Dnes si představíme rum, který určitě většina z vás již někde zahlédla a v lepším případě i ochutnala. Ve znaku této značky se objevují nezaměnitelní papoušci Ara a rumy Doorly’s jsou takovým pomyslným barbadoským pokladem.

Původ rumu

Vyrábí se ve Foursquare Distillery v St. Philip Barbados, což je nejmodernější palírna na Barbadosu (a možná i na světě), která prošla v roce 1996 kompletní rekonstrukcí. Foursquare je jediná, dosud vedená palírna místním majitelem. Název rum dostal po Martinu Doorlymu, dlouholetému partnerovi R.L.Seala, který založil společnost Foursquare. Foursquare Rum Distillery je hrdým vítězem Rum Distillery roku v listopadu 2016 na IWSC v Londýně ve Velké Británii. Mimo Doorly’s můžete znát určitě více rumů, které vznikly v této palírně. Např Veritas, Sixty Six, Foursquare, Kill Devil, Cadenhead’s, Compagnie a další.

Vůně

Ta je středně intenzivní, lehce pichlavá a jemná zároveň. Určitě v ní cítím primárně citrusy. Ale nenabízí příliš široké spektrum vůní. Rum je mladý, tedy nečekejte ani nějakou výraznější vyzrálost či dřevitost.

Doorly’s 3YO

Chuť

Začátek je pro mě hřejivý, trošku lihový, ale jinak ne příliš intenzivní. Oproti vůni je na chuti dřevo více znát a opět cítím lehce citrusy. Je tam i taková voňavější decentní složka v pozadí, která mi nešla přesně určit. Našel jsem si pak, že by tam mohl být cítit údajně kokos, tedy by to mohlo být ono. Ale není příliš výrazný. Rum má 40% alkoholu a nemá žádný přidaný cukr. 

Láhev

Ta je u této značky vždy parádní. Všechny série mají na svém obalu vyobrazeného papouška Aru. Každý ročník tohoto rumu má přiřazeného jiného papouška a určitě si je všechny v budoucnu představíme. Zde se jedná o Aru Ararauna. Focení jsem si užil, protože máme doma taky jednoho. A tak mi krásně zapózoval. Láhev je jinak laděna do bílé barvy, včetně šroubovacího víčka. U těch vyšších sérií je pak již korkový uzávěr.

Doorly’s 12YO, XO, 5YO a 3YO

Cena

Ta je opravdu příznivá a dostupná. Seženete do 600,- kč.

Závěr

Nutno říci na začátek, že není zatím moc bílých rumů, které by mi zachutnaly (pokud je člověk pije samotné, nikoli v míchaném drinku). Určitě bych je spočítal na prstech jedné ruky a tento je rozhodně jedním z těch nejlepších. Ještě se tedy chystám na Veritas, který pochází ze stejné destilerie. Rum není opravdu vůbec špatný, samozřejmě musíme přihlížet k tomu, že není nijak extra stařený, ani drahý a je vhodný právě do koktejlů. V koktejlech je to zase top přísada, která posune i klasické Cuba Libre někam dál. Tedy určitě stojí za pořízení, zvláště máte-li v oblibě v těchto parných dnech nějaký osvěžující drink.

Koktejl Lynchburg Lemonade (s rumem), Cuba Libre a Doorly’s 3YO

Recept na koktejl Lynchburg Lemonade s Doorly’s 3YO

Ingredience:

  • 0,04ml Doorly’s 3YO
  • 0,01ml limetková šťáva
  • Sprite
  • pomeranč, limetka
  • koktejlová třešeň/ malina na dozdobení
  • led

Klasicky se do Lynchburg Lemonade přidává jako základ whisky (především Jack Daniels). Není to vůbec špatné, ale jednou jsem to vyzkoušel i s bílým rumem a je to paráda. Příjemné, osvěžující a rum tomu dodává skvělou chuť. Stačí dát do šejkru led, ovoce a rozdrtit. Přilijeme Doorly’s 3YO s limetkovou šťávou a protřepeme. Nalijeme do sklenice s ledem a citrusy, dolijeme spritem a dozdobíme třešničkou či malinou. Na horká léta ideální.

Publikováno: 11. června 2019 Aktualizováno: 14. září 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Napište váš názor