Hodnocení

78 %
Lokalita
Chutě Jemné
Síla 40 %

Dnes si představíme rum, který určitě většina z vás již někde zahlédla a v lepším případě i ochutnala. Ve znaku této značky se objevují nezaměnitelní papoušci Ara.

Původ rumu

Vyrábí se v jedné ze čtyř palíren na Barbadosu a zároveň je to jedna z nejmodernějších palíren světa – Foursquare Distillery. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller Richard Seale. Rozhodně jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Název rum dostal po Martinu Doorlymu, dlouholetému partnerovi R.L.Seala.

Je to blend rumů destilovaných jak Pot Still, tak i Column still metodou. Veškerý rum v blendu zraje minimálně 3 roky v dubových sudech po bourbonu v tropickém karibském podnebí. Po zrání byl rum filtrován, čímž byla odstraněna barva, ale nikoli chuťový profil. Rum však není zcela bílý, má takový lehce nažloutlý odstín.

Vůně

Ta je středně intenzivní, lehce pichlavá a jemná zároveň. Určitě v ní cítím primárně tropické ovoce (banán, citrusy) a lehoučce i kokos s vanilkou. Ale nenabízí příliš široké spektrum vůní. Rum je mladý, tedy nečekejte ani nějakou výraznější vyzrálost či dřevitost.

Doorly’s 3YO

Chuť

Začátek je pro mě hřejivý, trošku lihový, ale jinak ne příliš intenzivní. Oproti vůni je na chuti dřevo více znát a opět cítím lehce tropické ovoce, ale již méně. Nechybí ani decentní závan kokosu a vanilky v pozadí. Závěr dost jemný, nasládlý, ne příliš dlouhý. Rum má 40% alkoholu a je bez přidaných umělých aditiv. 

Láhev

Ta je u této značky vždy parádní. Všechny série mají na svém obalu vyobrazeného papouška Aru. Každý ročník tohoto rumu má přiřazeného jiného papouška a určitě si je všechny v budoucnu představíme. Zde se jedná o Aru Ararauna. Focení jsem si užil, protože máme doma taky jednoho. A tak mi krásně zapózoval jako ten na láhvi. Láhev je jinak laděna do bílé barvy, včetně šroubovacího víčka. U těch vyšších sérií je pak již korkový uzávěr (mimo 5yo). Mimo jiné můžete na etiketě najít i maličký obrys větrného mlýna.

Doorly’s 12YO, XO, 5YO a 3YO

Cena

Ta je opravdu příznivá a dostupná. Seženete do 600 ,- Kč.

Závěr

Nutno říci na začátek, že není zatím moc bílých rumů, které by mi zachutnaly (pokud je člověk pije samotné, nikoli v míchaném drinku). Tento je rozhodně jedním z nich a to jsem jich ochutnal opravdu mnoho. Samozřejmě musíme přihlížet k tomu, že není dlouho stařený a je za velmi dobrou cenu. Příjemný je i na běžné popíjení, ale v koktejlech je to za mě top přísada, která posune i klasické Cuba Libre někam dál.

Koktejl Lynchburg Lemonade (s rumem), Cuba Libre a Doorly’s 3YO

Recept na koktejl Lynchburg Lemonade s Doorly’s 3YO

Ingredience:

  • 0,04ml Doorly’s 3YO
  • 0,01ml limetková šťáva
  • Sprite
  • pomeranč, limetka
  • koktejlová třešeň/ malina na dozdobení
  • led

Klasicky se do Lynchburg Lemonade přidává jako základ whisky (především Jack Daniels). Není to vůbec špatné, ale jednou jsem to vyzkoušel i s bílým rumem a je to paráda. Příjemné, osvěžující a rum tomu dodává skvělou chuť. Stačí dát do šejkru led, ovoce a rozdrtit. Přilijeme Doorly’s 3YO s limetkovou šťávou a protřepeme. Nalijeme do sklenice s ledem a citrusy, dolijeme spritem a dozdobíme třešničkou či malinou. Na horká léta ideální.

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Jemné
Barva Bilý rum (Světlý/Bianco/Blanco/Planas)
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 3y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 11. června 2019 Aktualizováno: 8. března 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články