Původ rumu

Tento rum pochází z Brazílie. Nese jméno po významném leteckém konstruktérovi a průkopníkovi, který sestrojil první skutečně říditelnou vzducholoď na světě. Jmenoval se Alberto Santos-Dumont. Narodil se i zemřel v Brazílii a je po něm pojmenován i kráter na Měsíci, či letiště v Riu de Janeiro. Rum je stařený cca 15 let v sudech po Pedro Ximénez, portském víně a bourbonu. To se samozřejmě podepíše na jeho chuti i vůni.

Vůně

Příjemně ovocná a nasládlá. Spíše tropické ovoce se závanem cukrové třtiny. Voní vcelku podobně, jako elixír. Podle vůně lze očekávat jemnou a sladší chuť.

Chuť

Je sladší, ovocná, sametově medová. V pozadí lze cítit oproti elixíru trošku dřevitý závan. Celkově je rum méně sladký, než elixír. Chuťově jsou ovšem značně podobné. Decentně štiplavá chuť na jazyku, dochuť je sladká a karamelová. Obsahuje 40% alkoholu, ale oproti svým vrstevníkům se nezdá tak silný.

Láhev

Působí luxusním dojmem. Krásná hranatá lahev z čirého skla s velkým uzávěrem s korkem. Zepředu jejich tradiční podobizna pana Alberta Santos-Dumonta. Nápisy i víčko ve zlaté barvě, dále bílý štítek s popiskem a číslováním lahve. Designem ladí k jeho elixírové variantě. Láhev bývá uložena ve velice pěkné tmavé krabici ze zlatými nápisy.

Cena

Tento rum můžete koupit do 1500,- Kč.

Závěr

Co se týče Santos Dumont elixíru, je jeden z mých nejoblíbenějších elixírů, které jsem vyzkoušel. Proto jsem věřil, že i tato XO verze bude moc dobrá. Umím si představit popíjet tento rum během celého večera. Je tedy také sladší, ale ne tolik jako elixír, kterého mi stačí vždy jen troška. Líbí se mi, že přidali trošku na síle a dřevitosti. Designově také moc pěkné propracované, tedy určitě se řadí k mým oblíbeným kouskům, které mohu doporučit. Zvláště, pokud máte rádi sladší rumy.

Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4 / 5. Hlasů: 1

Související články

Napište váš názor