Hodnocení

78 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 40 %

Devátým rumem rumového kalendáře je pro mě dobře známý rum Cartavio z Peru. Pojďme na něj.

První láhev Cartavio XO byla vyrobena v roce 2009 na počest 80. výročí založení společnosti. Ron Cartavio XO je směsí nejvzácnějších a nejstarších rumů, které má Cartavio k dispozici, metodou Solera-Criadera. Tento rum je blendem rumů o průměrném stáří 18 let, které byly uloženy v sudech z amerických, francouzských i vzácných slovinských dubů, ve kterých bylo dříve uloženo sherry a amerického bourbonu.

Společnost Cartavio Rum Company disponuje nejmodernější technologií v moderním fermentačním závodě. Jedná se o kontinuální fermentační zařízení s recirkulací kvasnic, jediné v Peru. Je to první zařízení svého druhu instalované v Latinské Americe, bylo navrženo pro výrobu fermentátu s použitím melasy z cukrové třtiny jako hlavní suroviny. Má nejvyšší výtěžnost litrů etylalkoholu.

Mají taky zařízení na kontinuální nebo vsádkovou destilaci, nazývané také Alembic Simple nebo Pot Still. Je vyrobena z mědi a je ohřívána párou, která vychází z jednoho ze tří kotlů na pláště; má také věžový systém kontinuální destilace.

Rumy Cartavio zrají ve 14 skladech, kde odpočívá více než 46 000 sudů z kvalitního evropského a amerického dubu o různém objemu (100, 200, 500 l). Větrání a vlhkost jsou technicky řízeny tak, aby se úspěšně snížily ztráty způsobené odpařováním. Pro zrání jsou používány sklady, které jsou klimatizovány, udržována je nižší vlhkost i teplota. To vše kvůli nízkému „angel share“, tedy procentu vypaření rumu ze sudů.

Ve vůni je sladkost, oříšky a hořká čokoláda. Chuť je lehce nasládlá, příjemná a lehce lihová na závěr. Závěr je příjemně dlouhý. I když jsme rum znal, dlouho jsme ho nepil a je to parádní zastánce tzv. přechodových rumů, fandy sladkých rumů nešokuje, zkušené pijáky neurazí.

Info o rumu

Výrobce Cartavio
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Označení XO
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 18y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Rumový adventní kalendář 1423.dk 2022
Publikováno: 11. prosince 2022 Aktualizováno: 11. prosince 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články