Hodnocení

97 %
Lokalita
Chutě Kořeněné, Silný
Síla 60 %

Původ rumu

Barbados – Foursquare Distillery. Jedná se o jednu z nejmodernějších palíren rumu na světě a zároveň jednu ze 4 palíren na Barbadosu. Rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller Richard Seale. Určitě jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Většina jeho rumů se skládá z blendů, které prošly jak Pot Still tak Column Still destilací. Stejně je tomu tak i u Foursquare Nobiliary. Líbí se mi, že se R. Seale nebojí experimentovat a zkouší zrání v různých sudech. Díky tomu vzniká hodně chuťově rozdílných rumů. Samozřejmě žádné rumy z jeho dílny neobsahují umělá aditiva. Údajně jsou jen lehce dobarvované, aby se dosáhlo vždy stejného odstínu barvy.

Foursquare 2008 je směs rumů Column Still i Pot Still destilace. Rum je stařený dlouhých 12 let v dubových sudech po burbonu. Lahvován je v síle 60 % alkoholu. Bylo vyrobeno celkem 27 000 láhví (12000 EU, 15000 US). Vlastnosti tohoto rumu se zdají prakticky stejné, jako u verze 2007, ale určitě jsme nedostali zcela totožný rum. Jednak se liší obsahem alkoholu o 1% (2007 má 59%) a odlišnosti vznikají i třeba v kvalitě a stáří sudů, ve kterých rum zraje. A další odlišnosti mohly samozřejmě vzniknout i v ostatních fázích procesu výroby.

Nový rum Foursquare 2008 z řady Exceptional Cask

Vůně

Již při prvním přiblížením nosu ke skleničce cítíte vysoký obsah alkoholu. Velmi výrazné je dubové dřevo v kombinaci s bourbonem. Celkově vůně působí nasládle, cítím zejména lesní ovoce, cukrovou třtinu a vanilku. Vůně je však zároveň i lehce peprná, jakoby lehce po pepři a mátě. Když jsem nechal skleničku delší dobu stát, pěkně se rozvinula kořenitá vůně s jablky. Ke konci mi v nose utkvěly ještě máslové sušenky.

Chuť

V chuti je rum těžký, plný. Na jazyku lehce štiplavý, po polknutí zahřeje až v břiše. Opět cítím výrazné dřevo spolu s bourbonem (u Nobiliary je však dřevo výraznější a jakoby vyzrálejší). Po chvilce v ústech dá o sobě vědět i vanilka s maličko ostřejším aroma tabáku. Ke konci cítím sušené ovoce a decentně i kakaovou stopu. Závěr je krásně dlouhý, užíváte si ho ještě dlouhou chvíli po polknutí. Je také poměrně dost výrazný, ale spíše již suchý. Rum obsahuje 60% alkoholu a je bez přidaných umělých aditiv.

Láhev

Láhev je designem prakticky téměř totožná, jako u ostatních v této řadě. Avšak nějaké rozdíly najít samozřejmě můžeme. 2008 má kolem spodní části hrdla láhve pečeť s logem destilerie, které se vyskytuje i na černém přebalu hrdla pod uzávěrem. Dále se liší samozřejmě i popisky na etiketě. I zde vyčtete z etikety prakticky vše důležité kolem výroby a zrání. Podruhé (po Nobiliary) se u rumu v této FS řadě objevuje na etiketě maličký obrys větrného mlýna (známe z láhví Doorly’s).

Cena

U nás je tato láhev dostupná teprve chvíli a to za cenu do 1800,-Kč. Třeba na Alkohol.cz.

Závěr

Je to tady, recenze na novinku, kterou jsme ochutnali na letošním Rumfestu v Praze a nemohli jsme si ji vynachválit. Já vnímal 2008 jako přímou konkurenci pro moje nejoblíbenější Nobiliary. A jak to dopadlo? Bodově se mi to umístilo prakticky stejně, ale pocitově u mě vyhrálo o kousek Nobiliary. Nicméně 2008 je za mě parádní počin a poslední novinky zvedají laťku opravdu vysoko. Za mě je tedy 2008 druhým nejoblíbenějším rumem z řady EXCSM a doporučuji všem určitě minimálně ochutnat.

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Kořeněné, Silný
Jedinečnost Blend
Síla 60 %
Staření a stáří 12y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 15. září 2020 Aktualizováno: 15. září 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 10

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články