Už na pražském Rumfestu mě oslovili kluci z Hedonism Spirit, že prý mají super kubánský rum. I když jsem byl skeptický, rozhodně mě navnadili, protože je známá věc, že co dělá Hedonism Spirit, je dobré. Když minulý týden přišly tajemné lahvičky a brandovaná sklenička od značky Eminente, za což chci velmi poděkovat, byl jsem jaksepatří napnutý.

A proto jsem nemohl chybět na oficiálním představení pod názvem Kubánský rum, jak ho neznáte, který probíhal 27. října od 19:00 na online na platformě Zoom.

(c) 2020 Jiří Naller, Czech Rum ART company & RumRock

Celá degustace probíhala v Casa Eminente, zjevně velmi stylové místo, kam jsme byli pozváni na schůzky i popíjení. Představení rumu probíhalo pouze ve 4 zemích na světě – Francie, Německo, Velká Británie a právě naše malá, ale pro rumový průmysl významná, Česká republika.

Vznik rumu

Za rumem stojí, pro rumy nezvyklá, značka Moët Hennessy. Láhev je designově velmi povedená, design skla je ve stylu krokodýlích šupin, což má symbolizovat trochu divočejší kubánský rum. Kubánci říkají svému ostrovu Isla del cocodrilo – kvůli tvaru ostrova, který je znázorněn i na lahvi.

Pohledem tohoto rumu, chceme ukázat jinou tvář Kuby. Tu divokou, pro mnoho lidí neznámou. Vyskytuje se tam okolo 3000 druhů endemických rostlin a živočichů, jedním z nich je i kubánský krokodýl. Velmi málo lidí ví, že více než 25% Kuby je chráněno UNESCEM. Jan Martiník, Eminente Ambasador

Krásný design má na svědomí známá firma ve světě rumů Stranger & Stranger, ano to jsou ti lidé, co navrhují nádherné tuby pro Don Papa. Lahve jsou číslované, ale konečný počet lahví neznáme.

Kubánský rum Eminente Reserva 7y
Láhev Eminente Reserva 7y
Etiketa Eminente 7y Reserva

Master blenderem rumu je César Martí. Ten je nejmladší maestro ronero (je mu 44 let) v historii Kuby a dlouhodobě usiluje o obnovu tradičních kubánských rumů z 19. století. César Martí získal titul již v 33 letech a pracuje přímo v destilérce Ronera Central, kde se vyrábí Eminente. Rum Eminente pochází z provincie Villa Clara (zhruba uprostřed ostrova) a spojuje v sobě rozmanité vlastnosti rumů z různých regionů Kuby.

Melasové rumy Eminente (tříletý a sedmiletá rezerva) destilované v kolonách mají 40 % a 41,3 %. Byly destilovány v palírně Central Rum Factory v Santo Domingo, která byla založena v roce 1972.

Destilérie Central Rum Factory

Co je to Aguardiente?

Aguardiente je destilát z cukrové třtiny vyrobený na jednosloupové destilační koloně na maximálně 75 % alkoholu s přirozeným kvašením a bez filtrace. Jde o nejaromatičtější kubánský destilát. Dle Víta Šafáře jde o podobnou metoda, jako u destilace agricole na Martiniku, jen místo čerstvé šťávy je použita melasa.

První dva roky zraje Aguardiente – z toho se po dvou letech zrání stává fresh aguardiente. Poté přichází první volba maestra ronera co dále:

  • nechá jej v sudu a bude zrát dále,
  • smíchá fresh aquardiente s lehkým rumem, který má okolo 95 % alkoholu a vzniká blend. Tím pro Eminte začíná zrání od nuly, neboť každá složka v těchto blendech na konci zraje nejméně 7 let (v případě Eminente Reserva 7y) v sudech (80-200 litrů) z amerického bílého dubu po whisky.

Eminente Reserva má poměrně vysoký poměr (70 %) aguardientes (rumový nápoj, kterou Kuba vyrábí z melasy destilované na 75 %), což je oproti jinde běžným 18 až 20 % docela dost. Rum je mírně doslazovaný a to 3y 8 – 10 gramů cukru na litr a 7y Reserva 6 – 8 g/l. Eminente je také držitelem DOP “Denominación de Origen Protegida” od kubánské regulační rady.

Vůně a chuť rumů

Ačkoliv představení a degustace probíhala online, někteří z účastníků (a je mi ctí, že my oba v RumRocku jsme jimi byli také), měli k dispozici vzorky a tak jsme mohli ochutnávat i s pány z Hedonism Spirit.

Příprava na degustaci rumů Eminente
Zachycení atmosféry okamžiku: Henonism Spirit a Eminente: zleva: Jan Mynář, Martin Zvěřina, Vít Šafář

Eminente Ámbar Claro 40 %

Pavel:

Světlý rum, který překvapí pitelností a jemnou násladlostí. Vůně květinová, lehká a nasládlá. V chuti cítím vanilku, možná citrón a karamel.

Jirka:

Lehce štiplavá v nose, sladší, lehoučce lihová. Cítím v ní med, částečně mladé dřevo, citrusy i lehce kyselkavá jablka. Nosem mi projela i taková lehká květinová vůně.
Překvapivě sladší, i když ne příliš, jemná, jen lehoučce lihová. Cítím především karamel, citrusy, opět i ta jablka, decentně vanilku a květinový závan. Závěr středně dlouhý a maličko jde do hořka.

Velmi příjemné pití, které sice původně bylo určeno jen na míchání, ale rádi si ho oba dáme i samotný. Příjemné překvapení, kde bychom Kubu netipovali ani jeden.

Eminente 7y Reserva 41,3 %

Pavel:

Krásná jantarová barva, ve vůni o trochu více karamelu a možná lehce koření. Ostřejší a rumovější pití s velmi, velmi dlouhým závěrem. V chuti cítím opět vanilku a karamel, ale i dřevitost a možná trochu pepře? Připomíná mi své konkurenty od Havana Club – Especial a 7y.

Jirka:

Sladší, jemná, dřevitá s podílem karamelu a kouře. Výrazná je také vanilka, kakao a sušené ovoce.
Chuť je příjemně hutná, krémová a působí sladším dojmem, i když je rum jen minimálně doslazovaný. Cítím dominantní cukrovou třtinu, dřevo, sušené ovoce (meruňky a švestky), lehoučce tabák a výraznou kouřovou stopu. V pozadí nechybí ani vanilka a lehce máslová, kakaová stopa. Závěr je vcelku dlouhý, sladší, na patře zůstává zejména kouř a kakao.

… co říci závěrem? Tříletý rum je určitě zajímavější než sedmiletá Reserva. Ta má v chuti hodně konkurentů a není tak láska na první pohled (ochutnání). Co se ale rozhodně podařilo je nádherná láhev a netradiční způsob výroby. Zejména u tříletého byste si v slepé degustaci netipli, že se jedná o kubánský rum.

Cena a dostupnost

Aktuálně je Emintente 7y Reserva dostupná ve 3 českých e-shopech za cenu cca 1 200 Kč (cena je stejná i v zahraničí, pohybuje se okolo 50 Euro). Do vánoc mají přibýt ještě další 2 e-shopy. Tříletá verze je k dispozici jen pro bary, ale protože jsou nyní zavřené, tak prý pustí pár lahví do prodeje. Kdo má zájem, ať napíše na jan@eminente.com (cena by měla být 700 – 800 Kč).

Ambasador značky v Česku je Honza Martiník. Další informace najdete na jejich webu nebo na jejich Facebooku a Instagramu. Doporučuji také článek: LVMH launches premium Cuban rum brand, Eminente.


Recenzi společně sepsali Jiří Naller a Pavel Ungr.

Info o rumu

Výrobce Eminente
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné
Označení Reserva
Barva Bilý rum (Světlý/Bianco/Blanco/Planas), Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 40 %, 41 %
Staření a stáří 3y, 7 y, Sudy po whisky
Lokalita
Vzorky k recenzi s láskou ♥ dodali
Hedonism Spirits
Publikováno: 29. října 2020 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Hlasů: 11

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. […] ml Casa Eminente rum – ten už je vyprodaný, takže jsem musel použít jiný kubánský rum, konkrétně […]