Původ rumu

Trinidad, Barbados a Jamajka. Kolekce rumů 1731 Fine&Rare prezentuje malosériově míchané melasové rumy z karibského a jihoamerického regionu. Rok 1731 je v dějinách zmiňován ve spojitosti s britským královským námořnictvem. Přesně od tohoto roku totiž začali námořníci dostávat příděl rumu jako součást jejich mezd. Již jsme si o tom vykládali u rumu Pusser’s a Black Tot. Značka si v celé kolekci těchto rumů zakládá na čistě přírodním složení, tedy bez jakýchkoli umělých aditiv. Kolekce 1731 se skládá ze 3 jedinečných regionálních rumových směsí a 3 jednosložkových rumů od střední Ameriky až po špičku jihoamerického kontinentu.

Stáří jednotlivých rumů v blendu je 0-8 let. Konkrétně je to Barbados (Foursquare Distillery) – 3 a 8 let staré rumy destilované Pot Still i Column Still metodou, Trinidad (Trinidad Distillers) – 3 a 5 let staré rumy destilované Column Still metodou, Jamajka (Hampden Estate, Monymusk Estate, jeden tajný lihovar) – unaged (nestařené) rumy destilované Pot Still metodou. Přesný poměr bohužel neznám. Rum zraje v sudech po bourbonu a následně je lahvován bez přidání barviv, cukru a bez filtrace.

Vůně

Je příjemně sladká, jemná, v základu cítím mladé dubové dřevo, med a lehkou lihovost (zejména zpočátku). Je příjemně vyvážená, jde cítit jak jamajská složka (estery, tropické ovoce – hlavně ananas) tak i složka z Barbadosu a Trinidadu (taková více těžká vůně po vanilce, karamelu a lehce kokosu). Vůně v nose neštípe a líbí se mi v pozadí takový lehký květinový závan, který je decentně doprovázený čokoládou.

Chuť

I chuť je jemná, nasládlá, přijde mi však maličko vodová na 46% alkoholu. Na jazyku vás však trošičku i štípne. V chuti cítím jamajský podpis již trošku více než ve vůni a jsem za to opravdu rád. Dominuje chuť ovoce, esterů a karamelu. Samozřejmě jde cítit i dřevitá složka, není ovšem příliš výrazná. V pozadí cítím vanilku, lehce trávu, závěr je příjemně dlouhý s takovou nahořklou pepřovou dochutí. Celkově je rum spíše středně těžký, zahřeje vás pěkně v krku. Rum obsahuje 46% alkoholu a je bez přidaných umělých aditiv.

Láhev

Má takový ten klasický “vínový” tvar. Velká čelní etiketa v černé barvě je poměrně jednoduchá, obsahuje název a původ rumu (za mě bych ocenil vypsání konkrétních destilerií, určitě by se rum lépe prodával), můžete si zde přečíst, že má rum přírodní barvu a je lahvován bez filtrace chladem. Zezadu pak jen krátké info k věku a destilaci rumu. Uzávěr je z umělého korku.

Cena

U nás se dá rum pořídit do 800,-Kč.

Fine&Rare British West Indies Rum 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Závěr

Musím přiznat, že jsem vůči levnějším blendům z několika různých destinací poměrně skeptický. Názor mi na ně vylepšil především Duppy Share a tak jsem chtěl vyzkoušet podobnou kombinaci od další značky. Na první pohled možná řeknete, že jde o takovou obyčejnou láhev s ne příliš tmavým rumem uvnitř. Na druhou stranu si rum na nic nehraje, není doslazován, ani dobarvován a chuť je přitom velice dobrá. Jamajské estery skvěle spolupracují s Barbadosem a tato kombinace mě opravdu velmi baví. Tedy jde o další skvělý krůček vpřed směrem k čistým funky jamajským rumům. Velice příjemně mě tento rum překvapil.

Info o rumu

Výrobce 1731 Fine&Rare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Esterové, Jemné
Označení XO
Jedinečnost Blend
Síla 46 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita , ,
Láhev k recenzi dodal
Jacco Kroon, 1731 Fine&Rare
Publikováno: 2. července 2020 Aktualizováno: 2. července 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články