Hodnocení

69 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 38 %

Trvalo mi roky dostat se k tomuto velmi populárnímu (2,5 milionu lahví ročně) rumu z Panamy od české značky Palírna U Zeleného stromu z Prostějova – Heffron (dříve Legionář). Palírna U Zeleného stromu se výrobě alkoholu věnuje už od roku 1518 a je tak nejstarší palírnou v Evropě. Mezi její další produkty patří například Stará žitná myslivecká nebo Hanácká vodka. Heffron je velmi levný doslazovaný rum, ale s transparentní komunikací a proto si své místo na tomto webu zaslouží. Pojďme se tedy společně na tento rum podívat.

Rum Legionář > Heffron
Český rum Heffron z Panamy se dříve jmenoval Legionář

Příběh rumu Heffron

Rum Heffron je zajímavý rum s nádechem české historie za jehož vznikem stojí prostějovská Palírna U Zeleného stromu. Název rumu Heffron je inspirován příběhem československých legií v Rusku. Jméno Heffron totiž odkazuje na anglický název “USAT Heffron Army Transport Ship“, což je americká transportní loď která dopravila československé legionáře po skončení první světové války zpět do Evropy.

Loď Heffron (c) Jan Zahradil, zdroj

Ti bojovali již za 1. světové války na straně Ruska proti rakousko-uherské armádě. Po konci války se legionáři, kteří na Sibiři několik let bojovali, snažili z Ruska vrátit zpátky do vlasti.

Čeští legionáři v Rusku, foto Wikimedia Commons, CC0 1.0, ©

Rusové ovšem, jak už to bývá, nedodržovali domluvené dohody a legionáři zůstali v Rusku. Byli tedy nucenizměnit stranu a přidali se na stranu ruského cara. Začali bojovat proti Rudé armádě a všemi možnými prostředky se snažili dostat zpět domů. Vyšlo to poté až z přístavu Vladivostok. Parník Heffron s 36. transportem tedy vyplul z Vladivostoku, a odvezl poslední zbylé legionáře přes Panamu do italského Terstu.

mapa
Mapa cesty z Vladivostoku do Terstu přes Panamu. (c) Palírna U Zeleného stromu, zdroj

Loď Heffron byla poté za druhé světové války potopena německou minou u Norského pobřeží.

Změna jména z Legionáře na Heffron

Původně se tento rum jmenoval hezky česky Legionář. Bohužel, zde Palírna U Zeleného stromu doplatila na nedostatečný průzkum trhu, protože Legionář je i jméno piva pivovaru Kolčavka. Ti to rozporovali u soudu a tak palírna musela po pár měsících prodeje všechny láhve stáhnout, změnit etiketu i jméno na Heffron. Asi nemusím dodávat jak tato chyba musela být nákladná.

„V rámci standardního procesu prověření registrace ochranné známky s názvem Legionář byla registrace potvrzena jako možná, a to na základě kontroly registru v kategorii lihovin, tedy alkoholických nápojů s výjimkou piv. Přesto jsme byli vyzváni třetím subjektem, který identický název užívá v jiné kategorii, než jsou lihoviny, k pozastavení naší registrace,“Brand manažer Palírny U Zeleného stromu Jan Sedláček

To ale rozjetý vlak Palírny U Zeleného stromu nezastavilo, a rozjela se ještě rychleji s rumem Heffron, později doplněného o dovětek Original. Nicméně loď v logotypu značky je symbol dotvářející celkový design, ale není to přímo Heffron. Nebylo úmyslem zobrazit reálnou loď Heffron, i když je po ní rum pojmenován.

Rum Heffron

Rum Heffron je 38% blend melasových rumů z Panamy. Rumy pocházejí z veliké panamské palírny Las Cabras de Pesé. Melasa je fermentována při teplotě 32 °C. V Las Cabras při výrobě rumu Heffron používají metodu řízeného kvašení melasy čistými kulturami kvasinek, které si sami pěstují. Následně je použitá kontinuální destilace na kolonách. Za blendem v Panamě stojí Francisco Fernándezo zvaný Don Pancho, který má více než 50.leté zkušenosti s výrobou rumů. Svoji kariéru započal na Kubě v 60. letech. Od 90. let Don Pancho žije v Panamě, kde se podílí na výrobě rumů. Rumy se staří v nových sudech z amerického bílého dubu 5. let v tropickém prostředí. Nedochází k blendování různě starých rumů, každá kapka rumu zrála 5 let. Rumy jsou po ukončení staření importovány přímo v sudech do Palírny U Zeleného stromu v Prostějově. Tam jsou před plněním do láhví v určitém poměru smíchány, dochucovány cukrem (do 20 g/l), barveny karamelem a naředěny na 38 %. Za blendování v Prostějově je zodpovědný master blender Roman Petruš. Má velké zkušenosti s vlivem sudů na stařený destilát díky jiným značkám.

Základní báze rumu z Panamy

Na rumových akcích Heffronu, třeba i pražském Rumfestu 2021, Heffron dává zájemcům ochutnat dovezený rum v sudové síle 74 %, který je samozřejmě hodně světlý. A musím se přiznat, že mi chutná možná více než výsledný produkt.

Dovezená rumová báze v sudové síle.
Na akci Heffronu byl pozván i global rum ambasador Ian Burrell.
Stánek Heffronu na Rumfestu v roce 2021

Láhev a balení

Samotná láhev vypadá velmi zajímavě, a sedí designově k celému příběhu. Láhev má klasický kulatý tvar a je oblepena etiketami zepředu i zezadu. Na té je na čele název rumu Heffron a pak příběh legionářů. Ten je popsán i na zadní straně. Láhev nemá korkový uzávěr ale modré šroubovací víčko v designu Heffronu.

Rum ve sklenici

Heffron ve sklenici

Rum má lehkou vůni, silně ucítíte vanilku a karamel, méně pomeranče. Heffron nabízí i hezké skleničky Heffron a za mě jsem rád, že to jsou klasické rumové dlaňovky a ne rovné sklenice, které jiné, možná i kvalitnější značky rumů ke svým láhvím prodávají.

Není k dispozici žádný popis fotky.
(c) Heffron (převzatu z Facebooku značky Heffron)

Chuť rumu

Při ochutnání v něm ucítíte sladkost s chutí vanilky a karamelu. Dále pak slaběji kávu a čokoládu. V krátkém závěru následují tóny hořké čokolády.

Cena rumu Heffron – Lidl, Billa, Albert

Cena 0,5l láhve se pohybuje od cca 190 Kč (v akčních nabídkách supermarketů) až po běžnějších 250 – 350 Kč na e-shopech. I díky tomu se v Česku se nejdříve na e-shopech nedal koupit, byl k dispozici jen v síti supermarketů (viz výše) – jako přímá konkurence (i cenou něco málo přes 200 Kč) božkovského rumu Republica. Pokud si ho ale chcete komfortně koupit, doporučuji nákup na e-shopu Alkohol.cz nebo sledovat nabídku v supermarketech.

Jak mi Heffron chutnal

Je to levný sladký, tedy doslazovaný rum. To je kategorie ve které ho musíme posuzovat s konkurencí. Jinými slovy, není to nic pro fandy řemeslných nedoslazovaných rumů s vyššími procenty z Barbadosu, Jamajky, nebo pro fanoušky agricole rumů.

Přesto mě překvapilo, že rum je pocitově méně sladký než jsem čekal. Závěr je velmi slabý a to i vůně. Hodnocení má na Rum Ratings 4,9 z 10 a na Rum X 60/100. V roce 2021 získal zlatou medaili ve španělské soutěži Catavinum World Wine & Spirits Competition i ocenění v soutěži Warsaw Spirits Competition 2020.

Myslím, že ve své kategorii “rumy do 300 Kč” je příjemný a pohodový rum, který neurazí. Nečekám od něj komplexnost chutí ani dlouhý závěr, ani příliš dřevitosti. Sám bych si ho nekoupil, ale myslím, že pro cílovku lidí, kteří nepotřebují zkoumat chutě a chtějí rum, který jim nevadí, není komplikovaný ani příliš divoký ani moc silný, je to rozumná volba.

Další láhve Heffron

Původně existovala jen jedna láhev rumu Heffron, nyní po přidání dalších láhví je pojmenována jako Heffron Original, poté se přidaly “limitované edice” s obrázky legionářů na etiketách, následně 5letý Heffron Heritage stařený v sudech po bourbonu, dále Heffron 10 YO Premium rum, který zrál sudech po sherry, bourbonu a koňaku po dobu deseti let. Rodinu doplňují ještě dochucované kávové a kokosové elixíry Heffron. A mám informace, že tímto značka Heffron rozhodně nekončí.

Poděkování: Děkuji za odpovědi na mé otázky brand managerovi Michalovi Kučerovi z Palírny U Zeleného stromu.

Info o rumu

Výrobce Palírna U Zeleného stromu
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 38 %
Staření a stáří 5y
Lokalita
Publikováno: 31. července 2019 Aktualizováno: 22. února 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Hlasů: 213

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

4 komentářů

 1. brk napsal:

  Musím říct, že jsem velmi mile překvapen. Nechal jsem si ho koupit na Vánoce jako ochucovadlo do čaje a po prvním degustačním panáku jsem si dal s chutí další. Možná mi ho do toho čaje bude i líto lít.

  Nechci to srovnávat s mám oblíbeným rumem, protože stojí cca 5x tolik, ale za ty peníze mi to připadá jako velmi vydařený produkt. Pro Republicu to vnímám ale jako velmi silného konkurenta.

  I když mám rád spíše sladké rumy, tak nejsem fanoušek dodatečného doslazovaní. Tenhle doslazený je, ale ta sladkost mi připadá taková příjemně vyvážená, že mi to ani moc nevadí.

 2. Hrabě Kocharowski napsal:

  HEFFRON zklamání, přeslazený zředěný Nic. 38 vol. je na ten cukr žalostně málo. Tak 50 by bylo OK. Je mi líto, víceX už ne.

 3. Petr Minčåk napsal:

  pracoval jsem jako záchranář na Haiti a díky tomu jsem se stal haiťanem (7 litrů rumu týdnē). Mnoho pozitivních vlivu-
  dezinfekce zažívacího
  traktu
  žádné pocení
  doplnění energie
  snížený pocit hladu
  chuť do života
  přeji mnoho kvalitního rumu a Hefronu zdar.
  Haiti navždy. Petr