Původ rumu

Sir Christopher Codrington (v té době anglický guvernér ostrovů Leeward) přišel do Antiguy v roce 1674 a založil velkou cukrovarnou plantáž. Cukrová třtina se rychle stala hlavní plodinou Antiguy a do poloviny 18. století zabírala zhruba polovinu orné půdy na ostrově.

V roce 1929 se sešla skupina osmi místních podnikatelů, aby hromadně nakupovali melasu a kontrolovali proces destilace svých rumů. V roce 1932 založili společnost, kterou pojmenovali Antigua Distillery Limited (ADL). Ředitelé společnosti ADL založili v roce 1933 vlastní palírnu rumu na pronajatém pozemku na ostrově Rat v přístavu St. John. Prvním destilačním zařízením ADL byl čtyřsloupový měděný Savalle z Francie.

Prvním produktem společnosti ADL byl nestařený rum, který prodali místním obchodníkům s rumem pod označením Caballero Rum. V roce 1947 společnost ADL představila svou vlastní značku, Cavalier Muscovado Rum. “Lehčí” verze tohoto rumu se dodnes prodává jako Cavalier Antigua Rum.

English Harbour Rum byl představen v roce 1994 a svůj exportní název získal podle stěžejního britského přístavu na ostrově Antigua, který až do roku 1981 patřil právě Britům.

Rum English Harbour Sherry Cask Finish

Pětikolonové destilaci English Harbouru předchází 36hodinová fermentace melasy za účasti běžných i divokých kvasinek. Následně rum zraje v dubových sudech po bourbonu a Tennessee whisky minimálně 5 let. Následně rum dozrává dalších 3-6 měsíců v dubových sudech po oloroso sherry. Dozrávání v sherry sudech je pod bedlivým dohledem ukončeno ve chvíli, kdy rum získá přesně ty vlastnosti, které jsou potřeba. Někdy je do blendu přidáno několik starších rumů, které dodají výslednému rumu větší komplexnost.

Vůně

Při prvním přivonění vás navnadí příjemná, sladší, jemná vůně s karamelovým základem a mladým dřevem. Zrání v sudech po sherry se samozřejmě na profilu rumu velmi podepsalo. Sherry je dost výrazné, stejně jako vanilka a decentní kakao. Z ovoce cítím především višně, sušené ovoce a lehký náznak citrusů. V pozadí mi nosem projela i opravdu velmi jemný náznak kouře.

Chuť

Po polknutí nečekejte žádné divočiny. Rum má velmi příjemný, středně sladký, jen lehoučce hřejivý profil. Opět dominantní složkou je karamel a ne příliš staré dřevo. I v chuti je sherry velmi znát. Cítím višně, švestky a citrusy (méně zralé). Vše doplňují sametové tóny vanilky a hořké čokolády. Závěr je středně dlouhý se sladší dochutí po červeném bobulovém ovoci a s lehkou hořkostí přetrvávající na patře.

Láhev

Je to jedna z těch láhví, kde si řeknete, že v jednoduchosti je krása. Má takový ten klasický oblý tvar v čirém odstínu skla s korkovým uzávěrem. Z čelní strany vidíme širokou etiketu pergamonového odstínu i tvaru s názvem a popiskem rumu. Naleznete zde typ sudu, číslo sudu, kdy byl rum lahvovaný, číslo vydání i podpis master blendera. Detaily na etiketě jsou laděny do barvy sherry, vypadá to moc dobře.

Cena

U nás je rum zatím stále běžně dostupný za cenu do 800 Kč, tedy skvělá cena.

English Harbour Sherry Cask Finish 46% 0,7 l (karton) lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Pokud bude v budoucnu Sherry Cask na Warehouse #1 vyprodaný, ale stále je k dispozici English Harbour 5y a English Harbour 10 Y.O. Reserve.

Závěr

Vzhledem k nízké ceně se jedná o velmi zajímavý rum na běžné pití. Troufnu si říct, že nováčka nadchne a zkušeného rumaře rozhodně nijak neurazí. Pokud máte rádi rumy po Sherry, které je zde opravdu výrazné, je to skvělá volba pro vás za super cenu. Poměr cena/výkon je zde opravdu velice dobře nastavený. Doporučuji vyzkoušet i k doutníku, skvělá kombinace. Jsem moc spokojený a tato láhev (stejně jako Port Cask) má stálé místo u mě ve vitrínce.

Info o rumu

Výrobce English Harbour
Typ Britský typ
Typ výroby Column still
Chutě Jemné
Jedinečnost Blend
Síla 46 %
Staření a stáří 5 - 6y, Sudy po bourbonu, Sudy po sherry, Sudy po whisky
Lokalita
Publikováno: 12. září 2022 Aktualizováno: 27. září 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. […] Recenze English Harbour Sherry Cask Finish (rumrock.cz) […]