Hodnocení

84 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 45 %

Původ rumu

Mauricius plným názvem Mauricijská republika je ostrovní stát v Indickém oceánu a leží asi 900 km východně od Madagaskaru. Tvoří jej větší ostrov stejného jména o rozloze 1 865 km², ostrov Rodrigues o rozloze 108 km² a několik menších ostrovů – skupina Cargados Carajos a ostrovy Agaléga.  

Podnebí ostrovů je ovlivňováno především severovýchodními pasáty, které přinášejí poměrně hodně srážek (kolem 1000 mm ročně). Občas zemi postihne i tropický cyklon. Povrch ostrova Mauricia kdysi pokrývaly lesy, dnes jsou však již téměř úplně vykáceny. Pobřeží je lemováno korálovými útesy.

Historie

Kvůli nedostatku dokumentárních důkazů z prvního období, kdy byl ostrov objeven, je obtížné zjistit přesná data a události. Známým faktem je, že Arabové se jako první dostali na ostrov v 10. století a pojmenovali ostrov Dina Arobi (Pouštní ostrov). Je také známo, že je následovali kmeny Malajců, ale o tomto období je k dispozici velmi málo informací.

Po Arabech a Malajcích v roce 1507 objevil ostrov Mauricius portugalský námořník Domingo Fernandez Pereira a nazval jej „Ilha Do Cerne“ (Ostrov labutí). Skupina ostrovů, kterými jsou Mauricius, Rodrigues a Réunion, byla pojmenována Mascarenes po portugalském kapitánovi Pero Mascarenhasovi. Portugalci se však v zemi nikdy neusadili, využívali ostrov jako přístav a zdroj čerstvých potravin na cestách do Indie.

Roku 1598 přistáli na ostrově Nizozemci (Wybrant Warwijck) a pojmenovali ho Prins Maurits van Nassaueiland po princi Mořici z Oranžska. Roku 1638 zde založili vůbec první stálou kolonii, která žila převážně z těžby ebenového dřeva, částečně také z plantáží cukrové třtiny přivezené z Jávy. Odrazeni špatnými podmínkami na Mauriciu (suchem, bouřemi, potkany a opicemi, škůdci, kteří bránily pokroku v zemědělství) se Holanďané rozhodli ostrov opustit. V té době byly vykáceny prakticky všechny lesy a mnoho zvířecích druhů zdecimováno, nebo vyhubeno, např. pták Dodo (Blboun Nejapný).

vlevo princ Mořic z Oranžska, vpravo vyhynulý pták Dodo

Francie (kapitán Gillaume Dufresne D`Arsel) prohlásila Mauricius za svou kolonii roku 1715 a přejmenovala ho na Île de France. Od roku 1735, kdy Francouzi otevřeli námořní základnu a loděnice, začalo velmi rychlé osidlování. Rozmáhalo se pěstování cukrové třtiny, v roce 1744 začaly pracovat první dva cukrovary.

Během napoleonských válek (1810) obsadili ostrov pro změnu zase Britové. Ti však do dění na ostrově nijak výrazně nezasahovali, čímž se vysvětluje dominantní význam francouzštiny na Mauriciu i po 150 letech britské nadvlády. Od poloviny 19. století začala masová imigrace indických nájemných pracovníků na Mauricius. Bylo potřeba nových pracovních sil na stále se rozrůstajících plantážích cukrové třtiny, které ve svém největším rozsahu pokrývaly 90 % zemědělsky využitelné plochy. A také Britové r. 1835 zrušili otroctví. Indové tvořili roku 1865 již polovinu obyvatelstva.

Koncem 19. století se Mauricius dostal do ekonomické krize. Ceny cukru klesaly a otevřením Suezského průplavu roku 1869 ztratil na důležitosti jako přístav na cestě do Asie. Roku 1886 bylo zavedeno volební právo (byly však přísné podmínky), od roku 1947 směli volit všichni obyvatelé starší 21 let umějící číst a psát a v roce 1958 bylo zavedeno všeobecné volební právo. Tím se k moci dostaly strany obyvatel indického původu, tíhnoucí k nezávislosti. Po všeobecných volbách v roce 1967 získal Mauritius nezávislost 12. března 1968 ve společenství s Seewoosagurem Ramgoolamem jako předsedou vlády. Ostrov dosáhl stavu republiky o 24 let později, 12. března 1992.

Seewoosagur Ramgoolam

Palírna Grays

Mauricia je lihovar založený v roce 1742 v Pamplemousses na ostrově Mauricius, nazývaný v té době Isle de France. Lihovar se nachází hned vedle prvního cukrovaru na ostrově, proslulého Domaine de Villebague. Dnes patří lihovar Domaine i Mauricia do rodiny Harel, zakladatelů skupiny Grays Inc Ltd. Společnost Grays Inc je navíc předním dovozcem a distributorem vín a lihovin z celého světa na Mauricius a dále se rozšířila do distribuce a marketingu osobní péče, vůní, farmaceutik, domácí péče a občerstvení mimo jiné spotřební zboží. Terra Brands Ltd drží dvoutřetinový podíl ve společnosti Grays Distilling Ltd, společnosti, která vlastní a provozuje lihovar. Společnost Grays Distilling Ltd každý rok vyprodukuje přibližně 6 milionů litrů alkoholu a mezi vlajkové značky skupiny patří renomovaný rum New Grove. Je to ve skutečnosti díky rodině Harel, která má na svědomí vývoj a expanzi mauricijských rumových produktů na celém světě, přičemž metody zpracování cukrové třtiny a staré destilační procesy zůstávají beze změn. Společnost má zhruba 6000 hektarů půdy určené k pěstování cukrové třtiny, ze které získává čerstvá šťáva z cukrové třtiny, která se pro výrobu používá. Jinak v této palírně probíhá prakticky celý proces výroby rumu, tedy od pěstování třtiny až po samotné lahvování. Řadu tvoří tři různé produkty, Rum Blanc Creation, Rum Ambre Signature a nakonec Rum Reserve Heritage, všechny získané destilací čisté třtinové šťávy fermentované 30 hodin před destilací. Mauricia se narodila jako pocta ostrovu Mauricius a jeho staletým tradicím v umění rumu.

Mauricia Heritage

Heritage Pure Cane Rum Reserve Mauricia se vyrábí z čisté, čerstvé šťávy z cukrové třtiny. Šťáva se fermentuje po dobu cca 30 hodin v nádržích s vybranými kvasinkami. Následně vše projde Column Still destilací. Na konci destilačního procesu stárne tento rum déle než 30 měsíců v sudech z amerického bílého dubu první várky a se třemi různými stupni opékání. Rumy jsou pojmenované podle plantáže na severu ostrova a lahvují se v síle 45% alkoholu.

Barva

Je zlatavá až medová, malinko hází jemně měděné odlesky. Kapky stékají středně rychle a nepravidelně po sklenici dolů.

Vůně

Vůně mě poměrně dost překvapila svou ostrostí a velmi výrazným profilem. V nose je štiplavá, velmi ovocná a poměrně dost sladká. Základ je takový ten klasický pálenkový, jak jej u těchto rumů známe. V základu je určitě velmi výrazná stopa medu a ovoce. Z ovoce jsou to zejména meruňky, ananas, lehce jakoby mango, jemně kyselé citrusy a kompot. To vše doplňují květinové tóny s trávou a decentním mladším dřevem. V pozadí mi zavonělo také sladší aroma vanilky a mléčné čokolády s lehce lékořicovým nádechem.

Chuť

Zde opět veliké překvapení, protože na mě působila zcela jinak, než vůně. Chuť po prvním doušku není zdaleka tak sladká, jako vůně a ani tolik ostrá a výrazná. Je spíše jen lehce nasládlá a velmi jemná. I zde je v základu cítit med, ovšem cukrová třtina je již výraznější. Dřevo opět spíše decentně a zejména v závěru. Jasně vládnoucí složkou je opět ovoce. I zde jsou to především meruňky, citrusy a jemně také ananas. Nechybí příjemné květinové tóny v kombinaci s posekanou trávou. Maličko jsem zaznamenal určitou kouřovost v chuťovém profilu s decentní hořkostí, jakoby třeba po meruňkových peckách. Ani zde nechybí přírodní vanilka. Závěr je středně dlouhý, ne již tolik výrazný. Je velmi ovocný, lehce dřevitý a jemně až nahořklý.

Láhev

Ta je naprosto skvělá. Někdy dlouho přemýšlím o tom, jak budu jednotlivé rumy fotit. Ovšem když jsem uviděl tuto láhev a spojil si ji s mojí oblíbenou Glencairn broušenou skleničkou a nějakým odrazem ve tmě, představa byla jasná 🙂 Láhev je vyšší, oblá a po celé své ploše (mimo štítek a hrdlo) krásně broušená. Je uzavřena přírodním korkem se dřevěným uzávěrem. Štítek je umístěn pod hrdlem po celém obvodu láhve a je laděný do takové žluto oranžové barvy. najdete zde několik informací, stejně jako na tmavé krabici s výřezem, ve které je láhev dodávána.

Cena

U nás seženete za cenu 1 150 Kč a je tak nejdražší ze všech tří rumů Mauricia v této řadě.

Závěr

Tento rum jsem vůbec neznal, ale rumy z Mauriciu mám obecně moc rád. Láhev je opravdu krásná, ve vůni mě velmi překvapila ta síla a intenzita, v chuti už se vše trošku uklidnilo a tak je z toho velmi příjemný zemědělský rum, který je poměrně jemný a ne příliš sladký. Určitě by mohl chutnat začátečníkům mezi agricole rumy, milovníkům pálenek, ale také již zkušeným agricole rumařům, kteří hledají něco na pohodové upíjení. Já jsem spokojený a už se těším na další dva rumy této značky.

Info o rumu

Výrobce Mauricia
Typ Francouzský typ
Typ výroby Column still, Šťáva
Chutě Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 45 %
Staření a stáří 3y, Nové sudy americký dub
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Publikováno: 22. června 2021 Aktualizováno: 22. června 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články