Hodnocení

92 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Silný
Síla 65,7 %

Původ rumu

Guyana Demerara Distillers Limited (DDL) je jednou z předních výrobních společností Guyany a mezinárodně uznávaným výrobcem oceňovaných rumů, který jedná s hlubokým závazkem k udržitelnosti životního prostředí.

Historie

1780 – V Britské Guyaně bylo více než 300 palíren, které vyráběly své vlastní jedinečné rumy, z nichž každá byla označena specifickou značkou identifikující její původ (např. Uitvlugt – ICBU, Port Mourant – PM, Enmore – EHP).

1942 – Pouze devět konsolidovaných lihovarů zůstalo aktivních ve výrobě rumů. Byly to: Albion, Blairmont, La Bonne Intention, Skeldon, Uitvlugt, Versailles, Enmore, Diamond a Port Mourant.

1976 – Po získání nezávislosti Guyany přešly dvě zbývající společnosti z britského vlastnictví na Guyanu. Vznikly tak Guyana Distilleries Limited (GDL) a Diamond Liquors Limited (DLL). Akcie byly prodány guyanské vládě a veřejnosti.

1983 – Guyana Distilleries Limited a Diamond Liquors Limited se sloučily a vytvořily Demerara Distillers Limited (DDL). 

1991 – Společnost využila své odborné znalosti v oboru stáčení a také dobře zavedenou distribuční síť. DDL využil plyn oxidu uhličitého, který produkoval jako vedlejší produkt destilačního procesu, a začal konkurovat v průmyslu sycených nápojů. Společnost poté začala vyrábět vlastní značku nápojů s příchutí SOCA a Diamond Water.

1992 – Řada rumů Demerara El Dorado byla uvedena na trh jako stařený rum prémiové kvality (počínaje 15letým rumem El Dorado Special Reserve). Tento rum byl průkopníkem uvedení El Dorada na světový trh.

1994 – DDL začala v rámci franšízy stáčet do lahví PEPSI colu a Slice.

1998 – Konečné sloučení posledních zbývajících pozemků a převod zbývajících destilačních zařízení a odborných znalostí do palírny Diamond na východním břehu řeky Demerara.

Dnes je Demerara Distillers Limited jednou z předních výrobních společností v Guyaně. Společnost vyrábí a distribuuje rozsáhlé portfolio místních i mezinárodních značek lihovin a nápojů.

S.B.S. Guyana 2016 Bourbon Cask CZ Exclusive

Jde o blend melasových rumů z Guyany z palírny DDL, kde byly tyto rumy destilované na kontinuálním i kotlíkovém zařízení. Tento blend obsahuje 3 roky starý rum (rok 2016) a 5 let starý rum (rok 2014), které zrály v sudech až do roku 2019. Následně byly tyto rumy v Dánsku smíchány a uloženy do dubových sudů po bourbonu na dobu 3,5 let. Rum byl pak lahvován v síle 64,7% alkoholu bez použití filtrace za studena. Pouhých 249 láhví vzniklo exkluzivně pro české rumové fanoušky skupin RUM CZ/SK a Rum a vše kolem něj.

Jak toto plnění vzniklo?

Po loňském úspěšném plnění Navy Island rumu pro skupinu Rum a vše kolem něj jsem chtěl také letos vytvořit alespoň jedno unikátní plnění pro skupinu. Proto jsem hledal nějakou zajímavou značku, která by mi toto moje přání umožnila zrealizovat. Oslovil jsem kamaráda Joshuu a hned bylo jasné, že další plnění bude pod značkou S.B.S. Ani jsem v tu chvíli netušil, že kluci Roman, Pavel a Martin již s Joshuou také jednali o novém plnění pro CZ/SK. Nakonec vznikl nápad, že bychom vytvořili dvě láhve, každá pro jednu skupinu, které by vyšly současně jako takové sestry. Proto jsme si nechali zaslat vzorečky, které nám náš skvělý kamarád Kryštof přinesl do baru La Casa Havana Vieja, kde jsme je společně s kluky přechutnali. Já měl již předem lehkou představu, že bych chtěl nějakou dobrou Guyany, protože ta mi poslední dobou neskutečně chutná. Nakonec jsme slepě vybírali ze 4 možných vzorečků a již ve vůni jsem tušil, který z nich to u mě asi vyhraje. Nezávisle na sobě se kluci také usnesli, že ta Guyana po bourbonu je prostě nejlepší a tak jsme nakonec vybrali jednu jedinou láhev společnou pro obě skupiny. Je to tedy historicky první takové plnění a navíc s parádním rumem!

1423 World Class Spirits

Tento rum pro nás připravila společnost 1423 World Class Spirits, konkrétně Joshua Singh ve spolupráci s Warehouse1 a moderátory rumových skupin Rum CZ/SK a Rum a vše kolem něj.

1423 – World Class Spirits je společnost založená v roce 2008. Vše údajně začalo na whisky veletrhu v Dánsku. V té době se zajímali pouze o whisky, ale prodejce rumu na veletrhu je přesvědčil, aby jeho rum ochutnali. Od té chvíle byli rumem tak ohromeni, že se rozhodli koupit vlastní sudy. V té době byli v čele společnosti tři osobnosti – Bintu, Joshua a Glenn. Ale krátce před vydáním jejich vlatsního rumu se k nim přidal Parminder. První rum byl lahvován v listopadu 2008 a připraven k prodeji na začátku roku 2009. Po vydání začali kontaktovat různé výrobce rumů, kteří by mohli spojit síly s menším nadcházejícím podnikem. Prvním producentem byl Ron Centenario z Kostariky a poté Bristol Spirits z Velké Británie. V roce 2012 se k nim do týmu konečně přidal i Thomas, který jim do té doby spíše jen tak pomáhal. Pomohl změnit firmu z BJG na 1423 Aps. (1423 je pojmenována po prvním rumu z roku 2008). Dnes je tato společnost jedním z nejrychleji rostoucích distributorů prémiového likéru v Dánsku.

Barva

Je poměrně sytá, tmavě karamelová a po obvodu se tvoří spousta maličkatých kapiček, které pomaličku stékají nepravidelně dolů po stěně sklenice.

Vůně

Vůně je při prvním přivonění poměrně výrazná, plná, lehce štípe v nose. Hned jsem si říkal, taková klasicky hutná, těžká Guyana v sudové síle. V základu jde cítit hodně melasy a středně vyzrálého dřeva. To doplňuje sladší tón vanilky a čokolády, decentní zatuchlost a náznak vypálení. Nosem mi prolétla vůně lehce spáleného karamelu, půdy a koření.

Chuť

Stejně jako ve vůni, také chuť je velmi těžká, hutná, intenzivní, lehce štiplavá a po polknutí hřejivá. Sudová síla jde znát a jelikož to není příliš starý rum, jde cítit určitá divokost. Pocitově je začátek určitě sladší, plný melasy, dřeva a čokolády. Při druhém doušku již ostrost trošku mizí a zvýrazní se vanilka, aroma připečených povidel, decentní spálenina a koření. Člověk má rumu doslova plná ústa. Určitě není špatné na zkoušku trošku zakápnout kapkou vody, chutě se více rozlinou a zjemní. Závěr je velmi výrazný, dlouhý, ještě po dlouhé době jsem cítil chuť na patře.

Láhev

Kdo znáte rumy S.B.S, určitě tvar i design láhve dobře poznáváte. Láhve se prakticky liší pouze barvou štítku a popisky na něm. Láhev je oblá, spíše nižší, s masivním dnem a je uzavřená pěkným dřevěným uzávěrem s umělým korkem. Co se mi líbí u těchto rumů je transparentnost. Na štítku mimo názvu a klasického znaku 1423 World Class Spirits najdete prakticky všechny důležité informace o rumu. A nechybí ani ta pro nás významná část s logem milovaných skupin RUM CZ/SK a Rum a vše kolem něj. Etiketa je laděna do fialkové a bílé barvy, jak jsme u Guyany od této značky zvyklí. Co musím vyzdvihnout je nádherný box, ve kterém je láhev umístěna. Vyklápí se celé vrchní víko a je opravdu moc pěkně udělaný.

Cena

Warehouse #1 nám tuto parádní láhev prodává za krásných 1 940 Kč. Takže za mě se podařilo nastavit super cenovku. Láhev se začne prodávat dne 25. 10. 2023 přesně ve 12:00 hodin.

Závěr

Jsem nesmírně rád, kam se rumová komunita posunula a jak jsou naši milí dodavatelé a prodejci rumů ochotní s námi něco takového vymyslet. Velké díky patří Joshuovi, Jirkovi Rabelovi a Jakubu Janečkovi, protože bez vás by to nešlo. Pro mě je to další srdeční záležitost, která mi neskutečně chutná a jsem hrdý, že je vytvořena speciálně pro naši rumovou komunitu. Doufám, že vám bude také chutnat a už teď se těším, jaké další zajímavé plnění vymyslíme.

Info o rumu

Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Aromatické, Silný
Označení Cask Strenght, Limitovaná edice
Balení Krabice
Jedinečnost Single Cask
Síla 65,7 %
Staření a stáří 7 y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Další S. B. S.
Publikováno: 24. října 2023 Aktualizováno: 24. října 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články