Hodnocení

82 %

Prvním rumem rumového kalendáře je hvězda portfolia 1423.dk. Dominikánský over-proof Patridom (dříve Esclavo) XO. 12. – 15. letý rum blend dominikánských rumů. Protože letos je 10. výročí tohoto rumového kalendáře, 1423 si připravili něco výjimečné. Na začátek nejstarší, plně tropicky stařený, 65 % rum. Wau. Pojďme na něj.

Patridom (dříve Esclavo) Gran Reserva Overproof

Patridom XO je rumový blend vyrobený z melasy z cukrové třtiny, která roste v tropickém podnebí Dominikánské republiky. Společnost Alcoholes Finos Dominicanos pěstuje své vlastní odrůdy cukrové třtiny a zajišťuje, aby se rum skládal z čistě místních plodin. Celkový proces výroby, tedy fermentace, destilace i zrání probíhá na Dominikánské republice. Po destilaci metodou Column Still rum stárne po dobu 12 až 15 let v sudech z amerického i francouzského dubu. Rum je součástí sortimentu společnosti 1423 – World Class Spirits a je lahvován na sympatických 65% alkoholu.

Barva

Je velmi tmavá s rubínovým odleskem. Kapičky stékají středně rychle a nepravidelně dolů po stěně sklenice.

Vůně

Při prvním přivonění působí sladce, po karamelu a tabáku. Určitě je lepší nechat chviličku rum ve skleničce, aby se uklidnil a lehce vydýchal. Výrazně jde cítit cukrová třtina a dřevo. To vše doplňuje příjemné aroma kávy s decentním zakouřením. Zároveň je znát určitá kořenitost.

Chuť

Hned při prvním doušku působí poměrně silně, lehce štiplavě na jazyku, hřejivě po polknutí a vcelku sladce. V základu bych zmínil určitě zase cukrovou třtinu se dřevem, vanilkou a také stopou medu. Ta sladkost v pozadí mi přijde jako třeba po sladším víně. Decentně tedy cítím višně, které skvěle ladí s mléčnou čokoládou, sušeným ovocem a až takovou smetanovou dochutí s kokosem. Opět jsem zaznamenal lehkou zakouřenost, v závěru trošku máslových sušenek. Závěr je středně dlouhý i výrazný, maličko přechází až do hořka se stopou pražených ořechů.

Závěr

Tento rum u nás přímo není, ale spousta jeho kamarádů ano. Jedná se o silnější a chutově zajímavý rum španělského typu, který myslím zkušenější rumaře nijak neurazí a začátečníkům může ukázat, že silnější a sladší rum je moc super věc do adventní atmosféry.

Info o rumu

Výrobce 1423, La Aurora, Patridom (Ron Esclavo)
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Silný, Sladké
Označení Overproof, XO
Barva Tmavý rum
Jedinečnost Blend
Síla 65 %
Staření a stáří 12y - 15y
Lokalita ,
Rumový adventní kalendář 1423.dk 2022
Publikováno: 1. prosince 2022 Aktualizováno: 1. prosince 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články