Hodnocení

89 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 41,2 %

Původ rumu

Martinik. Vše začalo v roce 1845, kdy byla továrna založena Jeanem-Marie Martinem, jehož iniciály používá dodnes. V roce 1914 Gustave Crassous de Médeuil koupil lihovar JM od rodiny Jean-Marie MARTINA. Jeho dědici naštěstí pokračovali v časem uznávané vášni a tradici výroby rumu. Následně v roce 2002 J.M Rums koupila skupina Bernard Hayot Group, která vlastní také Rhum Clément.

vlevo Gustave Crassous, vpravo Jean-Marie Martin

Palírna se nachází na severu Martiniku na úpatí hory Pelée. Habitation Bellevue těží z ideálního tropického podnebí a obzvláště bohaté a úrodné sopečné půdy, která je vynikající pro pěstování cukrové třtiny. Cukrová třtina vyrůstá nedaleko sopky, vystavená tropickému mořskému vánku, který je důležitý pro její ventilaci. Do jedné hodiny od sklizení cukrové třtiny ji drtí, aby získali čerstvou šťávu pro okamžité kvašení. Chlubí se zejména úžasnou svěžestí a čistotou, které odlišují jejich rumy od zbytku rumů celého světa. Na čistotu a kvalitu má údajně klíčový vliv především pramenitá sopečná voda, která je velmi bohatá na minerály a pochází z útrob Mount Pelée.

Mount Pelée

V Habitation Bellevue destilují rumy ve dvou tradičních kreolských kolonách na 72%, aby zachytili přírodní květinové vůně a bohaté ovocné příchuti jejich cukrové třtiny. Jejich sudy jsou pečlivě vybírány, aby přinesly každému rumu z jejich produkce typické chuťové znaky. Před použitím jsou sudy nejprve zuhelnatělé zapálením vysoce odolného rumu uvnitř sudu. Po seškrábnutí zuhelnatělé vrstvy se odhalí dřevo a tím se uvolní nové chutě a třísloviny (taniny) z dubu, které dodávají rumům typickou barvu i chuť. Tropické teploty a vlhkost způsobují obrovské ztráty objemu rumu. Jejich sklepní mistr každý rok doplňuje sudy rumem ze stejného ročníku, aby zachoval specifický charakter každého příslušného ročníku.

Habitation Bellevue

Značka Rhum JM je známá po celém světě a trvale získává nejvyšší ocenění na největších mezinárodních soutěžích (Paříž, Brusel, Chicago, Miami a San Francisco). Zmínil bych zejména zlaté medaile rumů J.M Rhum XO, Blanc nebo Paille.

Rhum J.M Cognac Cask Finish Série N2 je limitovaná edice (2. verze), která spojuje tradiční výrobu Martiniku a francouzské know-how. Na konci července roku 2006 se rum uložil do dubových sudů po bourbonu, ve kterých zrál celých 9 let. Následně byl několik měsíců dozráván v dubových sudech po koňaku společnosti Delamain (společnost se sídlem ve Francii, která byla založena v roce 1759 a je známá po celém světě produkcí vysoce kvalitních a ceněných koňaků). Rum byl lahvovaný v dubnu roku 2017 v síle 41,2%.

Vůně

Je jemná, vcelku dost sladká po ovoci a jen lehoučce kyselá na první přivonění. Velmi výrazné je příjemně vyzrálé dřevo v kombinaci s ovocem, usušenou trávou a typickou stopou po koňaku. Nechybí ani stopa medu a karamelu. Z ovoce jsem zaznamenal zejména třešně, kyselejší jablka a citrony. Nosem mi zavála i decentní květinová vůně s jemnou zatuchlostí.

Chuť

Při prvním doušku se jeví také jako poměrně jemná, sladkost již však není tak výrazná, jako ve vůni. Opět velmi dominantní tráva a také dřevo, které mi přijde lehce spálené. Samozřejmě i zde je výrazná ovocná složka v podobě meruněk, jablek a hroznů. Nechybí ani medová stopa s karamelem a je vcelku cítit i takový koňakový ocas. Květiny jsou výrazné zejména v závěru, který je příjemně dlouhý. Na patře mi zůstává lehce nahořklá dochuť, jakoby po peckách. Rum má 41,2% alkoholu a je bez umělých aditiv.

Láhev

Hned na první pohled vás zaujme malý rozměr láhve a opravdu, jedná se o objem pouze 0,5l. Tvarově je pěkná, taková klasická, oblá. Barva je tmavá, černá, jen lehoučce průhledná. Na světlé etiketě si můžete přečíst informace o tomto rumu. Najdete zde číslo láhve (moje je 283/941), typ a číslo sudu, datum uložení do sudů a datum lahvování. Plastový uzávěr má umělý korek. Kolem hrdla ještě najdete menší přebal s logem společnosti. Láhev je dodávaná v takové skládané krabičce, která však láhev nezakrývá (pouze u hrdla, u dna a zboku). Na krabici se můžete dočíst další informace o značce a rumu.

Cena

Cena u nás se pohybuje okolo 1 500,-Kč.

Závěr

Z mého pohledu je to velice zajímavý zástupce déle dostařovaných agricole rumů. Cítíte jak složku agricole, tak dřevitou složku po vypálených sudech. I zrání v sudu po koňaku je ve vůni i chuti poměrně znát a dobře ladí s celkovým profilem rumu. Za 0,5l je cena již trošku vyšší, ale milovníci agricole rumů si určitě přijdou na své. Mě rum opravdu baví a velmi zajímavý je také v kombinaci s doutníkem ?

Info o rumu

Výrobce Rhum J. M.
Typ Agricole, Francouzský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Balení Krabice
Síla 41,2 %
Staření a stáří 10y - 11y, Sudy po bourbonu, Sudy po koňaku
Lokalita
Publikováno: 1. dubna 2021 Aktualizováno: 3. dubna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články