Matusalem je rum, ke kterému mám nostalgický vztah. Přestože jsem ho dříve často pil a moje žena ho miluje, v posledních letech jsme ho bohužel zanedbávali, i když byl občas k dispozici v restauracích a hospodách. Nyní jsem rád, že jsem měl možnost k němu znovu navázat, zejména díky pozvání na unikátní masterclass v Praze. Rád bych vám přinesl své poznatky a pocity z této akce.

Historie Matusalem

V 19. století se Kuba stala světovým lídrem ve výrobě cukru a následně i rumu, což podpořila značka Ron Matusalem, založená v roce 1872. Její zakladatelé přivedli na Kubu systém solera, známý z výroby sherry, a uplatnili ho na rum, což vedlo k vytvoření jemnějšího a bohatšího produktu. V první polovině 20. století měl Ron Matusalem 50% podíl na kubánském trhu s rumem. Po konfiskaci v 60. letech 20. století komunistickým režimem byla výroba později obnovena v Dominikánské republice pod vedením prapravnuka zakladatele, Claudia Álvareze Salazara. Od roku 2010 vede společnost jeho syn, člen páté generace.

O rumu

Rum je vyráběn ze š´távy z cukrové třtiny, která kvasila 6 – 8 dnů. Rum je vytvořen ze směsi různě starých rumů, který vybírala master blenderka Cynthia Vargas. Stařený je systémem solera k zrání. Systém solera je metoda, kdy jsou do sudu postupně přidávány rumy různého stáří. Taková směs pak zraje dohromady po dobu minimálně patnácti let. Úroveň cukru je 5,7 gramů na litr.

Rum zraje v lehce vypálených sudech z amerického dubu.

Láhev rumu

Láhev je poměrně klasická a jednoduchá, balená v kartonové krabici z měkkého papíru. Rum má krásnou mahagonovou barvu. V dubnu 2023 byla představena nová podoba lahve. Česká republika byla vybrána jako první země pro uvedení nového designu, o celých 6 měsíců před zbytkem světa.

Vůně a chuť rumu

Do nosu vám zavane skořice, vanilka, čokoláda, melasa a trochu švestky. Ale v chuti? Tam to je jiná káva (bez kávy) – ořechy, vanilka, kavárna, karamel, trocha muškátu a dřeva.

Masterclass Matusalem

Bylo mi ctí přijmout pozvání na setkání s majiteli Matusalemu a na slavnostní večeři, kde se párovaly skvělá jídla s rumy Matusalem. Co vám budu říkat, bylo to skvělé a atmosféru jsem se snažil vyjádřit v pár fotografiích.

Samozřejmě mě zajímali i jejich top láhev Matusalem Sublime. Ron Matusalem Sublime Limited Edition, je rum vytvořený k oslavě 150. výročí značky. Rodina Álvarezových pečlivě vybrala své nejstarší sudy a na celém světě existuje pouze 450 kusů Sublime Limited Edition. Nádherná karafa, výhradně navržená pro Ron Matusalem Sublime Limited Edition firmou Vista Alegre.

Rum je blendem 2 rumů: První zrála téměř dvacet let v systému Solera v sudech z amerického dubu, které dříve sloužily pro bourbon. Druhý zrál deset let v jednom sudu v sudech z dubu, které dříve sloužily pro sherry z Jerezu ve Španělsku.

Závěr

Pokud jste fanoušci rumů v sudové síle okolo 60 % s estery z Jamajky nebo Barbadosu, asi to nebude nic pro vás. Ale pro ostatní si ale své místo najde. Matusalem je příjemný, jemný rum v dominikánském stylu, který se hodí na příjemný večer s přáteli a to i když vaši přátelé nejsou rumoví odborníci, příjemná láhev za rozumnou cenu 690 Kč. Bude fungovat skvěle i jako přechodový rum od sladkých elixírů k autentickým rumům.

Info o rumu

Výrobce Matusalem
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Šťáva
Chutě Jemné
Označení Reserva
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 15y, Solera, Sudy po bourbonu
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Tomáš Mozr
Publikováno: 9. října 2023 Aktualizováno: 9. října 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články