Hodnocení

75 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 40 %

V Česku se objevil nový rum z Venezeuely. Jedná se o nezávislé plnění, které si vzal na starosti plzeňský Stock a ve spolupráci se známou palírnou Prádlo nalahvovali nový rum španělského typu, který zrál 15 let v tropickém prostředí. Pominu-li české bottlery, kteří dělali single casky, tak je to nejstarší “český” blend. Pojďme se něj podívat.

Příběh rumu

Nový rum v portfoliu společnosti Stock Plzeň-Božkov svým názvem odkazuje na jednu z nejvýraznějších osobností venezuelské historie. „Inspirací se stal generál Simón Bolívar, jenž pro Venezuelu vybojoval nezávislost. na Španělsku na začátku 19. století, což mu vyneslo až prezidentský úřad země, která se v té době jmenovala „Velká Kolumbie“ (Kolumbie, Venezuela, Panama, Ekvádor). El General tak vzdává hold jeho odkazu a hodnotám, které reprezentuje,“ objasňuje senior brand managerka společnosti Stock Kateřina Kolomá a pokračuje: „Současně je také ukázkou dovedností, které jsou vlastní i každému dobrému generálovi – mám na mysli mistrovskou kombinaci podmínek a zkušeností, kterou maestro roneros při tvorbě rumu El General jednoznačně prokázali.

Výroba rumu

Vzniká pod dohledem masterů blenderů (maestro roneros) rodinné palírny Destilería Sofa1 (je umístěna v oblast mezi severním centrálním regionem a severovýchodním regionem Venezuely), kteří mají na starosti celý proces výroby rumu – od výběru cukrové třtiny přes destilaci až po dozrávání v sudech. Jeho to melasový rum a melasa je připravená výhradně z místní cukrové třtiny (3 různé typy s vysokou mineralitou), vypěstované na území ohraničeném pohořím Andy, řekou Orinoko a Karibským mořem.

  1. Sofa je označení destilérie ve Venezuele, která nechce zveřejnit své jméno. ↩︎

Fermentace trvá 24 – 84 hodin, což je na španělský typ rumu příjemně dost.

Destiluje se v kolonovém destilačním přístroji na 95 % alkoholu. Poté se staří 15 let přímo ve Venezuele, tedy tropickým stařením v sudech z bílého amerického dubu po bourbonu a rum má době plnění sudů 65 – 75% alkoholu. Zrání probíhá na tzv. Vertical pallet system – což je mimo jiné znamená staření v sudech, které se v průběhu let slévají kvůli andělské dani.

Nalahvovala ho v Čechách pro whiskaře legendární západočeská palírna Prádlo fungující od roku 1976. Lahvováním v České republice se také snižuje uhlíková stopa. Do Prádla byl rum přivezen v sudové síle 62 % alkoholu.

Rum je doslazovaný tak, aby se vešel do 20 gramů cukru na litr.

Design lahve

Na svou historickou předlohu El General odkazuje i designem lahví. Použité lahve vypadají dobře a budou fungovat dobře i jako dárek za rozumnou cenu..

Originální vzhled láhve barevností etikety a některými designovými prvky připomíná uniformu, v níž je Simón Bolívar na dobových i pozdějších malbách zobrazován.

Vůně a chuť rumu

Rum ve sklenici zaujme svou tmavě jantarovou barvou a příjemnou vůní s tóny marcipánu a exotického ovoce, ale také hořké čokolády a nugátu. Podobně v sladké chutí poznáte nugát, hořkou čokoládu, med, kokos a banány.

Závěr

Jedná se pohodový doslazovaný rum jako alternativa například k Diplomaticu nebo Zacapě s poctivým tropickým stařením a myslím si, že i díky silnému příběhu a hezké lahvi, bude dobrým dárkem pro fanoušky venezuelských a sladších rumů. Pro mě osobně by mohl být méně sladký, ale myslím, že je to velmi příjemný, pitelný 15. letý rum rum pro masové publikum za rozumnou cenu. Na českém trhu je doporučená maloobchodní cena 999 Kč.

Další zdroje:

Pár fotografií z akce Stocku na počest nového rumu:

Info o rumu

Výrobce Stock
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Barva Tmavý rum
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 15y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Pro recenzi láhev dodal
Pavel Mandrla
Publikováno: 26. ledna 2024 Aktualizováno: 31. ledna 2024
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články