Původ rumu

Kolumbie (Kolumbijská republika), je stát v Jižní Americe. Jako jediná země Jižní Ameriky se rozkládá u obou oceánů na pobřeží Karibiku, tedy u Atlantského oceánu i Tichého oceánu. Sousedí s Venezuelou. Brazílií, Panamou, Peru a Ekvádorem. Hlavním městem je Bogotá.

Kolumbie byla osídlena kolem roku 12 000 př. n. l., původní obyvatelé (Indiáni) zde vytvořili řadu kultur. V roce 1499 poprvé vstoupili na území Kolumbie Španělé, kteří si do poloviny 16. století podmanili a kolonizovali většinu území.

Kolumbie je jediný americký národ, který je pojmenován po Kryštofu Kolumbovi. Kolumbijská historie silně odráží svou podstatu coby kolonie Španělska a většina jeho obyvatel je pyšná na relativní čistotu svého španělského jazyka. Ve složení populace se setkáváme s pojmem Mestic, což je označení rasy, která vznikla smíšením genů Evropana (nejčastěji Španěle) a původního domorodého obyvatele. Jednoduše řečeno jde o míšence bělocha a indiána. Ekonomika je tradičně založena na zemědělství, zejména na produkci kávy a ovoce, ale význam průmyslu a služeb stále roste. Kolumbie je nejlidnatějším národem španělsky mluvící Jižní Ameriky. Více než třetina jejích obyvatel žije v šesti největších metropolitních oblastech, z nichž je Bogotá největší. Politická nestabilita národa byla historicky svázána s nerovným rozdělením bohatství a nezákonným obchodem s drogami (hlavně kokainem).

Jen málo zemí se může pochlubit tak výraznou fyzickou rozmanitostí jako ona Kolumbie. Jeho členitá, členitá topografie spolu s polohou poblíž rovníku vytváří mimořádnou rozmanitost podnebí, vegetace, půdy a plodin. Andské pohoří (jedno z největších světových pohoří), dominuje krajině západní části země, kde žije většina lidí. V Kolumbii se setkáváme s mnoha pozoruhodnými kontrasty, a to jak ve své geografii, tak ve společnosti. Sněžné vrcholy vnitrozemských pohoří se tyčí vysoko nad rovníkovými lesy a savanami, kde přežívají domorodé skupiny. V chladnějších horách (v mírných nadmořských výškách) stojí moderní města vedle tradiční venkovské krajiny, kde se pěstuje zejména káva, kukuřice a další plodiny. Přístupnější atlantické nížiny mají také zcela jiný charakter a dominují zde velké haciendy hospodářských zvířat.

Dictador

Na konci 18. století dorazil Severo Arango y Ferro do Cartagena de Indias v Nueva Granada (dnešní Kolumbie). Měl v plánu zlepšit výběr daní pro Španělsko v amerických španělských koloniích. Jeho vytrvalá, silná a mocná povaha mu přinesla výstižnou přezdívku DICTADOR.

Jednoho dne se na první pohled (a také chuť) zamiloval, jelikož objevil kouzlo rumu. Jeho oddanost a náklonnost k tomuto nápoji ho přiměly stát se klíčovým obchodníkem s destiláty z cukrové třtiny, které byly v té době považovány za druh měny v této oblasti.

V roce 1913 (téměř 180 let po vzniku přezdívky DICTADOR) jeden z jeho potomků založil Destilería Colombiana. Don Julio Arango y Parra strávil roky zkoumáním složitostí výroby rumu, aby se stal nejlepším kolumbijským producentem rumu v karibské zóně, a zasvětil svůj život uctění dědictví svého předka.

Díky své zeměpisné poloze je Kolumbie jedním ze tří největších producentů cukrové třtiny na světě, které zajišťují sklizeň vysoké kvality i velkého množství. Cartagena a její krajina jsou známé jako první oblasti produkce cukrové třtiny v Jižní Americe. Producent rumu třetí generace a Master Blender Hernan Parra pokračuje v odkazu a tradici rodiny.

Cartagena je na seznamu světového dědictví UNESCO. Ať už se budete procházet dlážděnými uličkami nebo popíjet DICTADOR na pláži, zjistíte, že historické a jedinečné prostředí města poskytuje perfektní kulisu pro vychutnání jejich rumů.

Za zmínku stojí rozhodně i projekt, do kterého se společnost zapojila díky pozvání polského pouličního umělce a profesora M-City, který svolal nadaci Dictador Art Masters Foundation. Sezval skupinu evropských a jihoamerických pouličních umělců, aby uvnitř areálu vytvořili a zanechali ukázky jejich umění.

Dictador je dynamická a moderní značka, která ztělesňuje dědictví a původ s více než 100letou historií výroby lihovin. Dictador nabízí oceňované prémiové kolumbijské lihoviny, kávy a dominikánské doutníky náročné klientele celého světa.

Dictador slaví více než 100 let produkce v Destilería Colombiana v Cartageně v Kolumbii, která díky tropickému podnebí produkuje velmi kvalitní cukrovou třtinu. Právě tato magická rovnováha počasí a půdy umožňuje Dictadoru vyrábět výjimečnou řadu kvalitních rumů a ginů oslavujících typického ducha samotné Kolumbie.

Třetí generace rodiny, odhodlaná předvést úspěch a jedinečný profil DICTADOR v globálním měřítku, se snažila rozšířit a sdílet svou krásnou tekutinu po celém světě. V roce 2009 vstoupil na scénu jeden polský investor a pomohl z DICTADORU udělat jeden z nejoblíbenějších a nejoceňovanějších kolumbijských rumů na světě.

Dictador Two Masters

Pokud se najde opravdový výjimečný mistr (nejen v rumu), vytvoří nadčasová a pozoruhodná mistrovská díla. Ale co když jedno mistrovské dílo vytvoří dva géniové, dva umělci, dva mistři umění?

Již více než 40 let Dictador pečlivě zdokonaluje umění výroby rumu podle rodinných receptů a technik. Nyní je načase, aby se tyto skvělé rumy dostaly do dílen vybraných mistrů a umělců v oblasti lihovin, kteří odborně vytvářejí mistrovská díla ve světě alkoholu.

Každý z těchto umělců byl pečlivě vybrán, aby reprezentoval svou vlastní kategorii alkoholu založenou na řemeslném zpracování. Aby jeho práce byla bezkonkurenční a výjimečná. Každý vybraný mistr dostane vybrané sudy rumu Dictador a bude pokračovat v jedinečném procesu zrání dle jeho uvážení.

  • v jiném sklepě
  • na jiném kontinentu
  • pod dohledem jiného sklepmistra

Výsledkem je jedinečné dílo, jedinečný rum, který odkazuje k tradicím rumů Dictador a také k umění jednotlivých mistrů. První mistr, kterého vám představím a který se zároveň podílel na všech těchto rumech, je Master Blender značky Dictador – Hernan Parra.

Hernan Parra je zástupcem již třetí generace rodiny vytvářející jedinečný kolumbijský rum. Mistr dohlíží na celý proces výroby rumů dle tradičních rodinných receptů zdokonalených po tři generace. Hernan Parra se těší velkému uznání ve světě a jeho rumy byly mnohokrát oceněny v mnoha prestižních mezinárodních soutěžích, jako jsou World Spirit Awards, San Francisco World Spirit Competition, Miami Rum Festival a mnoho dalších.

Dictador Master Blender Hernan Parra

Postavil jsem si před sebe sadu vzorečků a slepě testoval a porovnával, abych si udělal nezaujatě obrázek, jak si který rum stojí. Tedy vůni, chuť a pořadí jsem sepisoval naslepo, závěr až po přečtení, o jaký rum se jedná a v jakých sudech zrál. Bylo to náročné, protože vzorečky jsou opravdu maličkaté, ale tady to máte:

1. vzoreček – Dictador 2 Masters, Chateau D’Arche 1978 Rum

Původ: Jde o 39 let starý single vintage cask rum Dictador z roku 1978, který zrál v sudech po bourbonu a poté byl odeslán do Château d’Arche v Sauternes (Bordeaux, Francie), kde strávil dalších 12 měsíců v sudech z amerického dubu z Quintessence. Bylo vyrobeno pouze 408 láhví a to v síle 44,1 % ABV. Na láhvi spolupracoval jako druhý mistr pan Jerome Cosson, který pracuje v Château d’Arche již od roku 1989. Začínal s prací na vinici i ve sklepech a učil se od těch nejlepších.

Vůně: Intenzivní, sladší, jemná, velmi výrazné je staré dřevo a karamel s vanilkou. Cítím také ořechy, lehce čokoládu a decentní zatuchlost.

Chuť: Sladší, jemná, po karamelu a vyzrálém dřevě, lehce medový závan, dost vanilky, kakaa a v závěru lehce nahořklá pražená káva. Velmi jemná ovocná složka v pozadí, něco jako jahody.

Závěr: Příjemný rum, který se dobře pije. Sladkost není tak velká, jdou krásně cítit ty roky strávené v sudech po bourbonu.

Pořadí: 5-6. místo

2. vzoreček – Dictador 2 Masters, Despagne 1977 Rum

Původ:

Jde o čtyřicetiletý Dictador single vintage cask rum pocházející z roku 1977, který byl uložen v dubových sudech po portském. Následně byl zaslán do Despagne, Entre-deux-Mers (Bordeaux, Francie), kde rum dozrával 12 měsíců v lehce vypálených sudech Selmer. Sudy byly vyrobeny z několika druhů dubu ze severovýchodních francouzských lesů, Německa, Švýcarska a Rakouska. Bylo vyrobeno pouze 381 láhví a to v síle 46,3 % ABV. Na láhvi spolupracoval jako druhý mistr pan Thibault Despagne. Pro tohoto mistra bylo vinařství jasnou volbu povolání. Jeho ambicí bylo vytvořit v apelaci Entre-Deux-Mers kvalitní vína a vlastní terroir (jak se promítá místní mikroklima, přírodní podmínky, tradice a um vinaře do charakteru vína).

Vůně: Příjemná, sladší, jemná a za mě i lehoulince nakyslé tóny ve vůni, jakoby po citrusech. Dominantní je však karamel, vyzrálé dřevo, dost vanilky a lehce také kokos s květinovými tóny.

Chuť: Jemná, sladká, dominantní dubové dřevo, karamel a lehce také med. Cítím lehce voňavější ovoce, decentní kouřovou stopu, vanilku a ořechy. Příjemný je také máslový kakaový závan v pozadí.

Závěr: Zde bylo o něco méně vyzrálosti, než u vzorku 1. Pocitově byl sladší, ale i takový kořenitější. Zajímavé byly ty citrusové a květinové tóny.

Pořadí: 8.-9. místo

3. vzoreček – Dictador 2 Masters, Glenfarclas 1974 Rum

Původ: Jde o 44 let starý single vintage cask rum Dictador pocházející z roku 1974, který byl uložen v dubových sudech po whisky. Následně byl zaslán do skotského Glenfarclasu, kde dozrával dalších 14 měsíců ve velkých Hogshead sudech po sherry, ve kterých zrál také Glenfarclas 1992 (4. plnění). Bylo vyrobeno pouze 363 láhví a to v síle 43,4 % ABV. Na láhvi spolupracoval jako druhý mistr pan Callum Fraser. Callum nastoupil do J&G Grant jako manažer v roce 2012 a měl za úkol řídit produkci společnosti. I díky němu v Glenfarclas Distillery zaznamenali nejvyšší produkci za posledních 180 let jejich působení na trhu.

Vůně: Ta není tolik sladká, je jemná, lehoučce do kysela v pozadí jakoby po nezralých třešních. Výrazné je dřevo (ne tolik vyzrálé), karamel, vanilka a decentní kouřovitost.

Chuť: Jemná, méně sladká, hodně výrazné dřevo a lehce spálený karamel, sherry, vanilka, jemný kouř a čokoláda. V pozadí hraje také určitá kořenitost a lehký tabákový závan.

Závěr: Další ne tolik sladký rum, který je příjemně vyzrálý. Navíc v něm jde cítit zrání v sudech po sherry a lehce tabák, zajímavá kombinace.

Pořadí: 10. místo

4. vzoreček – Dictador 2 Masters, Hardy Spring Blend Rum 1975 and 1977

Původ: Jde o single vintage rumy Dictador z let 1975 a 1977, které zrály v sudech z amerického dubu. Následně byly rumy odeslány do Francie (oblast Cognac) do společnosti Hardy Cognac. Zde byl rum namíchán mistrem Bouillym, který k tomu použil jeho dubový sud z Limouisinu 1969. Rum strávil celkem 13 měsíců v sudu po koňaku a díky jeho chuťovému profilu byl pojmenován Printemps, což znamená jaro. Bylo vyrobeno pouze 369 láhví a to v síle 42,1 % ABV. Na láhvi spolupracoval jako druhý mistr pan Mickael Bouilly. Mickaël pochází z velké vinařské rodiny a tak neodolal práci s jemnými chutěmi koňaku. V HARDY mají zásoby tisíce a tisíce sudů s čirou ovocnou brandy eaux-de-vie, která jen čeká na její využití.

Vůně: Sladší, jemná, výrazné dřevo, karamel, med a peckové ovoce. Nechybí ani vanilka, mandle, lehká kouřovitost a zatuchlost.

Chuť: Jemná, sladší, hodně dřeva, dost medu a karamel. Cítím také závan sladkého tropického ovoce, spálený karamel, vanilku a lehce kouř.

Závěr: Velmi příjemný rum, kde se do popředí dostala medová stopa, koňak za mě není tolik znát. Ale po přečtení informací o zrání tohoto rumu jsem si koňak trošku vybavil. Zároveň je to asi nejsvětlejší vzoreček ze všech.

Pořadí: 7. místo

5. vzoreček – Dictador 2 Masters, Laballe 1976 Rum

Původ: Jde o 41 let starý single vintage cask rum Dictador z roku 1976, který zrál v sudech po Bourbonu. Následně byl odeslán do Laballe v Armagnacu, kde dál dozrával dalších 9 měsíců v lehce vypáleném sudu Gascon Noir Chene. Bylo vyrobeno pouze 378 láhví a to v síle 44,9 % ABV. Na láhvi spolupracoval jako druhý mistr pan Cyril Laudet. Cyril vyrostl v Laballe, ale opustil region kvůli studiu. Studoval BTS Vinohradnickou enologii na zemědělské škole, získal licenci na prodej a obchodování vína v Carcassonne Languedoc Roussillon. Následně se stal obchodním ředitelem zbrusu nového vinařství v Corbières Château de Cruscades. Stará se o prodej ve Francii i zahraničí.

Vůně: Sladká, jemná, dominantní velmi staré dřevo, karamel, bourbon a vanilka. Vše doplňuje ořechová stopa spolu se smetanovým kakaem a lehkou zatuchlostí. V pozadí cítím i stopy sladších jablek.

Chuť: Jemná, sladká, velmi výrazná stopa starého dřeva a karamelu. To doplňuje jemná stopa tabáku, kávy, sladkého ovoce a vanilky. Cítit jde také decentní kouřové aroma.

Závěr: Tento vzoreček mi vážně moc chutnal, velká vyzrálost, ne přílišná sladkost, stopy po vypáleném sudu, skvělý rum.

Pořadí: 2. místo (dostal 90 bodů)

6. vzoreček – Dictador 2 Masters, Leclerc Briant 1978 Rum

Původ: Jde o 39 let starý single vintage rum Dictador Rum z roku 1978, který zrál v sudech po sherry. Následně byly sudy poslané do Leclerc Briant v Champagne, kde rum strávil dalších 14 měsíců v lehce vypáleném francouzském chauffe légère sudu od Leclerc Briant. Bylo vyrobeno pouze 354 láhví a to v síle 41,2 % ABV. Na láhvi spolupracoval jako druhý mistr pan Hervé Jestin. Hervé je velmi známým enologem v Champagne. Je specialistou na
biodynamiku a zároveň také konzultantem společnosti Leclerc Briant. Biodynamika studuje vibrace, které prochází mezi kosmem a mikroorganismy, mezi révou a vínem.

Vůně: Sladká, jemná, velmi výrazné je staré dřevo. Dále jsem zaznamenal stopy sherry, bobulového ovoce, dost vanilky a smetanové čokolády.

Chuť: Sladká, jemná, velmi výrazné starší dřevo a hnědý cukr. K tomu aroma višní v hořké čokoládě, lehce nakyslé tóny citrusů, vanilka a decentní stopy kávy.

Závěr: Další rum, kde se spojuje příjemná vyzrálost z dubového sudu a zároveň stopy po sherry. Rum je opravdu velmi jemný a lehce tam hraje ta mírná kyselost, zajímavé.

Pořadí: 8.-9. místo

7. vzoreček – Dictador 2 Masters, Barton Rum Blend of 1979/1982 Wheated-bourbon

Původ: Jde o 36 let starý rum Dictador, který se nechal dozrát dalších 8 měsíců a 4 dny do sudů po pšeničném bourbonu z palírny 1792 v Bardstownu v Kentucky. Bylo vyrobeno pouze 249 láhví a to v síle 45 % ABV. Na láhvi spolupracoval jako druhý mistr pan Drew Mayville. Drew hrdě nese titul Senior Member of the American Society for Quality. Je držitelem bakalářského titulu inženýra kvality od roku 1987. S více než 35 lety zkušeností Drew spolupracoval s největšími společnostmi v průmyslu. Nyní je uznávaným Master Blenderem a ředitelem kvality pro
Sazerac.

Vůně: Krásně jemná a více sladká. Cítím hodně karamelu a medu, vyzrálé dřevo není až tolik výrazné. Zaznamenal jsem také dost smetanové vanilky, čokolády a bohaté aroma pražené kávy.

Chuť: Také jemná a více sladká. Výrazný karamel, dřevo spíše decentně. Z ovoce cítím stopu jahod, dále pak ořechy, marcipán, hodně vanilky a smetanové kakao.

Závěr: Tento rum patří k těm trošku sladším z těchto vzorečků, ale baví mě výrazné stopy kávy, ořechů a vanilky. není příliš ovocný a ani tolik vyzrálý.

Pořadí: 3. místo (dostal 89 bodů)

8. vzoreček – Dictador 2 Masters, Barton Rum Blend of 1979/1982 Straight-rye

Původ: Jde o 36 let starý rum Dictador, který se nechal dozrát dalších 6 měsíců a 14 dní do sudů po čisté žitné z palírny 1792 v Bardstownu, Kentucky. Bylo vyrobeno pouze 249 láhví a to v síle 45 % ABV. Na láhvi spolupracoval jako druhý mistr pan Drew Mayville. Info o něm u vzorečku číslo 7.

Vůně: Jemná, sladká, výrazný karamel, decentní bobuloviny a dřevo. Zaznamenal jsem také vanilku, kakao, zakouřené tóny a lehce tabák.

Chuť: Je pocitově trošku ostřejší než předchozí vzorečky, ale stále vcelku jemná a sladká. Cítím výrazný spálený karamel, velmi staré dřevo, vanilku a praženou kávu. Decentně také bobuloviny, tabák, lehkou zatuchlost a v závěru značnou kořenitost.

Závěr: Jeden z těch “více odlišných” rumů ze všech vzorečků. Vcelku výrazná spálená stopa s kořením a tabákem, k tomu příjemná vyzrálost, povedený rum.

Pořadí: 5.-6. místo

9. vzoreček – Dictador 2 Masters, Barton Rum Blend of 1979/1982 Blend of 3 Casks

Původ: Jde o 36 let starý rum Dictador, který se nechal dozrát dalších 6 až 8 měsíců v sudech po žitném bourbonu, v sudech po pšeničném bourbonu a v sudech po čisté žitné z lihovaru 1792 v Bardstownu, Kentucky. Bylo vyrobeno pouze 180 láhví a to v síle 46 % ABV. Na láhvi spolupracoval jako druhý mistr pan Drew Mayville. Info o něm u vzorečku číslo 7.

Vůně: Sladká a opravdu velmi jemná, řekl bych asi nejméně výrazná ze všech vzorečků. Dřevo spíše decentní, výrazný je především karamel (jako takové ty karamelové tuhé bonbony) a krémová vanilka.

Chuť: Jemná, sladká, nejvýraznější je karamel (něco mezi karamelkou a toffifee) a vanilka. To doplňuje dřevo, mléčná čokoláda, mandle a jen opravdu decentní závan ovoce.

Závěr: Ve vůni překvapivě méně výrazný, ale dohnal to v chuti. Není tolik složitý, necítím v něm takovou škálu složek jako v ostatních, ale to je vlastně příjemné. Je asi nejvíce karamelový ze všech vzorečků.

Pořadí: 4. místo

10. vzoreček – Dictador 2 Masters Royal Tokaji 1977 Rum

Původ: Jde o single vintage cask rum Dictador z roku 1977, který se nechal dozrát dalších 7 měsíců po 12 let starém Royal Tokaji v 300 litrových dubových sudech Zemplén. Poslední víno, které v sudech zrálo 2 roky, bylo 2016 Aszú 6 puttonyos. Bylo vyrobeno pouze 500 láhví a to v síle 46,2 % ABV. Na láhvi spolupracoval jako druhý mistr pan Kovács Adorján Zoltán. Zoltán Kovács je vášnivý vinař, který strávil posledních 20 let v Tokajské oblasti v Transylvánii, historické části Maďarska. V Royal Tokaji ukazuje svou vášeň k vínu, respekt k tradicím regionu s porozuměním k nejnovějším vinařským technikám při výrobě vín Royal Tokaji. Je mezinárodně uznávaný jako jeden z nejlepších světových producentů.

Vůně: Příjemně jemná, sladká, opravdu výrazné je staré dřevo a karamel. Při prvním ovonění jsem si říkal, to snad muselo zrát po nějakém sladším portském víně, úplně mi utkvělo takové aroma v nose. Dále jsem cítil vanilku, kakao a krémový medový závan.

Chuť: Sladká, jemná a přitom asi nejvíce pocitově silná, ze všech vzorečků. Dominantní je karamel a krásně vyzrálé dřevo, které cítíte na celém patře. Dále jsem zaznamenal výrazné tóny vanilky, lehce hořké čokolády a medu. V závěru hraje skvěle příjemná zatuchlost.

Závěr: Tohle je opravdu parádní rum. Je krásně výrazný, vyzrálý s aroma čokolády a medu, vážně mě moc baví. Navíc je to asi i nejtmavší vzoreček ze všech.

Pořadí: 1. místo (dostal 91 bodů)

Láhve

Láhve a celkové balení jsou prostě nádherné. Samotná láhev ctí tvary, na které jsme u této značky zvyklí. Krásná oblá, masivní láhev, která se sbíhá v užší hrdlo. Láhve jsou uzavřeny masivním a elegantním uzávěrem, který je složen ze dřeva i kovu. Na hrdle nechybí vystouplé D, což samozřejmě odkazuje ke značce Dictador. Z čelní strany můžeme vidět velkou etiketu, která je laděna do černé barvy se zlatými popisky a je tam také trošku bílé. Ta se táhne jakoby přes většinu láhve dokola. Na první pohled určitě zaujmou otisky z čelní strany etikety, které nám zde zanechali oba mistři, jenž se na láhvi podíleli. Na láhvi samozřejmě najdete vše důležité, od doby zrání, jmen obou mistrů, druhu sudů, čísla láhve atd. Láhve jsou dodávány v nádherných dárkových krabicích, které jsou navrženy ve stejném designu, jako láhve. Z vnitřní strany můžete najít certifikát k původu rumu a knížečku s textem o rumech Dictador Two Masters.

Cena

Po tom, co vše jsem vám napsal o těchto láhvích je myslím jasné, že nebudou za hubičku. Jde o velmi staré rumy, které jsou dostupné v počtu pouze několika set láhví. Podíleli se na nich mistři, jejichž jména ve světě alkoholu něco znamenají. Ceny u série Two Masters startují okolo 11 000,-Kč a ty nejdražší se prodávají kolem 30 000,-Kč. Když jsem tyto rumy chutnal a pak se díval na ceny, napadly mě vcelku zásadní dvě otázky.

Stojí za to tento rum?

Za mě rozhodně ANO! Je to unikátní série, která obsahuje opravdu velmi staré rumy. Rumy jsou nedoslazované, je v nich velký kus práce, velký kus historie a také designem je prostě skvostem v každé sbírce. Myslím, že nebude příliš rumů takového stáří, které by byly k dostání za nějakou podstatně lepší cenu. Rozhodně je to i skvělý dárek pro rumové nadšence, kteří se narodili v ročnících těchto rumů.

Hodí se Two Masters k běžnému pití, nebo jen do poličky?

Tohle je samozřejmě složitější. Rumy jsou výborné, dobře se pijí, pocitově mají sladší profil, krásně jdou cítit ty dlouhé roky strávené v sudech a zkrátka myslím, že by byl málokdo z chuti zklamaný. Pokud bychom se nebavili o ceně, za mě veliká spokojenost. Když přihlédneme k ceně, pro většinu z nás to samozřejmě nebude rum na každodenní pití. Ale určitě doporučuji, aby tento rum každý z vás ochutnal. Ať už někde v baru, v kavárně, či u kamaráda, kterého jste opili a on tu láhev prostě rozdělal 😀 Při popíjení si vzpomeňte na všechny informace k palírně, k edici Two Masters a užívejte si ty chutě, které v sobě nesou velmi dlouhou historii značky Dictador i Kolumbie samotné. A pokud se vám poštěstí, kupte si jednu láhev a nechejte ji na nějakou výjimečnou životní událost.

Závěr

Tohle byla recenze, na kterou jsem se chystal opravdu dlouho. Nechtěl jsem se nechat ničím ovlivnit, tedy jsem dělal slepou degustaci jednotlivých vzorečků. Vyhradil jsem si na to opravdu dlouhou dobu v klidu, pohodě, abych si tyto výjimečné rumy co nejvíce užil. Rozdíly ve vůních a chutích byly u některých vzorečků odlišné více, u některých méně. Ale je to skutečně zajímavý koncept, který mě moc bavilo objevovat a ochutnávat.

Rád bych ještě poděkoval Tomáši Chudomelovi (Ambasador značky Dictador), který mi sadu poskytl a zahrnul mě velkou spoustou informací a podkladů k této recenzi.

Info o rumu

Výrobce Dictador
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 27. října 2021 Aktualizováno: 2. prosince 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články