Hodnocení

80 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké, Suché rumy
Síla 42 %

Pokud piju sladší rumy, tak si často vybírám Dictador. Jeho chuťový profil (u základní řady) je blízký ořechům a ty mám rád, takže jsem ocenil, když jsem zjistil, že existuje zcela nová řad (cenově na úrovni Best Off) se speciálním finishem. Takže jsem se na degustační Port Cask moc těšil.

O rumu

Dictador Capitulo Uno je limitovaná série melasových rumů Dictador se speciálním finishem stařeným v sudech z amerického dubu. Slova Capitulo je česky Kapitola a odkazuje dědictví rodiny Parra, která stojí za chutí těchto rumů. I za těmito lahvemi stojí master blender Herman Parra. Těchto speciálních finishů je celkem 8 (3 typy – American Oak, Port, Sherry) do ČR se dostaly 4 (American Oak 1998, Port 1998, Port 2000, Sherry 1996) a na Slovensku můžete sehnat ještě American Oak 2000. Zbytek série není už dostupný, například Capitulo Uno American Oak 1997 všech 300 lahví na německém trhu. Ostatní se dají najít ve Francii, Španělsku, Kanadě. Žádná země nemá všech 8 verzí, shodou okolností u nás máme verzí nejvíce, když započítáme i tu láhev ze Slovenska – American Oak 2000.

Já jsem ochutnával 42 % Port Cask lahvovaný v roce 2020 a stařený 22 let v Kolumbii – měl jsem láhev 112 z celkových 900. Rum není nijak doslazovaný a byl destilovaný z 30 % v destilačních kotlích a z 70 % v destilačních kolonách.

Láhev a balení

Rum se dodává v klasické lahvi od Dictadoru (známe dobře z řady Bes Off) s voskovaným hrdlem a pevné kartonové krabici se zlatým písmem.

Barva a vůně

Barva je tmavě mahagonová, nádherná a odkazuje na 22 let v Karibiku. Vůně je nesmírně intenziviní, sladká a plná tropického ovoce. Vůbec neštípe. Můžete cítit ananas a mango i vanilky.

Chuť

Chuť je překvapivě dřevitá a nakouřená, ale ne příliš a méně sladká, než bych čekal dle vůně. Příjemné překvapení. Vanilka, čokoláda, mandle, velmi těžká a hluboká chuť, přesto elegantní.

Závěr není už tak zajímavý, více lihový. A je tam cítit opět dřevo a hořká čokoláda. méně Port cask než jiné Port casky.

Závěr

Na tenhle rum jsme se těšil a rozhodně nezklamal. Byť jsem měl očekávání trochu jiné, myslel jsem že dostanu kulaté a sladší chutě, ale dostal jsem něco suššího, komplexnějšího a velmi dobrého. Zklamán nejsem, překvapen, příjemně, rozhodně ano. Nebezpečně pitelný rum, který nemůže urazit.

Rum doporučím, byť se jeho cena pohybuje trochu výše okolo 3 500 Kč.

Info o rumu

Výrobce Dictador
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 42 %
Staření a stáří 22y, Sudy po portském
Lokalita
Edice Capitulo Uno
Láhev k recenzi dodal
Tomáš Chudomel
Dictador
Publikováno: 6. února 2021 Aktualizováno: 7. února 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články