Hodnocení

91 %
Lokalita ,
Chutě Silný, Suché rumy
Síla 71,2%

Dnes vám chci představit velmi zajímavý zemědělský rum z ostrova Marie-Galante. Bohužel značka Bielle není u nás příliš známá a rumy musíme kupovat převážně ze zahraničí. Proto si musíme tyto rumy představovat, mluvit o nich a třeba se nějaký dodavatel slituje a začne nám je vozit do naší malé rumové země.

Původ rumu

Marie-Galante je ostrov v Malých Antilách, který je administrativně součástí francouzského zámořského departmentu Guadeloupe. Ostrov má kruhový tvar o průměru zhruba 15 km, jeho pobřeží je chráněno korálovými útesy. Terén je spíše rovinatý, nejvyšším bodem je Morne Constant (208 metrů nad mořem). Ostrov Marie-Galante je známý jako l’île aux cent moulins (ostrov sta mlýnů). Větrné mlýny zde sloužily ke zpracování cukrové třtiny, ze které se vyrábí cukr a rum.

Palírna BIELLE

Palírna Bielle se nachází na ostrově Marie-Galante a patří dnes k jedné z nejznámějších palíren v Západní Indii. Zde je několik důležitých letopočtů, které tvořily historii této palírny:

1769 – Rodina Bielle vlastní kávovou plantáž a zaměstnává 32 pěstitelů v čele s Jeanem-Pierre Bielle.

1812 – Po smrti otce Jeana-Pierre Bielle přebírá všechen majetek nejstarší ze 4 dětí, syn Nicolas.

1826 – Nicolas za pomoci bratra Maximiliena zakládají cukrovar.

1847 – Po smrti Nicolase Bielleho soud o dědictví, soud nakonec přisoudil majetek ve prospěch pánů z rodiny Espanet.

1868 – Zánik původní společnosti a všechen majetek přebírají dědicové rodiny Espanet. Majetek tehdy zahrnoval celkem 52 hektarů (hlavní dům, mlýn, cukrovar a 17 hektarů pole s cukrovou třtinou).

1882 – Všechen majetek přebírá Ernest Bourjac jako náhradu za dluhy, které u něj nastřádal poslední majitel Fernand Espanet.

1955 – Celý lihovar zakoupil Paul Rameaux, jelikož byla palírna po druhé světové válce opuštěná.

1975 – Lihovar převzala společnost Société d’Exploitation de la Distillerie Bielle (SEDB), jejíž současným prezidentem je Dominique Thiery (prasynovec Paula Rameauxe).

Dnes si palírna Bielle již nepěstuje vlastní cukrovou třtinu. Na Marie-Galante spolupracují s několika menšími pěstiteli. Ze 100 000 tun cukrové třtiny, které ročně vyprodukuje 1 300 místních pěstitelů, Bielle zpracuje okolo 6 %. Od roku 2015 v palírně studují typičnost odrůd cukrové třtiny pěstovaných v minulosti na Marie-Galante. V současné době se zaměřují na tři odrůdy – šedou cukrovou třtinu, cukrovou třtinu ‚Baltazia‘ a třtinu ‚genou cassé‘ (neboli ‚broken knee‘). Třtinová šťáva získaná dvěma mlýny se fermentuje po dobu 48 hodin a poté se destiluje na třech kolonách z nerezové oceli Savalle . Pracují zde také na dynamickém zrání způsobeném přepravou sudů na plachetnici. Houpáním lodi na moři se umocňuje kontakt mezi dřevem a rumem. Mořský vzduch navíc dodává i slabý jódový nádech do profilu převážených rumů.

Bielle White Rum Brut de Colonne

Bielle Blanc Brut De Colonne je zemědělský rum z Marie-Galante, který nebyl po destilaci nijak upravován ani stařen. Čistá třtinová šťáva byla fermentována a poté destilována v malé nerezové a měděné Savalle koloně (11 nerezových a 5 měděných táců). Lahvování proběhlo v roce 2019 v síle 71,2% alkoholu. Tímto rumem nám Bielle nabízí možnost ochutnat jejich čistý rukopis zemědělských rumů.

Vůně

Nechal jsem rum ve skleničce chvilku vydýchat a hned ho byla plná místnost. Vůně je neskutečně výrazná, poměrně dost silná a štiplavá v nose. Profil se zdá spíše sušší, velmi výrazná je cukrová třtina, posekaná tráva, citrusové ovoce (zejména citrony) a také decentní jodovitost v pozadí. Po chvilce se začnou rozvíjet i zemitější tóny a rozvoní se seno.

Chuť

Chuť již není tolik silná, jako vůně. Ale určitě se chce před pitím něčím lehce rozlihovat a připravit patro na 71% alkoholu. Opravdu velmi výrazná je čerstvá cukrová třtina. Jakoby se zrovna uřezala a vy jste ji právě ochutnávali. Stejně jako ve vůni také chuť je spíše sušší. Cítím hodně ovoce, zejména citrusů, které jdou lehce až do kysela. V hlavě mi hned proběhla citronová tráva a kůra. Nechybí ani typická travnatá složka, slušná dávka bylinek a lehce i květinové tóny. V závěru se promísí spolu s ovocnou a rostlinou složkou i ta zemitá. Závěr je skutečně intezivní, dlouhotrvající s dochutí cukrové třtiny a jemné kyselosti na patře.

Láhev

Je vysoká, oblá a velmi úzká. Na první pohled jde poznat, že objem není běžných 0,7l, ale menší. Pod zlatým přebalem kolem hrdla najdete plastový černý uzávěr s umělým korkem. Z čelní strany láhve se nachází vysoká etiketa v odstínu světlejší vínové barvy se zlatými popisky a schématem jejich kolony. Od té taky nese svůj název. Vyčtete zde pouze odkud rum je, jeho sílu a kdy byl lahvovaný.

Cena

Láhev se dá běžně sehnat v zahraničí za cenu do 50 euro, jen podotýkám, že má láhev objem pouze 0,5l.

Závěr

Rumy Bielle jsou jedny z mých nejoblíbenějších agricole rumů. Jejich stařené kousky jsou opravdu neskutečné a určitě se můžete v budoucnu těšit na jejich recenze. Ale jsem nesmírně rád, že nám naservírovali i tento nijak neupravovaný a nestařený surový rum, jak vylezl z destilační kolony. Můžeme tak ochutnat skutečný základ jejich rumů. Je výborný, svěží, výrazný, divoký a člověk by neřekl, že má tolik % alkoholu. Zvláště při druhé nebo třetí skleničce se pije nebezpečně dobře. Za mě super rum za super cenu.

Info o rumu

Výrobce Bielle
Typ Francouzský typ
Typ výroby Column still, Šťáva
Chutě Silný, Suché rumy
Označení Brut de Colonne
Barva Bilý rum (Světlý/Bianco/Blanco/Planas)
Síla 71,2%
Staření a stáří Nestařený rum
Lokalita ,
Publikováno: 25. srpna 2022 Aktualizováno: 25. srpna 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články