Hodnocení

79 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Jemné, Suché rumy
Síla 50 %

Pravidelní čtenáři našeho rumového webu a ti co mne znají osobně ví, že sérii S.B.S. miluju. Přichází tedy čas na recnezi dalšího S. B. S. – tentokrát si vychutnáme rum z kontinentálního Karibiku, 13. letého “stařečka” z Dominikánské republiky ze šťávy z cukrové třtiny..

O rumu

Jedná se o limitovanou edici pouze 390 lahví z jednoho sudu. Ačkoliv je z Dominikánské republiky, je to rum ze šťávy z cukrové třtiny, vydestilovaný v roce 2007 na kolonách na sympatických 50 % bez použití filtrace zastudena a zrál v sudech po bourbonu a finišovaný byl v sudech po víně z Madeiry. Rum pochází z destilérie Dominican distillery v Dominikánské republice .

Láhev a balení

Jako každé SBS, je i toto ve velmi pevné kartonové krabici, která je velmi solidní a brání tak poškození. Samotná láhev je stejná jako všechny SBS, liší se jen barva etikety a ta je tmavě modrá. Na krabici a lahvi najdete transparentně všechny důležité informace o rumu.

Barva a vůně

Barva rumu je medově zlatá, hodně do tmava, je to krásná barva, která podtrhuje intenzivní ale zároveň jemnou vůni, která ničím nedráždí. Ve vůni je velmi cítit vanilka, karamel i trochu dubu, prostě typická Dominikánská republika.

Chuť

I chuť je nadále jemná, ale nebojí se určité jemné štiplavosti – inu 50 % – ale není to na úkor pitelnosti. Velmi přijemnou eleganci v tom dělá ta dubová dřevitost, která podtrhuje sílu rumu. Dále krom karamelu a vanilky, můžete najít kokos. Oficiální zdroje hovoří o švestkách a marshmallows, ale ty jsem tam já tedy nenašel .-)

Shrnutí

Je to zajímavý rum, hlavně kvůli tomu, že není z melasy, je to férový rum, který přesahuje běžné rumy z Dominikánské republiky, a´t už výrobou, stářím i tím, že je to single cask, ale ve srovnání s konkurencí v podobné cenové hladině už příliš nevybočuje.

V Česku se prodává za 1 888 Kč.

Info o rumu

Výrobce 1423, S. B. S.
Typ Francouzský typ, Španělský typ
Typ výroby Column still, Šťáva
Chutě Aromatické, Jemné, Suché rumy
Označení Cask Strenght, Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Single barrel
Síla 50 %
Staření a stáří 13y, Sudy po bourbonu, Sudy po madeiře
Lokalita
Série: S.B.S.
Degustační vzorek dodal
Joshua Singh, 1423
Publikováno: 22. dubna 2021 Aktualizováno: 22. dubna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Hlasů: 9

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články