Legenda se vrací. Rum, který se dlouhodobě drží na špičce zájmu zákazníků v Česku, nám to přijde vytmavit. 30. ledna 2019, Bumbu oznámilo novou láhev. Přivítejte Bumbu XO.

Bumbu XO je panamský rum destilovaný s lokální pramenitou vodou a stařený 18 v sudech z bílého amerického dubu po bourbonu a dozrává v sudech po sherry ze španělské Andalusie. Vyrábí se pouze z místní cukrové třtiny a pramenité vody v destilérii s 120 letou historií. Prodávat se měl v 35 % a 45 % variantách. Já mám ale 40 % variantu.

Láhev

Láhev je krásná. Temná a matná, kterou nepronikne žádné světlo. Udržuje si tvar svého předchůdce i jeho symboliku. Proto temnou lahví svítí stříbrný kříž.

Chuť a barva rumu

V chuti čekejte dle distributorů karamel, dřevitost dubu, vanilku, trochu pomerančové kůry, a na závěr trochu pepře a kávu. Já v něm cítím citrusy, mohu potvrdit pepř a kávu. A na závěr sherry.

Bumbu XO má mahagonovou barvu

Barva rumu je tmavší, mahagonová.

Bumbu vs Bumbu XO

Bumbu XO rozhodně není taková slaďárna jako jeho elixírový předchůdce, žádný banán a jiné napoprvé přívětivé chutě. Je mnohem silnější a tvrdší, v závěru je hodně cítit sherry podle dokončovacích sudů. Tedy je chuťově složitější, méně sladký a silnější.

Cena rumu

V USA se cena pohybuje mezi 39.99 $ a 44.99 $, ve Velké Británii mezi 44.99 a 49.99 Liber. v České republice se cena pohybuje okolo 1 200 Kč.

Info o rumu

Výrobce Bumbu
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné
Označení XO
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 18y, Sudy po sherry
Lokalita
Publikováno: 5. března 2019 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 22

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

3 komentářů

  1. […] Bumbu XO – 40 % osmnáctitiletý rum z Panamy, který dozrával v klasických sudech po bourbonu a sherry. Více v mojí recenzi. […]

  2. […] a zlatou zátkou. Krásně vypadá, krásně se drží a věřím, že i celá série (průhledná, černá a bílá) bude nádherně […]