Hodnocení

79 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 40 %

Původ rumu

Kuba. Vznik tohoto rumu vypráví jak jinak než námořnický příběh. Začalo to na počátku 19. století, kdy se po porážce Napoleona znovuotevřely obchodní trasy mezi Francií a Evropou. Název odkazuje na smlouvu z roku 1815 mezi Francií a Španělskem. Obchodníci tedy opět mohli dovážet zboží z Evropy do Nového světa a zpět. Velmi žádaná byla samozřejmě vysoce kvalitní francouzská vína. Veliké oblibě a popularitě se v Novém světě těšilo především bílé sladké víno Sauternes. Námořníci jej vozili do Nového světa a jelikož byla tehdy Kuba nejvýznamnějším vývozcem cukrové třtiny, na zpáteční cestu do Evropy sudy po Sauternes naplnili rumem. Cesta trvala něco kolem 3 měsíců a oni zjistili, že zrání v těchto sudech dodalo rumu úžasné aroma.

Destilace probíhá Column Still metodou. Jedná se o blend několika různých 10–12 let starých kubánských rumů z jednoho lihovaru. Rum zraje v sudech z bílého dubu po whisky. Sladkost do něj není přidávána umělými sladidly, ale je jí dosaženo díky tří měsíčnímu zrání v sudech po slavném francouzském víně Sauternes. Po celou dobu přípravy a doby zrání na něho bedlivě dohlíží Maestros Roneros, profesionálové v oboru, kteří místní rum vyrábí pomocí tradičních kubánských metod. Pacto Navio je produktem známé kubánské značky Havana Club.

Vůně

Zdá se zpočátku lehce lihová a sladká. V nose vám utkví dominantní vůně karamelu, medu a lehce i dřeva. Ale vzhledem ke stáří rumů v blendu bych očekával dřevo výraznější. Ve vůni jde rozeznat i smetanová vanilka, tropické ovoce, jablka a v pozadí i kokos. Celkově je vůně jemná a neštípe v nose. Mohla by být o něco vyzrálejší a výraznější.

Chuť

Zde je chuť již od začátku sladká a jemná. Dominantní je medový základ a cukrová třtina. Dřevo je již o něco výraznější než ve vůni. V pozadí má chuť takový smetanový nádech s vanilkou. Decentně jsem rozeznal i citrusy a sušené tropické ovoce. Chuť není příliš výrazná a závěr také není nijak extra dlouhý. Rum obsahuje 40% alkoholu a neměl by být uměle modifikovaný.

Láhev

Má takový ten klasický nižší, oblý tvar. Za mě je ale designově velice podařená. Líbí se mi odkaz k námořním cestám na Kubu. Viděl jsem i verzi s pečetí kolem hrdla. Láhev je dodávána samotná, v krabici nebo dříve i v pytlíku. Je uzavřena dřevěným uzávěrem s korkem. Líbí se mi i design jejich webových stránek, který je navržen ve stejném námořnickém duchu, jako láhev.

Cena

U nás pořídíte tuto láhev do 1000,- Kč. Třeba na Alkohol.cz za sympatických 999 Kč.

Závěr

Musím říct, že designově i příběhem je to za mě povedený kousek. Ovšem nám jde především o vůni a chuť. Nemohu říct, že by byl rum špatný, to určitě ne. Ale nemohu ani říct, že by byl rum skvělý a chuťově mě překvapil. Neurazí, pije se dobře a rád si ho kdykoli dám. Pozitivní za mě je, že ta sladší chuť není vytvořena uměle. Určitě jsou lepší rumy za tuto cenu, nicméně i tento stojí za ochutnání. Navíc ho mají i v supermarketech.

Info o rumu

Výrobce Havana Club
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still
Chutě Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří Sudy po skotské whisky, Sudy po víně Sauternes
Lokalita
Publikováno: 28. července 2020 Aktualizováno: 28. července 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články