Hodnocení

90 %
Lokalita
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Síla 62,9%

Jak to vše vzniklo?

Určitě jste se již setkali s několika limitovanými sériemi rumů pro nějakou značku či skupinu. Za mě je to skvělý nápad, jak si uchovat vzpomínky v tekuté formě a tak jsem o této možnosti začal také přemýšlet. Zkoušel jsem pátrat, zjišťovat možnosti, až jsem jednou napsal našemu milému Jirkovi Rabelovi, jestli by šlo něco takového vytvořit. A asi osud tomu tak chtěl, protože hned druhý den psal Jacco Kroon z Navy Island Jirkovi, že má pro něj nový rum. Rum přesně zapadal do do té mojí ideální představy. Nechtěl jsem vyloženě nějakou vzácnou limitku, které by bylo jen pár desítek kusů a stála by půl výplaty. Chtěl jsem dobrý rum, ne do poliček, ale hlavně na pití, který bude za fajn cenu a bude pěkně prezentovat naši rumovou skupinu. Jamajka je, co se týče rumového světa u nás (i u mě osobně), velmi populární. Navíc mám ve veliké oblibě rumy zrající v sudech po Sherry PX. Jacco byl tak hodný a poslal nám i 2 vzorky na ochutnání. První po 2 měsících zrání v sudech po PX, druhý po 4 měsících zrání. A skutečně to chutnalo velice dobře. Takže se dal projekt do běhu a dnes tu máme takovouto krásnou láhev. Velké díky pro Jiří Rabel a Jacco Kroon, že jste mi splnili takový můj rumový sen.

Původ rumu

Navy Island je skutečně unikátní značka rumu, která zachycuje krásnou podstatu Jamajky. Navy Island je malý tropický neobydlený ostrov u pobřeží Port Antonio v Portland Parish na Jamajce. V 18. století byl ostrov využíván britským královským námořnictvem (proto název Navy Island). Podle místní legendy změnil Navy Island majitele ve 40. letech 20. století během pokerové hry plné rumu, do které se zapojila jedná známá hollywoodská celebrita.

Až do nedávné doby byl ostrov udržován jako rekreační komunita. Nedávno byl však jamajskou vládou uzavřen a možná i díky tomu dodnes zůstává jedním z nejkrásnějších nedotčených ostrovů Karibiku. Právě tato bohatá a pulzující historie Navy Island inspirovala tuto tradiční jamajskou značku rumu.

Navy Island

Navy Island PX Sherry Cask Finish

Jde o blend několika ručně vybraných jamajských rumů, včetně několika skvělých stařených kousků ze 3 velmi známých jamajských palíren. Všechny tyto rumy prošly Pot Still destilací. Následně byl blend stařený v dubových sudech po PX (Sherry Pedro Ximénez) po dobu minimálně 6 měsíců.

Vyrobeno bylo celkem 1008 láhví exkluzivně pro českou rumovou skupinu Rum a vše kolem něj. Těšit se můžete na skvělý rum v sudové síle 62,9% alkoholu. Samozřejmostí je žádný uměle přidaný cukr.

Vůně

Je poměrně silná a sladká již při prvním přivonění. Cítit jde zejména výrazné a sladší sherry PX, vyzrálé dubové dřevo a med. Vše doplňuje těžší a lehoučce esterový profil typického jamajského kotlíkového rumu. Zaznamenal jsem také vanilku, lehce i tropickou směs ovoce (ananas a banán), sušené ovoce a rozinky a decentní závan kokosu. V pozadí mi vůně připomíná až kompot nebo marmeládu.

Chuť

Po prvním doušku se zdá vcelku silná, lehce štípne na jazyku. Ovšem po chvilce síla ustupuje a příjemně se v ústech rozvíjí sladší sherry chuť doprovázená dřevem a decentními těžkými tóny jamajských rumů. PX je opravdu znatelně výrazné a dává rumu zajímavou sladkost, ačkoli rum není uměle doslazován. Opět cítím i medovou stopu, vanilku, lehce také i čokoládový závan a třešňovou marmeládu. Závěr je poměrně výrazný a středně dlouhý. Sladkost v něm lehce ustupuje a nahrazuje ji jemná kořenitost až pikantnost.

Láhev

Tvar má stejný, jak jej u rumů Navy Island již dobře známe. Krásný a velmi bohatý design etikety s obrysem ostrova, loděmi a odkazem na bohatou faunu a flóru (která se na ostrově vyskytuje) v podobě palem, lián a kolibříka je laděný do takového sherry odstínu růžovo – fialové barvy v kombinaci s bílou. Dočtete se zde vše důležité k tomuto rumu. A samozřejmě nechybí ani logo skupiny, pro kterou je tato láhev určena. Láhev je uzavřena dřevěným uzávěrem s umělým korkem. Nechybí ani krásná dárková tuba ve stejném designu, jako je láhev.

Cena

Oficiální prodejce rumu je https://www.warehouse1.cz/. Běžná cena za láhev bude 1490,- Kč. Po zadání speciálního kódu “Jirka1” (v košíku kliknout na Chci uplatnit slevový / dárkový poukaz) se vám odečte 10% z ceny. Konečná cena pro rumové fanoušky po zadání kódu je tedy 1341,- Kč.

Tento zajímavý rum můžete nakupovat od 10:00 25.4.2022 zde.

Závěr

Hned na začátek bych zmínil, že takovéto láhve pro skupinu neplánuji dělat nijak pravidelně. Chtěl jsem jednu spíše na památku. Nechci z toho dělat nějaké pravidlo, aby to bylo vzácnější, ale třeba si ještě někdy nějakou podobnou láhev představíme. Chtěl bych ještě jednou poslat velké díky pro Jiří Rabel (a celé UPB) a Jacco Kroon, protože bez nich by to rozhodně nešlo.

Co se týče samotného rumu, je až nebezpečně dobře pitelný, vzhledem k jeho síle. Sherry PX je velmi znatelné, ta sudová síla tomu opravdu prospěla a dohromady to funguje opravdu skvěle. Pokud máte rádi Jamajku, sladší sherry a sudovou sílu, je to rum přesně pro vás. Hlavně jej otevřete a ochutnejte. Budu se těšit na vaši zpětnou vazbu. Nechte si chutnat.

Info o rumu

Výrobce Navy Island Rum Company
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Označení Cask Strenght, Limitovaná edice
Barva Tmavý rum
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 62,9%
Staření a stáří Sudy po bourbonu, Sudy po Pedro Ximenéz
Lokalita
Publikováno: 25. dubna 2022 Aktualizováno: 25. dubna 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 9

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články