Původ rumu

Historie

Barbados je ostrovní království a zároveň nejvýchodnější ostrov na východní hranici Karibiku. Leží v nejvýchodnější části Malých Antil zvané Návětrné ostrovy. Leží asi 168 km od ostrovního státu Svatý Vincent a Grenadiny. Rozloha Barbadosu činí cca 432 km². Území je tvořena převážně nížinami, nejvyšší bod ostrova je Mount Hillaby (337 m n. m.). Původ ostrova není vulkanický, je tvořen převážně vápencem vzniklým činností korálů na mořském dně.

Uprostřed Mount Hillaby

Foursquare Distillery

Foursquare Distillery. Jedná se o jednu z nejmodernějších palíren rumu na světě a zároveň jednu ze 4 palíren na Barbadosu. Sice je jednou z nejmladších (založení roku 1993), ale rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller (i Master Blender) Richard Seale. Určitě jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Většina jeho rumů se skládá z blendů, které prošly jak Pot Still tak Column Still destilací. Líbí se mi, že se R. Seale nebojí experimentovat a zkouší zrání v různých sudech. Díky tomu vzniká hodně chuťově rozdílných rumů. Samozřejmě žádné rumy z jeho dílny neobsahují umělá aditiva.

Foursquare Distillery

Palírna Foursquare se nachází na místě bývalé plantáže, která se datuje až k počátkům 16. století. Ikdyž je palírna zasazena do pole s cukrovou třtinou, většina jejich melasy pochází odjinud (z Guyany). Fermentační proces trvá v průměru 44 hodin. Kvasinky jsou standardní suché lihovarnické kvasnice pocházející z Jižní Afriky.

Ikona rumového světa Richard Seale

Ve Foursquare Distillery využívají dva typy destilačních procesů pro výrobu rumu. Řemeslný Pot Still Double-Retort a tradiční kolonu Coffey still. Každý styl samozřejmě působí na rum jinak a vytváří různé chutě, přičemž velmi rádi tyto dvě metody kombinují. Po fermentaci tedy vše putuje buď do kolony (ta funguje nepřetržitě) nebo o kotlíku (ten funguje v dávkách). Pot Still Double Retort umožňuje překonat 82% ABV již v jediném průchodu hrnce.

Double-Retort Pot Still a Column Still

Rum se po destilace přesouvá do nerezových nádrží a poté do dřevěných sudů. Ty z velké části pochází od Jacka Danielse v Tennessee. Richard Seale rád experimentuje s různými sudy, ve kterých bylo uloženo například víno (Portské i Madeira), Bourbon, atd. Foursquare rumy se míchají ještě před uložením do sudů a mají většinou sílu 65% ABV. Celkově má ​​údajně Foursquare Distillery ve svých stárnoucích skladech asi 40 000 barelů. Andělská daň dosahuje okolo 6-9%.

The Real McCoy

Rum Real McCoy je založen na příběhu Billa McCoye, průkopníka rumu z éry prohibice. V lednu 1920 byl McCoy první, kdo naplnil loď alkoholem v Karibiku, doplul s ní do New Yorku a legálně působil jako plovoucí obchod s alkoholem tři míle od břehu. McCoy si dával pozor, aby se vždy držel mimo třímílový limit, což byly mezinárodní vody v prvních dnech americké prohibice. McCoy si udělal jméno, protože alkohol nikdy nepančoval a neředil. Bohužel se našli tací, kteří alkohol ředili různými chemikáliemi (terpentýn, dřevěný alkohol a šťáva ze sušených švestek), McCoy to nikdy nedělal. Poskvrněné produkty byly přezdívány „Booze“, „Hooch“ a „Rot Gut“, zatímco McCoyovy kvalitní lihoviny se staly známými jako „The Real McCoy“.

Tímto příběhem se inspiroval Bailey Pryor (zakladatel a generální ředitel), který natáčel dokument o Billu McCoyovi pro veřejnoprávní televizi ve Spojených státech. Během shánění materiálů a informací pro film odcestoval Bailey na karibský ostrov Barbados, kde se setkal s Richardem Sealem v jeho rodinné palírně Foursquare Distillery. Bailey a Richard společně vyvinuli barbadoský rum klasického stylu, který dodržoval McCoyův přísný režim nikdy nefalšovat rum přidanými cukry nebo příchutěmi.

Rumy McCoy se vyznačují tím, že neobsahují žádná umělá barviva, sladidla, příchutě ani chemické stabilizátory. K výrobě rumů používá výhradně tu nejjemnější melasu blackstrap a čistou pramenitou vodu z Barbadosu. Rum je destilovaný jak na kolonovém, tak na kotlíkovém destilačním zařízení a pouze v menších dávkách. Následně rumy dozrávají v sudech z amerického dubu po bourbonu od 3 do 12 let.

The Real McCoy 10YO

Destilace tohoto rumu probíhá jak kolonovou, tak kotlíkovou metodou. Nutno podotknout, že tento blend obsahuje vysoký podíl Pot Still rumů, který je v celkovém profilu velmi znát. Tento blend obsahuje rumy, které zrály minimálně 10 let v nových dubových sudech a dále rumy, které zrály minimálně dlouhých 12 let v dubových sudech po kvalitním bourbonu. Označení na láhvi tedy udává nejmladší rumy v blendu. Celkem bylo vyrobeno limitovaných 3000 láhví o síle 46% alkoholu.

Barva

Krásně sytá, tmavě karamelová, kapky stékají středně rychle a nepravidelně po stěně skleničky dolů. Tvoří hezké dlouhé nohavice.

Vůně

Při prvním přivonění cítím sladkost, vyváženost a jemnost. V nose prakticky vůbec neštípe, jen lehce hřeje. V základu je poměrně dost melasy a karamelu, dále příjemně vyzrálého dubového dřeva a výraznější stopy bourbonu. Ovocná složka je velmi utlumená, v pozadí jsou snad jen decentně cítit banány. Převládá aroma vanilky, kakaa a decentně také kokosu s marcipánem. Příjemně vše podtrhuje kouřové aroma v pozadí.

Chuť

Při prvním doušku cítím opět příjemnou jemnost, ovšem sladká složka po chvilce ustupuje a rum jde jakoby více do sucha, lehce až s nahořklým náznakem. Při prvním napití jsem si řekl, cítím typické znaky FSQ rumů, jen ne v takové síle a s menší sladkostí. V základu opět dost karamelu, řekl bych až lehce spáleného. Velmi výrazné je vyzrálé dubové dřevo s bourbonem, dost pražené kávy s výrazným máslovým kakaem. Vše doprovází vanilka (ale ne tolik, jak jsme u FSQ rumů zvyklí). V pozadí cítím stopy kokosu a poměrně dost spáleného dřeva. Závěr je poměrně dlouhý, výrazný, spíše sušší. Jde cítit i lehká kořenitost.

Láhev

Rum je lahvován v takové klasické rumové láhve oblého tvaru, kterou známe u všech rumů značky The Real McCoy. Láhev je uzavřena plastovým uzávěr s umělým korkem. Na velké čelní etiketě (i té zadní) bílé barvy se zlatými a černými popisky najdete spoustu důležitých informací k tomuto rumu. Tedy jak byl vyroben, v jakých zraje sudech a jak dlouho, kolik bylo vyrobeno láhví a další informace. Najdete zde i podpis dvou nejdůležitějších osob stojících za tímto rumem, tedy Richarda Seala a Bailey Pryora. U mé láhve se jedná o batch 2018.

Cena

Tento rum jde stále běžně zakoupit a to za velmi příjemnou cenu do 1 800,- Kč (nebo aktuálně na Alkohol.cz za 1 599 Kč). Myslím, že je to skvělá cena s ohledem na stáří rumu a jeho kvalitu bez umělých aditiv.

The Real McCoy Limited Edition Virgin Oak 10y 46% 0,7 l (holá láhev) lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Závěr

Rumy Foursquare zažívají za poslední rok skutečný boom. Těžko se shání nové láhve, protože po jejich naskladnění na eshopy jsou prakticky ihned pryč. Proto je třeba hledat adekvátní náhrady, které jsou stále dostupné, za rozumnou cenu a v podobné kvalitě. To rozhodně splňují rumy The Real McCoy. 12YO variantu opravdu zbožňuji a tak jsem se těšil na tuto 10YO variantu. Na to, že má rum “pouze” 46% je velmi výrazný, těžký, hutný, s dlouhým závěrem. Je to rum z palírny FSQ a přesto je poměrně odlišný. Není zde tak výrazná sladkost, kořenitost a ovocitost. Je velmi dřevitý a jde až lehce do sucha. Rozhodně velmi příjemná změna a za mě opravdu povedený rum. Ale přece jen u mě 12YO vede. Každopádně pokud milujete rumy z Barbadosu, zvláště pak z palírny FSQ, rozhodně tento rum ochutnejte.

Info o rumu

Výrobce Foursquare, The Real McCoy
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Pot still
Chutě Jemné
Označení Limitovaná edice
Jedinečnost Blend
Síla 46 %
Staření a stáří 10y - 12y, Nové sudy americký dub, Sudy po bourbonu
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Martin Vambera, Rumako
Publikováno: 30. listopadu 2022 Aktualizováno: 30. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články