Hodnocení

93 %
Lokalita
Chutě Silný, Suché rumy
Síla 54,7 %

Martinik (francouzsky Martinique) je zámořský departement Francie, ležící na stejnojmenném ostrově v Karibském moři. Je součástí souostroví Malých Antil a nachází se mezi ostrovy Dominika a Svatá Lucie. Hlavním městem ostrova je Fort-de-France. Ostrov má rozlohu 1128 km² a žije na něm cca 400tis obyvatel.

Neisson Distillery

Jedná se o malý lihovar u kraje jedné rybářské vesnice na ostrově Martinik, který byl založený v roce 1931 bratry Neissonovými. Jean, chemický inženýr, zasvětil svůj profesionální život zdokonalování destilačních technik. Rodinný podnik následně převzali Jeanovi potomci. Nejprve Claudine a poté její syn Grégory. Dnes tedy podnik vede již třetí generace rodiny Neisson. Tento lihovar se stal lídrem v oblasti Rhum Agricole díky Appellation d’Origine Contrôlée (AOC), což  je francouzský ekvivalent anglického chráněného označení původu (CHOP). Toto označení vzniklo v listopadu roku 1996 a zasloužil se o to především otec Claudine a s jeanem-Pierrem Bourdillonem. Přechod na ekologické zemědělství začal v roce 2013 a v roce 2016 byl spotřebitelům nabídnut první organický rum AOC Martinique. Neisson vlastní čtyřicet hektarů v obci La Carbet a zpracovává pouze třtinu ze svých plantáží, kde se snaží pěstovat tři nehybridní odrůdy cukrové třtiny: Malanoi, Rubanée a Crystalline. Po letech výzkumu používá Neisson své vlastní nativní kmeny kvasinek, vybrané z těch, které se zde přirozeně vyskytují. Pomalé kvašení čisté třtinové šťávy trvá až 72 hodin (nejdelší ze celých Francouzských Antil) a díky tomu se vyvíjí jedinečná aromatická řada. Destilaci zde provádí v bájném sloupci Savalle Column Still z roku 1938. Poctivá řemeslná a pečlivá práce produkuje úžasné rhumy velké struktury a bohaté chuti. Rhumy jsou lahvované v již ikonické obdélníkové láhvi zépol karé.

Zajímavá vás více o příběhu této značky a jejich majitelů? Určitě se podívejte do nově vydaného časopisu RUM / RON / RHUM SPECIÁL. Ten vydává společnost Warehouse1 a můžete jej zakoupit zde. Na stránce 73 najdete příběh právě této značky, který mě opravdu dostal a hltal jsem každé slovo. Ten příběh Claudine je opravdu zajímavý a neměla to vůbec jednoduché, tedy doporučuji přečíst.

Neisson Rhum Agricole Le Chai 2015-2019 Brut de fût

Tento skvělý rum byl destilován kolonovou metodou v roce 2015 (únor) a lahvován v roce 2019 (červen). Je tedy 4 roky stařený ve dvou různých dubových sudech. Nejdříve ve speciálně vyhřívaných sudech po rumu a následně v sudech po koňaku. Rum není ředěný, ani nijak dochucovaný. Lahvovaný je v sudové síle 54,7% alkoholu. Bylo vyrobeno pouhých 392 láhví pro celý svět. Rum je vyrobený z čerstvé šťávy z cukrové třtiny, jde tedy o klasický zemědělský rum. Samozřejmě i tento rum nese chráněné označení AOC (Appellation d’Origine Contrôlée).

Láhve vznikají v dílnách Tatanka, které své produkty posílají především do Gueadeloupe a Martiniku. Tyto ateliéry zastupuje společnost Tamtam production a nachází se v krásném areálu palírny La Mauny v obci Riviére Pilote. Dílny jsou otevřeny veřejnosti a již více než 10 let se produkce provádí převážně ve věznici Ducos na Martiniku. Společnost Tamtam production díky koncesní smlouvě totiž těží z prostoru věnovaného věznici a školí zde pracovníky pro výuku místních řemesel (malování na sklo, malování na dřevo a práce se dřevem). První láhve byly navrženy martinickým umělcem panem Tatankou již v roce 1996 a představují nám výjevy ze života v palírně. Je to pocta tvrdé práci mužů a žen, kteří se podílejí na vývoji rumů Neisson.

Mr. Tatanka

Barva

Na 4 roky je poměrně dost tmavá, karamelová, má takový lehký bronzový odlesk. Kapičky stékají nepravidelně a pomaličku dolů po stěně sklenice.

Vůně

Je kupodivu velmi jemné, nezdá se vůbec ostrá vzhledem k % alkoholu. Je v ní cítit především cukrová třtina, spousta ovoce a rostlinná složka rumu. Základ je řekl bych až medový, středně sladký v nose. Dřevitost je příjemná, ne příliš vyzrálá, ani výrazná. Z ovoce cítím především meruňky, broskve a hroznové víno lehce. Vše doprovází vůně posečené trávy s decentním květinovým nádechem.

Chuť

Oproti vůni ubylo dost sladkosti a na patře se jeví sušším dojmem. I v chuti je rum poměrně jemný, jen lehce štípne na jazyku. Chuť je velmi svěží, ale přitom vyzrálá, má podobný profil, na jaký jsme u stařených agricole rumů značky Neisson zvyklí. V základu je opět výrazná cukrová třtina, ovoce vcelku ustoupilo do pozadí a do popředí se dere rostlinná složka a určitá vyzrálost ze sudu. Vanilka je zde cítit rozhodně více než ve vůni a přidala se k ní i opravdu decentní zakouřenost. Závěr je středně dlouhý, vcelku příjemně výrazný na patře. V dochuti opět převládá rostlinná složka a decentní dřevo.

Láhev

Láhve všech Tatanek jsou pro mě uměleckým dílem a jsou to jedny z mých naprosto nejoblíbenějších láhví, co se designu týče. Zde máme černou keramickou láhev, na kterou umělec nakreslil výjev plantážníka s růžovým tričkem se sudem před tyrkysově zelenou budovou. Ovšem také tato láhev vyšla v několika barevných variantách, jak můžete vidět na té společné fotce níže. Kousek vedle této láhve můžete najít plantážníka ve žluté košili před růžovou budovou. Vše je ručně malované a mezi jednotlivými láhvemi ve stejné sérii můžete vidět lehké odchylky a nesrovnalosti v tazích štětcem. Sérií ručně malovaných láhví je spousta , každá je skutečně unikát a vychází v omezeném množství pár set láhví.

Cena

Neisson Tatanky bohužel u nás nekoupíte. Nezbývá vám nic jiného, než dražit na aukcích, prohledávat zahraniční eshopy, nebo sehnat kontakt na někoho z Francie či Martiniku, kdo by vám láhve poslal. Ceny se pohybují různě, většinou je to v rozmezí 100 – 150 euro, ovšem jsou i vzácnější kousky mnohonásobně dražší.

Závěr

Tyto nádherné, ručně malované láhve z Martiniku jsem chodil obdivovat do Havany v Brně již před několika roky. Srdce mi poskočilo, když jsem viděl tu neskutečnou sbírku, kterou má můj rumový kamarád René. Tomu mimo jiné děkuji za informace, které mi k těmto rumům poskytl. Láhve jsou skutečně nádherné a i samotný rum je opravdu moc dobrý. Pokud máte v oblibě agricole rumy z Martiniku stejně jako já, budete moc spokojeni. Navíc je to zase o krůček jinde, než jsou ty mladé nestařené Tatanky (ikdyž ty jsou taky parádní). Navíc ve vitríně je to skutečná ozdoba sbírky. Jedinou vadou na kráse je fakt, že je prozatím u nás neseženete mimo aukce nebo zahraniční kontakty. Snad se to do budoucna podaří změnit.

Info o rumu

Výrobce Neisson
Typ Francouzský typ
Typ výroby Column still, Šťáva
Chutě Silný, Suché rumy
Označení AOC (Appellation d'Origine Contrôlée), Brut de fût
Barva Tmavý rum
Síla 54,7 %
Staření a stáří 4y, Sudy po koňaku
Lokalita
Publikováno: 3. května 2023 Aktualizováno: 4. května 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články