Hodnocení

79 %
Lokalita
Chutě Jemné
Síla 40 %

Šestým rumem rumového kalendáře je pro mě dobře známý rum Carúpano z Venezuely. Carúpano Reserva 12 Exclusiva je 12 let starý rum španělského typu v síle 40 %. Pojďme na něj.

Ron Carúpano odlišují od jiných rumů náročné podmínky, výjimečné mikroklima, čistá pramenitá voda a více než 250 let zkušenosti v blendování rumů. Ron Carúpano je rodinný podnik, který se vyvíjel po 4 generace.

Destilería Carúpano se nachází v úrodné a parné oblasti Hacienda Altamira v údolí Carúpano v Macarapaně. Hacienda Altamira by mohla být vzorem 250leté historie rumu Carúpano, kterou v roce 1762 založil španělský kapitán Félix del Fierro. Její diosynkrazie ukazují, kolik cyklů poznamenalo historii starého carúpanského rumu, od jeho založení, přes průkopníky až po současnost.

Právě na haciendě Altamira se poprvé uskutečnil proces zrání, kdy se vyrobené a na trh neuvedené lihoviny skladovaly v sudech dovezených z Evropy, v nichž původně bylo víno – odtud název starý rum. Pro produkt, který vyžadoval pečlivou a jemnou koncepci, typickou spíše pro likérnické umění než pro jednoduchou techniku dobré destilace.

Destilería Carúpano, jako dědic a uchovatel těchto hlubokých a významných tradic, vybírá výhradně vyšší destiláty a používá pouze nejčistší vodu z vlastních úrodných pramenů, které po více než dvě století zaručují nepřetržitý přísun mimořádně, posilují jeho vůni a jemnost, vytvářejí trpkost, pomáhají vnášet barvu a zahrnují další chutě vzniklé předchozím použitím sudu ke zrání bourbonu.

Zbývající procento povahy rumů Carúpano podléhá dalším faktorům, které se rovněž podílejí na procesu zrání, jako je stav a historie každého sudu; konstrukce skladu, v němž sudy odpočívají, a způsob jejich umístění; zeměpisná poloha těchto skladů; zvláštní mikroklima, které se vyvíjí v údolí, kde se nachází Hacienda Altamira, kde destilát z cukrové třtiny zraje, a konečně doba zrání.

Tato značka je na rumových soutěžích hodně populární – od roku 2004 to bylo víc než 40 medailí. Medailovou jízdu odstartovali už v roce 1889, kdy získaly rumy Carúpano první medaile na výstavě v Paříži.

O rumu

Carúpano Reserva 12 Exclusiva je 40 % melasový rum z Venezuely. Za tímto blendem stojí master blenderka Carmen López de Bastidas z Carúpano Distillery a blend obsahuje rumy až 12 let staré, stařené v sudech po bourbonu.

Jak mi chutná?

Rum má příjemnou medovou barvu a voní sladce po ananasu, nikde nic nedráždí a vůně je příjemně intenzivní. V chuti vanilka, karamel, rozinky a trochu dřevitější s delším závěrem, který je mnohem více silnější než bych u 40 % rumu čekal. Tento lehký rum španělského typu můžete koupit na Warehouse #1 za 850 Kč, což je za 12 letý rum skvělá cena!

Info o rumu

Výrobce Carúpano
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 12y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Rumový adventní kalendář 1423.dk 2022
Publikováno: 7. prosince 2022 Aktualizováno: 7. prosince 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Hlasů: 6

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články