Hodnocení

78 %
Lokalita
Chutě Jemné, Suché rumy
Síla 58 %

Možná jste zaregistrovali v zahraničních skupinách nové nezávislé plnění Foursquare. Jedná se o 10 letý rum, za kterým stojí Joris Dam z Dam Dranken, King Cask. Protože se mi podařilo získat láhev na recenzi, pojďme se společně podívat jak chutná desetiletý Foursquare který není z rukou Richarda Seala.

Příběh rumu

Za rumem stojí společnost Dam Dranken což je nezávislá stáčírna, kterou Joris vlastní se svou ženou Laurie. Krom jiného stáčí “De Verloren Whisky”, skotskou směs s příběhem z Terschellingu. Se svým otcem stáčí rum “Captain’s Catch Rum”. Na festivalu Springbank si všiml sloganu “Sud je král” (Cask is King). Ihned přišlo rozhodnutí, že založí vlastní podnik, s jménem King Cask.

Dam Dranken a King Cask jsou sesterské společnosti. King Cask vlastní Joris se svými přáteli Maartenem a Martenem. Byli v kontaktu se společností Main Rum a ochutnali několik vzorků. Měli zájem o některé sudy, ale společnost Main Rum měla problémy s jejich zasláním kvůli Brexitu. Proto požádali o nějaké vzorky Foursquare. Po ochutnání vzorků našli jeden desetiletý, který už byl tak dobrý, že by se mohl stáčet do lahví. Rychle sud v Amsterdamu vyzvedli a pluli s ním do Terschellingu na lodi Thalassa, kde byla skupina nadšenců do whisky a rumu. Takže ochutnali sudovou sílu Foursquare rumu na palubě jedné lodi s asi 20 rumovými nadšenci. Na ostrově Terschelling ho nechali chvíli odpočinout a pak ho stáčeli do lahví.

Joris Dam (@JorisDam) | Twitter
Joris Dam

O rumu

Jedná se o 58 % melasový 58 % rum, který byl destilován na Barbadosu v destilérii Foursquare. Jedná se o kombinaci kolonové a kotlíkové destilace. Zrál 8 let v Karibiku pravděpodobně v sudech po bourbonu. Byl blendován z rumem stejné šarže a poté byl převezen v tanku do Amsterdamu a přelit do dubových sudů pod Jack Daniels. V nich zrál 2 roky, než si sudy Joris vyzvedl a v Terschellingu nalahvovali.

Láhev rumu

Tvar láhve je poměrně obyčejný i etiketa. Tato láhev mě zaujala i proto, že první etiketa byla zamítnuta kvůli ochranné značce, ale následně opravená etiketa byla dokonce schválena Richardem Sealem z Foursquare Distillery. Vršek lahve je ukončen běžným umělohmotným uzávěrem a zalit umělým voskem.

Vůně a barva rumu

Barva je parádní, taková jakou od Foursquare čekáme. Vůně je velmi jemná, až bych řekl místy slabá ale přesto z ní cítíme poctivý barbadosský Foursquare jak máme rádi. Dub, vanilka a jemná dřevitost.

Chuť rumu

Rum je ze začátku slabší, což nastaví očekávání spíše slabšího rumu, což ale střed chutí a následná závěr vyvrátí. Rum který chutná jako lehce slabší Foursquare ECS má překvapivě silný závěr. Není to rum co vám zachutná na první ochutnání a musíte mu dát víc času. Ale rozpije se.

Shrnutí

Nicméně po třetí skleničce si pořád říkám, jaký je důvod pít tento rum? Určitě cena – 63 Euro je cena jakou měly ECS dříve. Určitě i solidní procenta – 58 % je krása a pokud by byl tento rum více ředěný, byla by to škoda. Určitě stojí za ochutnání a porovnání s dalším rumy Foursquare. Koupit můžete od Richarda Blesgraafa na Zeewijck.nl na 62,95 Eur.

Info o rumu

Výrobce Dam Dranken
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Pot still
Chutě Jemné, Suché rumy
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 58 %
Staření a stáří 10y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 24. září 2021 Aktualizováno: 19. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články