Začalo to tak, že kolega Lukáš Barta objevil na švýcarském aukčním serveru tuto novou láhev Don Papa Baroko. Nejdříve se o ní moc nevědělo, ale jedná se o zcela novou láhev s novým obsahem a vlastní tubou.

Mělo by se jednat opět o speciální – tentokrát letní – edici pro francouzský trh jako byla Masskara. Rum má 40 % a dozrával v dubových sudech.

Láhev Don Papa Baroko

I když se láhev měla prodávat s tubou, ze začátku byla tuba k nesehnání a tak jsem obdržel jen samotnou láhev. Láhev má klasický tvar a drží se designového stylu předešlých etiket, nyní jen stylizované do barokní zelené.

Barva rumu

Rum v lahvi je hodně tmavý a tu barvu si udržuje i ve sklenici. Ve sklenici vidíme, že tekutina je velmi hutná, drží se na skle a téměř nestéká nebo velmi, velmi pomalu. Asi nebude čekat složitou výrobu, staření nebo kombinace divokých sudů. Prostě jen více sladila a aditiv .-)

Chuť rumu

Podle zdrojů na e-shopu najdeme chuť citrusů, medu, kandovaného ovoce a vanilky, detailně tedy:

Vůně

Oficiálně zdroje říkají:

Úžasně silný, se silnými vanilkovými tóny, nádechem citrusů a sladkého dubu.

Souhlasím s tím, že už v ve vůni cítíte extrémní vůni i extrémní sladkost, ale velmi přijemnou pro zastánce rumu Don Papa. Mohu potvrdit vanilku a citrusy (pomeranče), sladký dube necítím, ale spíše opět med.

Chuť

Chuť ve velké části kopíruje vůni, takže cítíme tóny vanilky, medu a tropického ovoce. Přijde mi, že je to něco mezi klasickou Don Papou 7y a Masskarou.

Závěr

V závěru krom již zmíněných chutí jsme zachytil i ten dub a koření, ale závěr je střední délky, ale chuťově slabší.

Srovnání Don Papa 7y vs Don Papa Baroko

Barva obou je velmi podobná, Don Papa 7y je možná malinko světlejší, ale ne příliš. Ve vůni Baroka cítit více medu a u 7y více pomerančů. Baroko je jemnější, zakulacenější chuť a 7y je trošku více rum. Masskara má výrazně více medu v chuti.

Pro koho je nová Don Papa Baroko?

Fandy sladkých chutí a značky Don Papa určitě nezklame. Nepouští se do neznámých vod a drží se tam, kde ji známe a kde je jí dobře. Složitější a komplexnější chutě v tom ale nehledejme. Ve sbírce bude vypadat taky dobře.

Mě osobně přijde lepší než Masskara a horší než 10y, určitě je to hodně podobná, byť medovější než základní 7y.

Cena

Láhev bez tuby si nyní můžete objednat v ČR od 850 Kč.

Info o rumu

Výrobce Don Papa
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Síla 40 %
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Francie24.cz
Publikováno: 23. května 2020 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hlasů: 19

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články