Hodnocení

97 %
Lokalita
Chutě Silný
Síla 62 %

Původ rumu

Barbados – Foursquare Distillery. Jedná se o jednu z nejmodernějších palíren rumu na světě a zároveň jednu ze 4 palíren na Barbadosu. Rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller Richard Seale. Určitě jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Většina jeho rumů se skládá z blendů, které prošly jak Pot Still tak Column Still destilací. Stejně je tomu tak i u Foursquare Nobiliary. Líbí se mi, že se R. Seale nebojí experimentovat a zkouší zrání v různých sudech. Díky tomu vzniká hodně chuťově rozdílných rumů. Samozřejmě žádné rumy z jeho dílny neobsahují umělá aditiva. Údajně jsou jen lehce dobarvované, aby se dosáhlo vždy stejného odstínu barvy.

Foursquare Nobiliary je směs rumů Column Still i Pot Still destilace. Rum je stařený dlouhých 14 let v dubových sudech po burbonu. Lahvován je v síle 62 % alkoholu, tedy v této řadě (EXCSM) je prozatím nejsilnější. Bylo vyrobeno celkem 12 000 láhví (6000 EU, 6000 US). Nobiliary by se dalo přeložit jako UROZENÝ, což mi k tomuto rumu opravdu sedí.

Vůně

Již ze začátku poměrně štípe v nose a jeví se jako lehce lihová. Nicméně po chvilce o sobě dá vědět úžasně vyzrálé staré dřevo. Určitě je lepší nechat rum chvilku dýchat, než se vrhnete na testování jeho vůně. Dominantní tedy určitě dřevo, které příjemně doplňuje tmavý med, tropické ovoce (ananas) a jablka. Co mě poměrně překvapilo je nádech sherry, ikdyž v sudech po sherry rum nedozrával. Ale v pozadí jsem sherry aroma opravdu cítil. Ke konci cítím i vanilku, marcipán a mírnou zatuchlost starého nábytku.

Chuť

Kdybych ji měl definovat jen pár slovy, tak vyzrálá, ostrá, štiplavá na jazyku. Opět je lepší se před tímto rumem maličko rozlihovat, třeba slabším kouskem od FS. 62% jde zkrátka již znát. Stejně jako ve vůni, také zde je dominantní vyzrálé dřevo. To doplňuje stopa cukrové třtiny, tropického ovoce (sherry stále patrné, ale již méně než ve vůni) a vanilky. Po chvilce se chuť již nezdá tak sladká a probouzí se kořenitá chuť s lehkým kouřem. V závěru cítím i ořechy a decentní hořkost v krku. Po polknutí zahřeje. Rum obsahuje 62% alkoholu a není nijak uměle modifikovaný.

Láhev

Láhev je designem prakticky téměř totožná, jako u ostatních v této řadě. Avšak nějaké rozdíly najít samozřejmě můžeme. Nobiliary má kolem spodní části hrdla láhve pečeť s logem destilerie, které se vyskytuje i na černém přebalu hrdla pod uzávěrem. Dále se liší samozřejmě i popisky na etiketě. I zde vyčtete z etikety prakticky vše důležité kolem výroby a zrání. Poprvé se u rumu v této FS řadě objevuje na etiketě maličký obrys větrného mlýna (známe z láhví Doorly’s).

Cena

U nás je láhev dostupná poměrně chvilku a za cenu do 2000,-Kč. Ale snad ještě dostupná chvíli bude.

Závěr

Četl jsem spoustu rozdílných názorů na tento rum, ale já měl od prvního ochutnání prakticky jasno. Za mě je to asi nejpovedenější FS rum této řady. Je to vážně úžasný rum, který mi chuťově naprosto sedl. Je pravda, že je již silnější. Je fajn jej nechat chvilku ve sklenici odpočívat a jak jsem již psal, trošku se na něj připravit slabším vzorkem. Jsem vážně nadšený a už se moc těším na 2008.

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Silný
Označení Limitovaná edice
Jedinečnost Blend
Síla 62 %
Staření a stáří 14y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 10. července 2020 Aktualizováno: 10. července 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články