Pravidelní čtenáři našeho rumového webu a ti co mne znají osobně ví, že sérii S.B.S. miluju. A pokud se nepletu, tohle bude první rum z Martiniku, který má SBS řada a myslím, že jeden z prvních rumů z Martiniku, který recenzuji. Ano, časy se mění. Takže hurá na S.B.S. Martinique 2019!

O rumu

Jedná se o limitovanou edici pouze 210 lahví. Ačkoliv je z Martiniku, je to rum na melasovém základu vydestilovaný v roce 2019 na kolonách na 53 % a stařený byl pouhý rok v sudech po Sherry Pedro Ximenez. Rum pochází z destilérie Le Galion na Martiniku a patří do klasifikace Grand arôme, což rum symbolizuje velmi intenzivní vůni, s tóny sirupu z cukrové třiny a tzv. baba au rhum (Rum baba nebo baba au rhum je malý kvasnicový koláč nasycený sirupem vyrobený z rumu, a někdy plněný šlehačkou nebo cukrářským krémem). Více o Grand arôme na CoctailWonk. Říká se, že co do intenzivní vůně je Grand arôme totéž co estery pro jamajské rumy.

Láhev a balení

Jako každé SBS, je i toto ve velmi pevné kartonové krabici, která je velmi solidní a brání tak poškození. Samotná láhev je stejná jako všechny SBS, liší se jen barva etikety a ta je sytě oranžová. Na krabici a lahvi najdete transparentně všechny důležité informace o rumu.

Krabice a láhev S.B.S. Martinique 2019

Barva a vůně

Barva rumu je medově zlatá, hodně do tmava, je to krásná barva, která podtrhuje intenzivní vůni. Ve vůni je velmi cítit cukrová třtina, která rozvoní celý váš pokoj, kde rum budete pít. Ucítíte i trochu lepidla, kůže a přezrálého tropického ovoce. Myslím, že je to něco pro fanoušky jamajských i agricole rumů. I mě vůně připomínala vůni z jamajských destilérek.

Chuť

Vůně je neuvěřitelně jemná, 53 % byste v tom neviděli ani náhodou. Jemně nahořklá dřevitost, která vám skřípe po stranách jazyka není vůbec nepříjemná. Dále spálený karamel a opět kůže a nově tabák. V závěru se ozývají višně a opět jemná dřevitost. Je to něco neuvěřitelně jemného, komplexního a voňavého.

Shrnutí

Je to extrémně zajímavý rum, ze kterého bude každý fanoušek kvalitních rumů na větvi. Intenzivní vůně, exploze chutí a úžasný rodokmen dělá z tohoto rumu něco výjimečného. Doporučuji ke koupi každému, koho baví divoké degustace plné dobrodružství.

V Česku je poměrně vzácný – prodává se za 2 399 Kč a svou cenu si rozhodně zaslouží.

Info o rumu

Výrobce 1423, S. B. S.
Typ Francouzský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Aromatické, Esterové, Jemné, Silný, Suché rumy
Označení Cask Strenght, Limitovaná edice, Overproof
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Single barrel
Síla 53,2 %
Staření a stáří 1y, Sudy po Pedro Ximenéz
Lokalita
Série: S.B.S.
Degustační vzorek dodal
Joshua Singh, 1423
Publikováno: 5. dubna 2021 Aktualizováno: 5. dubna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články