Za těmito oblíbenými rumy stojí destilérie Albert Michler (v současnosti sídlící v Bristolu). Vznikla ve Slezsku. Původní společnost byla založena ve vesnici Buchsdorf (Buková) u česko-polské hranice v okrese Jeseník v roce 1863, tehdy ještě jako rakousko-uherská destilérie. Tehdy dodávala rum na císařský dvůr a pro námořnictvo. Byla to první destilérie ve střední Evropě, která dovážela jamajský rum. Kromě Jamajky používá rumy z Trinidadu a Tobaga, Barbadosu a Guatemaly a Dominikánské republiky.

O výrobě rumů

Rumy zrají v sudech z bílého francouzského dubu po bourbonu. Albert Michler Jamaican Dark je 100% jamajský pot still. Albert Michler White a Overproof jsou z části jamajské pot still a z části destilované v kolonách na Trinidadu. Všechny rumy z řady Austrian Empire Navy Rum jsou destilované v kolonách. Všechny také obsahují méně než 18 g cukru na litr. Jedinou výjimkou je Reserva 1863, která obsahem cukru lehce přesahuje tento limit. Rumy jsou “dochuceny” pouze dozráváním v různých sudech. Řada Double není dobarvená vůbec a všechny ostatní jsou barvené karamelem.

Za chutí rumů stojí master blender Paul Caris, který vystudoval chemii a biologii a hned po škole se začal věnovat světu vína a destilátů. Dlouhou dobu působil jako master blender u Plantation, kde se zasadil o jedny z nejpovedenějších rumů této značky. Nyní působí jako externí master blender pro více firem.

Austrian Empire Navy Rum Reserva a Austrian Empire Navy Rum Solera 18

Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863 [edice Pure Pleasure]

Tento 40% blend 5 – 12letých rumů z Barbadosu (destilérie Foursquare), který dozrává 6 měsíců v sudu z amerického a francouzského dubu po cherry. Tento rum obdržel ocenění stříbrnou medaili z rumfestu v Berlíně 2016.

Vůně, chuť a závěr

Podle oficiálních zdrojů budete cítit v tomto mahagonovém rumu melasu, med, karamel, kakao a oříšky. V chuti vanilku, kakao a trochu sherry. Vanilku můžete hodně cítit i v závěru.

Moje hodnocení: Příjemné, nasládlé, trošku drsnější a možná silnější a ne tak jemné – přirovnává se k Diplomaticu reservě a já nemůžu nesouhlasit.

Austrian Empire Navy Rum Solera 18 [edice Pure Pleasure]

AENR Solera se liší od Reservy tím, že pochází z Dominikánské republiky z destilérie Oliver & Oliver, kde byl stařen metodou solera až 18 let (průměr 12). I tento rum získal ocenění v roce 2016 a to zlatou medaili a má 40 %.

Vůně, chuť a závěr

Oficiální zdroje o tomto rumu v barvě tmavého karamelu mluví tak, že byste měli cítit hodně dřevité vůně, v chuti pak květiny, bylinky, čokoládu, karamel a opět dřevitost.

Moje hodnocení: Mohem jemnější a kulatější chuť než Reserva, obecně lehčí a květinovější, medovější. Ta 18letá solera je znát.

Austrian Empire Navy Rum Cognac a Austrian Empire Navy Rum Oloroso

Austrian Empire Navy Rum Cognac cask [edice Double Cask]

A nyní se dostáváme k zajímavým kouskům. Limitovaná edice 5 000 lahví a 46,5 %. Tento nádherně bronzově zbarvený blend dominikánských rumů z destilérie Oliver & Oliver zrál až 21 let metodou solera (průměr 16), a poté 12-16 měsíců v sudu po koňaku. 

Vůně, chuť a závěr

Lehká koňaková vůně pak v chutí přechází do čokolády, bylinek, tropického ovoce, vrací se ke koňaku a dřevitosti.

Moje hodnocení: Velmi voňavý rum, který pak chutí trochu mate tělem, i když si zachovává sladkost, je cítit síla dřevitosti, která si drží i docela dlouhý závěr.

Austrian Empire Navy Rum Oloroso Cask [edice Double Cask]

Opět limitovaná edice 5 000 lahví a 49,5 %. Tento nazlátle zbarvený blend dominikánských rumů z destilérie Oliver & Oliver zrál až 21 let (průměr 16) metodou solera a poté 12-16 měsíců v sudech po oloroso sherry.

Austrian Empire Navy Rum Oloroso

Vůně, chuť a závěr

Lehká vůně po cherry pak v chutí přechází do čokolády, bylinek, tropického ovoce, vrací se k cherry a dřevitosti.

Moje hodnocení: Tenhle rum mě od začátku chytil. Sudy po oloroso sherry mu dodávají líbivost a sladkost a zároveň jemnost, která vás dostane. Jako mě. Čokoládová vůně a chuť po sherry, kterou bude milovat.

Edice Double Cask má světlé (zlaté) víčko tuby
Austrian Empire Navy Rum Maximus a Austrian Empire Navy Rum Anniversary

Austrian Empire Navy Rum Maximus [edice Super Premium]

Tento 40% rum z Guyanské destilérie Darsa s mahagonovou barvou zrál 21 let v sudech po americkém bílém dubu.

Vůně, chuť a závěr

Vůně vanilky, trocha oříšků a javorového sirupu otevře cestu k sladké chutí oříšků, karamelu a dřevitosti.

Moje hodnocení: Líbí se mi, že u jednotlivých edicí je zřetelně vidět, že jdeme vždy o úroveň výše. Což platí i tady – u nejvyšší a nejkvalitnější edice Austrian Empire Navy. Zde si dřevitost ve vůni i štiplavost a velmi dlouhý závěr bere jasný důkaz o kvalitě tohoto rumu.

Austrian Empire Navy Rum Anniversary [edice Super Premium]

Tento jasně zlatavý 40% rum z barbadoské destilérie Foursquare se zlatou barvou zrál 25 let v sudech po americkém bílém dubu. 3-12 měsíců v různých sudech (destilát rozdělí na pětiny, které zrají zvlášť různou dobu v sudech po ovocných destilátech a část v sudech po vínu Sautenders). Má být odleskem 100letého výročí rozpadu Rakouska-Uherska.

Vůně, chuť a závěr

Vůně ovoce, vanilky, kokosu, čokolády a květin a otevře cestu k sladké chuti ovoce, zejména manga.

Moje hodnocení: Za mě nejlepší rum z nabídky. Představte si ten Oloroso x 10 a dostanete to, co pijete, v jemnosti, v chuti, v rozmanitosti. Rozhodně si ho rád dopiju.

Edice Super Premium má tmavé víčko tuby
Zde si může porovnat barvy rumů, řazeno zleva doprava jako v článku Reserva > Anniversary

Ocenění

Asi jste zaregistrovali zmínku o několika ocenění z rumfestu v Berlíně 2016. Není to poslední ocenění, které tyto rumy získaly. Letos byla tato společnost oceněna cenou Zvláštní uznání (Special mention) v kategoriích Obalový design / Vynikající komunikační design na soutěži German Design Award 2019 pro Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863. Dříve pak:

Madrid Rum Festival 2018

  • Dvě zlaté medaile pro Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863
  • Zlatá medaile pro Austrian Empire Navy Rum Solera 18
  • Zlatá medaile pro Albert Michler Jamaican Dark
  • Zlatá medaile pro Albert Michler Overproof White

SIP Award 2019

  • Zlatá medaile pro Austrian Empire Navy Rum: Reserva 1863
  • Stříbrná medaile pro Austrian Empire Navy Overproof Rum.

Závěr

Jestli se rumy Austrian Empire Navy snaží být důstojným konkurentem Diplomatica (zejména Reservy) a jeho lahví, myslím, že se jim to daří. Tyto rumy jsou dobré, zajímavé, s krásnými lahvemi i tubami a rozhodně se k nim vždy rád vrátím. Pokud si je chcete vychutnat nebo jen porovnat s mými chutěmi, klikněte zde:

Publikováno: 26. července 2019 Aktualizováno: 17. října 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. Jarda napsal:

    Jsou uz nejake informace nebo fotky o tom, co pripravuji s rumy v Bukove? Neco tam rekonstruuji, aby je mohly skladovat nebotak. Budou pry i exkurze.