Vždy o Vánocích si nechám chvíli na výjimečné láhve z Hampden Estate, loni to byl Great House a letos jsme si udělal čas na limitovanou edici pouze pro Česko vybíranou českým e-shopem Warehouse #1. Ano, jedná se o “Kukačku”, tedy Lizard Cuckoo z limitované série lahví Trelawny Endemic Birds series.

Rum Lizard Cuckoo

Tato “moje” láhev je 35. z celkových 260 ze sudu 291, které byly destilované v Hampden Distillery na Jamajce v kotlích double retort pot-still na 60,9 % alkoholu. Je označovaný jako LFCH což značí úroveň esterů mezi 90 a 120 gramů na hektolitr. Jedná se 9. letý melasový autentický rum s přirozenou (divokou) fermentací (kvašením) destilovaný v roce 2011 a stařený v sudech po bourbonu (andělská daň je 8 % za rok) a lahvovaný v roce 2020. Je součástí série single caskových rumů (celkově má být až 35 různých lahví/sudů) pojmenovaných po vzácném ptactvu žijící jen na Jamajce v oblasti Trelawny. Proto tyto rumy mají komplexní a unikátní charakter.

O lahvi a balení

Láhev je balena v poměrně jednoduché papírové krabici, kde je riziko promáčknutí, roztržení nebo jiného poničení. Myslete na to, až si budete láhev kupovat.

Hampden Estate Lizard Cuckoo Single Cask č. 291

Základním symbolem této lahve je kukačka, konkrétně Jamaican Lizard Cuckoo (Coccyzus vetula) česky (Jamajská) Kukačka ještěrčí.

Jamaican Lizard Cuckoo (Coccyzus vetula)

Samotná láhev opět kopíruje jednoduchý styl krabice a nelze čekat tedy nic výjimečného. Ten minimalismus je tam cítit z každého kroku.

Barva a vůně rumu

Barva je krásně kovově zlatá a leskne se z každého úhlu – je překrásná. Ve vůni sladkost tropického ovoce (jak je u rumů z Hampdenu obvyklé), cítíte banány i ananas a trochu té dřevitosti, ale trochu štípe do nosu. Přesto voní nádherně a ne odpudivě – ani pro lidi, co typické jamajské rumy nemusí.

Barva rumu Hampden Estate Lizard Cuckoo Single Cask

Chuť rumu

V chuti okamžitě cítíte tu sílu 60,9 % alkoholu. Ostrou chuť si ponechá až do hřejivého závěru, ale i sladkost, která běží jakoby v pozadí. Přirovnal bych to, jako byste olizovali sladké ananasové dřívko s čokoládou s trochou chemického nádechu. Je to něco, co určitě je třeba ochutnávat víckrát a nechat pořádně dýchat (ochutnával jsem 2 x a nechal hodinu před druhým ochutnáním). Je to bezpochyby skvělý a chutný rum.

Závěr

Pokud jste byli rychlí, tak se dala koupit i v Česku na Warehouse #1 za necelých 5 000 Kč a myslím, že v tomhle případě ta cena dává smysl. Nyní se prodává spíše už jen na aukcích. Doporučuji všemi desíti.

PS: Za pomoc při tvorbě této recenze děkuji Zdeňkovi Poláchovi a Janu Mynářovi – i díky nim je v recenzi spousta informací. Díky pánové!

Info o rumu

Výrobce 60,9 %, 9y, Aromatické, Britský typ, Esterové, Hampden Estate, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Silný, Single barrel, Suché rumy, Trelawny Endemic Birds series, Zlaté (oro)
Typ 60,9 %, 9y, Aromatické, Britský typ, Esterové, Hampden Estate, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Silný, Single barrel, Suché rumy, Trelawny Endemic Birds series, Zlaté (oro)
Typ výroby 60,9 %, 9y, Aromatické, Britský typ, Esterové, Hampden Estate, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Silný, Single barrel, Suché rumy, Trelawny Endemic Birds series, Zlaté (oro)
Chutě 60,9 %, 9y, Aromatické, Britský typ, Esterové, Hampden Estate, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Silný, Single barrel, Suché rumy, Trelawny Endemic Birds series, Zlaté (oro)
Označení 60,9 %, 9y, Aromatické, Britský typ, Esterové, Hampden Estate, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Silný, Single barrel, Suché rumy, Trelawny Endemic Birds series, Zlaté (oro)
Barva 60,9 %, 9y, Aromatické, Britský typ, Esterové, Hampden Estate, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Silný, Single barrel, Suché rumy, Trelawny Endemic Birds series, Zlaté (oro)
Balení 60,9 %, 9y, Aromatické, Britský typ, Esterové, Hampden Estate, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Silný, Single barrel, Suché rumy, Trelawny Endemic Birds series, Zlaté (oro)
Jedinečnost 60,9 %, 9y, Aromatické, Britský typ, Esterové, Hampden Estate, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Silný, Single barrel, Suché rumy, Trelawny Endemic Birds series, Zlaté (oro)
Síla 60,9 %, 9y, Aromatické, Britský typ, Esterové, Hampden Estate, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Silný, Single barrel, Suché rumy, Trelawny Endemic Birds series, Zlaté (oro)
Staření a stáří 60,9 %, 9y, Aromatické, Britský typ, Esterové, Hampden Estate, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Silný, Single barrel, Suché rumy, Trelawny Endemic Birds series, Zlaté (oro)
Lokalita
Množství esterů LFCH: 90-120 g/hlpa
Angel Share 8 % ročně
Publikováno: 25. prosince 2020 Aktualizováno: 26. prosince 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Napište váš názor