Hodnocení

85 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla

Původ rumu

Pod značkou Havana Club se v městečku Santa Cruz del Norte (ležícím v severovýchodní části Kuby) vyrábí již téměř 150 let výborný kubánský rum. Tuto dnes již mezinárodně uznávanou značku kubánského rumu založil v roce 1878 José Arechabala. Po kubánské revoluci v roce 1959 byla společnost kubánskou vládou znárodněna. Rodina Arechabalových emigrovala do Španělska a poté do Spojených států. Od roku 1994 je tento známý rum vyráběn pod hlavičkou společnosti Havana Club International, kterou vlastní stejným dílem kubánský stát a francouzská firma vyrábějící alkoholické nápoje Pernod Ricard. Zpravidla bývá rum ukládán do sudů z amerického bílého dubu po bourbonu. Značka Havana Club odkazuje na kubánskou tradici výroby rumu a unikátní atmosféru metropole Havany.

Havana Club Selección de Maestros je dílem mimořádné spolupráce mezi šesti zkušenými Maestros Roneros, které vede talentovaný Don Jose Navarro. Proto i název rumu Selección De Maestros, výběr mistrů. Jde o třikrát zrající blend rumů (průměrné stáří 10-15 let), který je výsledkem jedinečného procesu výroby. Stárnutí je zajímavé i tím, že se v prvních dvou sadách stárnutí využívají staré sudy po bourbonu, ovšem na třetí, závěrečné stárnutí, používají již nové dubové sudy. Nejprve se mistři Maestros Roneros shromáždí a vyberou nejkvalitnější vyzrálé rumy. Ty poté míchají a ukládají k dalšímu zrání. Nakonec se Maestros Roneros sejdou znovu, aby vybrali nejvhodnější rumy do finální směsi, která obsahuje 45% alkoholu a stáčí se ze sudů přímo do láhví.

Vůně

Již při prvním přivonění cítím v nose krásně jemnou a nasládlou vůni po karamelu a dřevu. Ve vůni se kombinuje i aroma sherry, kouře a lehce jakoby tabáku. Nechybí samozřejmě ani vanilka. Ke konci si vybavuji takový máslový až čokoládový tón s praženými ořechy.

Chuť

Ta je již maličko štiplavější, než se zdálo po přivonění. Cítím karamel v příjemné kombinaci s dřevitou složkou a vanilkou. Po chvilce se v ústech rozezní i kouřová stopa s jemným tabákovým závanem. Celkově je chuť poměrně hutná a středně těžká. V závěru cítím krom dřeva i ovoce, decentně kakao a dochuť na patře následně maličko hořkne. Bez umělých aditiv a obsahuje 45% alkoholu.

Láhev

Láhev je vysoká, těžká. Vypadá luxusně a moc se mi líbí vyleptaný pásek v saténově modré barvě. Láhev je uzavřena modrým uzávěrem s umělým korkem. Na štítku kolem hrdla jsou další informace o dědictví rumu a řemeslném zpracování. Láhev je dodávaná v pěkné vysoké tubě v designu dřeva se stejnou etiketou, jakou má i láhev. Jen poznámka, tuba je opravdu vysoká, musel jsem kvůli ní přeskládat police.

Cena

U nás pořídíte tuto láhev do 1250,- Kč třeba na Alkohol.cz.

Závěr

Tak dnes tu máme rum od jednoho z nejznámějších výrobců rumu na světě. Chuť je velice příjemná, lehce kouřová s dřevem a určitou sladkostí. Rozhodně je to vhodný kousek k dobrému doutníku. Obal je moc pěkný, líbí se mi ta saténová barva v kombinaci se dřevem a mahagonovou barvou rumu. Za jeho dobrou pořizovací cenu je to velice dobrý rum a určitě stojí za ochutnání.

Info o rumu

Výrobce Havana Club
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still
Chutě Jemné, Sladké
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Jedinečnost Blend
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 21. května 2020 Aktualizováno: 22. května 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 10

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. […] macerace. Staření 5 let v ex-bourbon sudu a také „virgin oak„. Hodně připomíná Selección Maestros + v chuti hodně čokolády a vanilky. Příjemně sladký a silný s dlouhým […]