Tenhle rum jsem poprvé dostal jako dárek od klienta jako start spolupráce. Vůbec jsem ten rum neznal a tak jseme byl plný očekávání. Jak krabice tak láhev vypadá opravdu luxusně a když láhev nebo lahvičku otevřete – intenzivní vůně. Ne nadarmo se tento rum srovnává s Pyratem nebo rumy A. H. Riise. Takže přátelé, podívejme se na tuto brazilskou lahůdku.

Příběh rumu

Alberto Santos-Dumont byl brazilský letecký průkopník a konstruktér. Sestrojil první skutečně řiditelnou vzducholoď na světě a provedl první ověřený let letounu těžšího vzduchu v Evropě. Jmenoval se Alberto Santos-Dumont. Narodil se a zemřel v Brazílii, ale většinu své práce prováděl hlavně ve Francii. Je po něm pojmenován měsíční kráter Santos-Dumont, letiště Aeroporto Santos Dumont v Rio de Janeiru a tento vynikající rum.

Původ rumu

Rum je stařený cca 15 let v sudech po Pedro Ximénez, portském víně a bourbonu. To se samozřejmě podepíše na jeho chuti i vůni.

Rumy z Brazílie nejsou příliš obvyklé, ale tenhle je chuťově opravdu vyladěný – patrně proto, že značka patří A. H. Riise.  Santos Dumont X.O zraje 14 – 16 let v sudech po Pedro Ximénez . To se samozřejmě podepíše na jeho chuti i vůni. Jeho barva krásně medová a i ten med myslím budete cítit v chutí.

Láhev

Působí luxusním dojmem. Krásná hranatá lahev z čirého skla s velkým uzávěrem s korkem. Zepředu jejich tradiční podobizna pana Alberta Santos-Dumonta. Nápisy i víčko ve zlaté barvě, dále bílý štítek s popiskem a číslováním lahve. Designem ladí k jeho elixírové variantě. Láhev bývá uložena ve velice pěkné tmavé krabici ze zlatými nápisy. Samozřejmostí je velmi hezká láhev s vlastním číslem, protože se jedná o limitovanou edici. Já měl 213.

Vůně rumu

Je sladší, ovocná, sametově medová. Příjemně ovocná a nasládlá. Spíše tropické ovoce se závanem cukrové třtiny. Voní vcelku podobně, jako elixír. Podle vůně lze očekávat jemnou a sladší chuť. V pozadí lze cítit oproti elixíru trošku dřevitý závan.

Chuť rumu

Má jemnou chuť tropického ovoce a opravdu se nejvíce blíží rumům A. H. Riise. Bude chutnat všem, kteří mají rádi sladké rumy a elixíry. Celkově je rum méně sladký, než elixír. Chuťově jsou ovšem značně podobné. Decentně štiplavá chuť na jazyku, dochuť je sladká a karamelová. Nicméně nečekejte elixír, je to rum dle síly, což cítíte v dojezdu chuti (samozřejmě je mohutně doslazovaný). Obsahuje 40% alkoholu, ale oproti svým vrstevníkům se nezdá tak silný.

Závěr

Co se týče Santos Dumont elixíru, je jeden z mých nejoblíbenějších elixírů, které jsem vyzkoušel. Proto jsem věřil, že i tato XO verze bude moc dobrá. Umím si představit popíjet tento rum během celého večera. Je tedy také sladší, ale ne tolik jako elixír, kterého mi stačí vždy jen troška. Líbí se mi, že přidali trošku na síle a dřevitosti. Designově také moc pěkné propracované, tedy určitě se řadí k mým oblíbeným kouskům, které mohu doporučit. Zvláště, pokud máte rádi sladší rumy.

Na RumRatings má sympatických 7,9 (osobně bych dal mnohem více).

Info o rumu

Výrobce 1423, Santos Dumont
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Označení XO
Barva Zlaté (oro)
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Jedinečnost Blend
Staření a stáří Solera
Lokalita
Publikováno: 5. prosince 2019 Aktualizováno: 10. dubna 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasů: 31

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články