Je to pár měsíců, co mě Jirka Rabel, spolumajitel UPB, vychválil Navy Island s finishem po Oloroso, v tom shonu jsem na něj zapomněl, na Warehouse #1byl vyprodaný a sehnal jsem ho až před vánoci. A protože je nyní opět skladem, myslím, že přišla chvíle tuhle parádně pitelnou Jamajku zrecenzovat.

Navy Island Oloroso Cask Finish

O značce

Navy Island je skutečně značka rumu, která chce zachytit podstatu Jamajky. Navy Island označuje malý tropický ostrov u pobřeží Port Antonio na Jamajce. V 18. století ostrov využívalo britské královské námořnictvo (proto název Navy).

O rumu

Jedná se o 46,3 % blend melasových nestařených, ale i stařených (non-age statement) jamajských rumů. Jedná se o rumy z destilérií Hampden Estate, Monymusk Estate a jedná utajené destilérie. Všechny rumy jsou destilované v drtivé většině v kotlích (pot-still). Rum je stařený v sudech po bourbonu tropickým stařením. Následně je rum finišovaný minimálně 12 měsíců v sudech po oloroso sherry z Jerezu ze Španělska kontinentálně. Protože se jedná o limitku, bylo připraveno 1 824 lahví pro Evropský trh, pro Česko 180 lahví.

Vůně a barva

Rum má krásnou jantarovou barvu. Už ve vůni poznáte sherry oloroso, trochu rozinek a citrusů. Vůně není příliš silná, ale Oloroso je tam přítomno naplno. O tom není pochyb.

Jak mi chutnal

Chuť je intenzivní, lehce kořeněná, typicky jamajská s tóny rozinek a meruněk s dlouhým kořeněným závěrem. I když není to over-proof rum, jeho destinace – Jamajka – se nezapře.

Z rumu se také dá vyrobit parádní koktejl Sherry Old Fashioned s přidáním Sherry a Angostura bitters. Přísady pomalu přelévejte přes kostky ledu ve sklenici na Old Fashioned a můžete ozdobit třešní Maraschino.

Závěr

Je to velmi příjemný lehký jamajský rum, který se perfektně pije. Jamajské kořeny jsou perfektně znatelné i finish po sherry. To dohromady dělá z lahve něco, co by nemělo chybět v žádném baru. Není to samozřejmě exploze milionu chutí, ani žádná vysoká procenta – přesto tato láhev skvěle funguje jako příjemný “picí” rum, ke kterému se rádi vrátíte nebo ho nabídnete přátelům – i nerumařům. Skvělé je, že se můžeme na jaře (březen – duben) čekat další limitku a to Navy Island finišovaný po Pedro Ximenez Sherry.

Poděkování: Děkuji za doplnění informací Jaccoo Kroonovi z Navy Island.

Info o rumu

Výrobce 46,2 %, Aromatické, Blend, Britský typ, Esterové, Limitovaná edice, Melasa, Navy Island Rum Company, Pot still, Suché rumy, Sudy po sherry, Tuba, Zlaté (oro)
Typ 46,2 %, Aromatické, Blend, Britský typ, Esterové, Limitovaná edice, Melasa, Navy Island Rum Company, Pot still, Suché rumy, Sudy po sherry, Tuba, Zlaté (oro)
Typ výroby 46,2 %, Aromatické, Blend, Britský typ, Esterové, Limitovaná edice, Melasa, Navy Island Rum Company, Pot still, Suché rumy, Sudy po sherry, Tuba, Zlaté (oro)
Chutě 46,2 %, Aromatické, Blend, Britský typ, Esterové, Limitovaná edice, Melasa, Navy Island Rum Company, Pot still, Suché rumy, Sudy po sherry, Tuba, Zlaté (oro)
Označení 46,2 %, Aromatické, Blend, Britský typ, Esterové, Limitovaná edice, Melasa, Navy Island Rum Company, Pot still, Suché rumy, Sudy po sherry, Tuba, Zlaté (oro)
Barva 46,2 %, Aromatické, Blend, Britský typ, Esterové, Limitovaná edice, Melasa, Navy Island Rum Company, Pot still, Suché rumy, Sudy po sherry, Tuba, Zlaté (oro)
Balení 46,2 %, Aromatické, Blend, Britský typ, Esterové, Limitovaná edice, Melasa, Navy Island Rum Company, Pot still, Suché rumy, Sudy po sherry, Tuba, Zlaté (oro)
Jedinečnost 46,2 %, Aromatické, Blend, Britský typ, Esterové, Limitovaná edice, Melasa, Navy Island Rum Company, Pot still, Suché rumy, Sudy po sherry, Tuba, Zlaté (oro)
Síla 46,2 %, Aromatické, Blend, Britský typ, Esterové, Limitovaná edice, Melasa, Navy Island Rum Company, Pot still, Suché rumy, Sudy po sherry, Tuba, Zlaté (oro)
Staření a stáří 46,2 %, Aromatické, Blend, Britský typ, Esterové, Limitovaná edice, Melasa, Navy Island Rum Company, Pot still, Suché rumy, Sudy po sherry, Tuba, Zlaté (oro)
Lokalita
Publikováno: 4. ledna 2022 Aktualizováno: 13. ledna 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

Napište váš názor