Trvalo mi to několik let, než jsem se dostal na tomto webu k legendě sladkých rumů – filipínskému rumu Don Papa. Don Papa je jedním z nejprodávanějších rumů v Česku a mnozí, kdo s rumy kdysi začínali a začínaj,í se k rumům dostávají právě přes něj. Ani já jsem nebyl výjimkou. Když pominu vstup do světa rumů přes Legendario Elixír, tak moje začátečnická trojka byly právě Don Papa, Kraken a Pyrat. Pojďme se tedy na tento filipínský rum podívat trochu detailněji a odhalme jeho kouzlo.

O značce Don Papa

Značka Don Papa byla založena poměrně pozdě, až v roce 2011. V Evropě byl představen na Rum Festu v Londýně v roce 2012. Rum Don Papa vyrábí a vlastní společnost Bleeding Hearts a jejím vlastníkem je Stephen Caroll.

A tam, kde je cukr najdete rum.
Tam, kde je rum, najdete Don Papa.
Motto značky Don Papa

Příběh rumu

Don Papa v českém překladu znamená něco jako pantáta. Proto etiketě najdeme vždy takového staršího pána, tato etiketa totiž vzdává hold filipínskému bojovníku za nezávislost, Papa Isiovi. Tento rum byl inspirován příběhem jednoho z hrdinů filipínské revoluce Dionisem Magbuelasem, lépe známým jako Papa Isio. Původně to byl pracovník na cukrové plantáži, léčitel, šaman, vizionář a součást hnutí Babaylanes, které hrálo klíčovou roli v roce 1890 během filipínské revoluce. Toto revolučním hnutí bylo namířené proti španělským kolonizátorům a vedlo k nezávislosti své milované země. Byli to však překvapivě američané, kteří přišli na Filipíny v roce 1898, kteří Dona v roce 1907 zajali, odsoudili k smrti a posléze k doživotnímu žaláři, v němž v roce 1911 zemřel. Don Papa Rum ztělesňuje Papa Isiova ducha nezávislosti, úcty a smyslu pro spravedlnost.

O rumu

Don Papa 7y je základní 40 % a sedmiletý rum z Filipín, který dozrává ve filipínských sklepích klasicky v dubových sudech po bourbonu (pouze jednou plněné) a v opálených sudech z amerického bílého dubu (tzv. STR sudy – Shaved, Toasted a Roasted – určené pro výrobu vína v Kalifornii a speciálně upravené ve Španělsku) v tropickém klimatu ostrova Negros.

Don Papa Guidelines

Jedná se o tmavý melasový rum, který je významně doslazován a je vyráběn z jedné z nejsladších odrůd cukrové třtiny vůbec. Ta díky vulkanické půdě v nejúrodnější oblasti Filipín, oblasti Negros Occidental (známé také jako Sugarlandia), na úpatí hory Mt. Kanlaon vytvořila unikátní podmínky pro vznik tohoto rumu.

Cukrová třtina se lisuje na místě, 48 hodinový fermentát se destiluje v destilérii Bago kolonovou destilací – jeho základ před ředěním má 61 %. Není to solera systém. Na doslazení do hotového rumu přidávají ještě melasu. Blenduje se zastudena v blendovacích tancích o teplotě 2 °C. Rum se v poslední fázi filtruje přes uhlí. Cyril z DuRhum provedl v roce 2015 měření a dle něj obsahoval 29 g cukru, 2,4 g glycerolu (E422), 359 mg umělého vanilínu a nižší podíl karamelu (na dobarvení). Jakou průkaznost toto měření má je diskutabilní, i vzhledem k tomu, že v roce 2021 byla změněna komplet receptura.

Množství cukru od roku 2021

Od roku 2021 se na EU trzích začala objevovat láhev, která pozměněnou recepturu a to zejména snížením množství sladidel tak, aby splňovala normu EU a to 20 g/l (a 19 g/l pro Francii). Podle oficiálního vyjádření neobsahuje žádná aditiva krom cukru, tedy ani vanilin ani glycerol. Novou láhev snadno poznáte podle nápisu Single Island a taky podle nálepky, kterou byla opatřena první várka pro Česko, která spatřila světlo světa v únoru 2022.

Andělská daň je cca 8 % každý rok, takže výsledný sud má ztrátu necelých 50 %.

Láhev a balení

Láhev získala mnoho ocenění na mezinárodních soutěžích za originální etiketu a design láhve. Za návrhem etikety stojí známá agentura Stranger & Stranger, byť původní nápady přišly od Stephena Carolla. Na etiketě Don Papa je skoro 50 zvířat, najdete je všechny?

Krom klasického balení najdeme i miniatury a magnum verzi (velké balení).

Všechny velikosti Don Papa 7y (c) Lukáš Bárta

Umělecká soutěž Don Papa Art

Možná jste si všimli, že tub Don Papa je více druhů. Krom klasické tuby se objevují i další a to díky soutěži Don Papa Art. Ta má několik podmínek: musíte být filipínský umělec a výsledný návrh musí nějak zohledňovat Negros. První tato soutěž proběhla už v roce 2016 a byl o ni velký zájem, takže byly vybrány a vyrobeny 4 tuby a bylo vydáno 18 000 lahví s těmito uměleckými tubami. V roce 2017 byl již jen jeden výherce. Pro ročník 2020 je na trhu tato ART tuba:

Proto se není co divit, že pro sběratele je značka Don Papa ráj. Některé ART tuby zůstaly jen u návrhu a sehnat se nedají (nebo jen na Filipínách). Proto bych vám rád ukázal i největší sbírku Don Papa lahví a tub v česku, kterou mi laskavě poskytl, děkuji!, Lukáš Bárta. Lukáši díky za fotky i dobré rady!

Moje skromná sbírka níže:

Vůně a barva rumu

Tmavě jantarová barva, aroma intenzivní a těžké a ovocné. Vůně si nic nezadá s kvalitními parfémy.

Chuť rumu

Chuť je notoricky známá, ale pro pořádek uveďme, že budete cítit tóny pomeranče, vanilky a medu. A samozřejmě sladkost a překvapivě i v pozadí lehce detekovatelná hořkost. Úplně jsem zapomněl, že ten rum má i svou sílu, kdy je těch 40 % cítit. Takže je to tak, ta síla tam je.

Závěr

Závěr je přiměřeně dlouhý, ale velmi rychle mizí. Za pár minut už o něm nevíte.

Kritika “rumu” Don Papa

Podle právních předpisů Evropské unie je zakázáno přidávat do destilace rumu cokoli jiného než cukr (nebo případně jiné druhy sladidel). Podle testu z roku Don Papa 7y obsahuje 29 g cukru, 2,4 g glycerolu (E422), 359 mg umělého vanilínu. Pokud je pravdou, že do Dona Papa přidali vanillin, znamená, že bychom mu vůbec neměli říkat rum. Rumoví puristé budou zajisté kritizovat obecně i samotný princip doslazování. Nicméně přidávání ať glycerolu nebo vanilinu značka Don Papa odmítá. Tato kritika vzala za své i novou recepturou z roku 2021.

Shrnutí a závěr

I když tato láhev nezískala u odborníků velké hodnocení – na RumRatings pouze 5,7, myslím, že je skvělý. Je to skvělý úvod do světa rumů. Do světa sladkých rumů. Chuťově je skvěle vyladěný, je jemný a člověk si s chutí dá další skleničku. Nemůžeme ho však považovat za nějaký super kvalitní řemeslný rum. Osobně ho mám rád a jednou za čas se k němu rád vrátím – zejména v restauracích a barech, kde nic lepšího není.

Cena a dostupnost

Tato láhev patří mezi nejprodávanější v sekci rumu v Česku. Za distribuci můžeme poděkovat české firmě UPB. Koupit si ji můžete v podstatě kdekoliv, cena se pohybuje od 800 Kč do 1 000 Kč.

Další recenzované Don Papa rumy zde na webu: Don Papa Baroko, Don Papa Masskara, Don Papa Sevillana Cask, Don Papa Port Cask.

Další zajímavé informace or umech Don Papa

Info o rumu

Výrobce Don Papa
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Barva Tmavý rum
Jedinečnost Blend
Lokalita
Publikováno: 4. ledna 2020 Aktualizováno: 13. února 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Hlasů: 37

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

7 komentářů

  1. Zdeněk Chalupa napsal:

    Parádní článek, udělal mi trochu víc jasno. Ten příběh co ke značce vymysleli je perfektní marketingový tah. Osobně mám Don Papu 7y rád vždy na začátek, ta chuť je opravdu příjemná, ale celý večer bych ho pít nechtěl☺

  2. […] nadšený, fakt. Tohle je rum, který chcete, aby vyrobila Don Papa, když by nedoslazovala (ne, nechcete – samozřejmě chcete aby tom měli prsty I. Burrel a […]

  3. […] máte rádi sladké spiced rumy (já bohužel ne), tak je to příjemný vánoční rum na úrovni Don Papa ale levnější. Doporučuje se pít v drincích, nebo jen prostě s Coca Colou. Ve své kategorii […]

  4. […] takže cítíme tóny vanilky, medu a tropického ovoce. Přijde mi, že je to něco mezi klasickou Don Papou 7y a […]

  5. Olivier napsal:

    Bonjour,
    Je suis moi même amateur de rhum Don Papa et collectionneur .
    On pourrait échanger sur le sujet.
    J’habite en France.
    Olivier

  6. […] Rum mi nevadí, je to příjemné nenáročné pití s kamarády, kteří mají rádi sladší chutě, jako je třeba Don Papa. […]