Je to pár měsíců, co mě Jirka Rabel, spolumajitel UPB, vychválil Navy Island s finishem po Oloroso, v tom shonu jsem na něj zapomněl, na Warehouse #1byl vyprodaný a sehnal jsem ho až před vánoci. A protože je nyní opět skladem, myslím, že přišla chvíle tuhle parádně pitelnou Jamajku zrecenzovat.

Navy Island Oloroso Cask Finish

O značce

Navy Island je skutečně značka rumu, která chce zachytit podstatu Jamajky. Navy Island označuje malý tropický ostrov u pobřeží Port Antonio na Jamajce. V 18. století ostrov využívalo britské královské námořnictvo (proto název Navy).

O rumu

Jedná se o 46,3 % blend melasových nestařených, ale i stařených (non-age statement) jamajských rumů. Jedná se o rumy z destilérií Hampden Estate, Monymusk Estate a jedná utajené destilérie. Všechny rumy jsou destilované v drtivé většině v kotlích (pot-still). Rum je stařený v sudech po bourbonu tropickým stařením. Následně je rum finišovaný minimálně 12 měsíců v sudech po oloroso sherry z Jerezu ze Španělska kontinentálně. Protože se jedná o limitku, bylo připraveno 1 824 lahví pro Evropský trh, pro Česko 180 lahví.

Vůně a barva

Rum má krásnou jantarovou barvu. Už ve vůni poznáte sherry oloroso, trochu rozinek a citrusů. Vůně není příliš silná, ale Oloroso je tam přítomno naplno. O tom není pochyb.

Jak mi chutnal

Chuť je intenzivní, lehce kořeněná, typicky jamajská s tóny rozinek a meruněk s dlouhým kořeněným závěrem. I když není to over-proof rum, jeho destinace – Jamajka – se nezapře.

Z rumu se také dá vyrobit parádní koktejl Sherry Old Fashioned s přidáním Sherry a Angostura bitters. Přísady pomalu přelévejte přes kostky ledu ve sklenici na Old Fashioned a můžete ozdobit třešní Maraschino.

Závěr

Je to velmi příjemný lehký jamajský rum, který se perfektně pije. Jamajské kořeny jsou perfektně znatelné i finish po sherry. To dohromady dělá z lahve něco, co by nemělo chybět v žádném baru. Není to samozřejmě exploze milionu chutí, ani žádná vysoká procenta – přesto tato láhev skvěle funguje jako příjemný “picí” rum, ke kterému se rádi vrátíte nebo ho nabídnete přátelům – i nerumařům. Skvělé je, že se můžeme na jaře (březen – duben) čekat další limitku a to Navy Island finišovaný po Pedro Ximenez Sherry.

Poděkování: Děkuji za doplnění informací Jaccoo Kroonovi z Navy Island.

Info o rumu

Výrobce Navy Island Rum Company
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa, Pot still
Chutě Aromatické, Esterové, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 46,2 %
Staření a stáří Sudy po sherry
Lokalita
Publikováno: 4. ledna 2022 Aktualizováno: 13. ledna 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář