší % alkoholu u rumů a možná i proto jsou na posledních příčkách rumy s nižším % alkoholu. Každopádně se jedná o vynikající rumy a z žádného nebudete určitě zklamaní. Záleží, co od rumu očekáváte. Ale Premise, který skončil na posledním místě, dostal u mě při samostatnédegustaci přes 90b ze 100. Mimo to je za mě obrovským překvapením a zároveň jedním z nej FS rumů Foursquare Nobiliary. Určitě jej vyzkoušejte!

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Jemné, Silný
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 31. května 2020 Aktualizováno: 1. června 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hlasů: 18

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články