Pravidelní čtenáři našeho rumového webu a ti co mne znají osobně ví, že sérii S.B.S. miluju. A pokud se nepletu, tohle bude první rum z Martiniku, který má SBS řada a myslím, že jeden z prvních rumů z Martiniku, který recenzuji. Ano, časy se mění. Takže hurá na S.B.S. Martinique 2019!
Obsah
O rumu
Jedná se o limitovanou edici pouze 210 lahví. Ačkoliv je z Martiniku, je to rum na melasovém základu vydestilovaný v roce 2019 na kolonách na 53 % a stařený byl pouhý rok v sudech po Sherry Pedro Ximenez. Rum pochází z destilérie Le Galion na Martiniku a patří do klasifikace Grand arôme, což rum symbolizuje velmi intenzivní vůni, s tóny sirupu z cukrové třiny a tzv. baba au rhum (Rum baba nebo baba au rhum je malý kvasnicový koláč nasycený sirupem vyrobený z rumu, a někdy plněný šlehačkou nebo cukrářským krémem). Více o Grand arôme na CoctailWonk. Říká se, že co do intenzivní vůně je Grand arôme totéž co estery pro jamajské rumy.
Láhev a balení
Jako každé SBS, je i toto ve velmi pevné kartonové krabici, která je velmi solidní a brání tak poškození. Samotná láhev je stejná jako všechny SBS, liší se jen barva etikety a ta je sytě oranžová. Na krabici a lahvi najdete transparentně všechny důležité informace o rumu.
Krabice a láhev S.B.S. Martinique 2019
Barva a vůně
Barva rumu je medově zlatá, hodně do tmava, je to krásná barva, která podtrhuje intenzivní vůni. Ve vůni je velmi cítit cukrová třtina, která rozvoní celý váš pokoj, kde rum budete pít. Ucítíte i trochu lepidla, kůže a přezrálého tropického ovoce. Myslím, že je to něco pro fanoušky jamajských i agricole rumů. I mě vůně připomínala vůni z jamajských destilérek.
Chuť
Vůně je neuvěřitelně jemná, 53 % byste v tom neviděli ani náhodou. Jemně nahořklá dřevitost, která vám skřípe po stranách jazyka není vůbec nepříjemná. Dále spálený karamel a opět kůže a nově tabák. V závěru se ozývají višně a opět jemná dřevitost. Je to něco neuvěřitelně jemného, komplexního a voňavého.
Shrnutí
Je to extrémně zajímavý rum, ze kterého bude každý fanoušek kvalitních rumů na větvi. Intenzivní vůně, exploze chutí a úžasný rodokmen dělá z tohoto rumu něco výjimečného. Doporučuji ke koupi každému, koho baví divoké degustace plné dobrodružství.
V Česku je poměrně vzácný – prodává se za 2 399 Kč a svou cenu si rozhodně zaslouží.
Autor článku - Pavel Ungr
Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.
Už je to tu zas! Nový rumový adventní kalendář se začal prodávat. Skvělý dárek pro rumové nadšence i fajnšmekry. Loni prodával rumový adventní kalendář e-shop Alkohol.cz. Za baťovských 1 999 Kč i s DPH to je skvělý dárek pro každého milovníka rumů. Nyní spustil výprodej dříve a má jich na skladě zatím okolo 3 000. Takže bych neváhal.
Dnes přichází můj miláček. S. B. S. Nekompromisních 54,8 % přichází z destilérie Grey’s se skvělou chutí z Mauritia finišovaných v sudu po portském – 286 lahví. Počet vypití rumů: 98
Letos jsem měl poprvé tu čest ochutnat – a rovnou řeknu – skvělý rumový adventní kalendář. Krásný vypalovaná dřevěná krabička, 24 vzorků po 0,04 l bez degustační skleničky, ale všechno hodně zajímavé, když už ne vzácné rumy. A samozřejmě cena byla větší než trojnásobek rumového kalendáře od 1423. Ale jsme rád, že několik z nás […]