Příběh rumu

Známá značka Barceló vznikla v roce 1929, kdy Julián Barceló přijel ze Španělska do Santa Dominga. Po dlouhém experimentováním přišel na trh v roce 1950 Ron Barceló (bílý a tmavý rum), později portfolio doplnil ještě Ron Barceló Añejo, Gran Añejo a Barceló Imperial. Rum je nejvíce oceňovaným dominikánským rumem, a to i když střídal majitele.

Z inspirace řady Imperial a různých sudů z různých zeměpisných šířek vznikl nový rum z nové řady Limitovaných rumů Rare Blends: Barceló Imperial Porto Cask. Jedná se o první řadu z této kolekce (bude následovat Barceló Imperial Mizunara Cask a Barceló Imperial Maple Cask).

Jediný dominikánský rum získal prestižní certifikaci vydanou emblematickým vinařstvím, která zaručuje použití jeho sudů ke zrání tohoto rumu.

Výroba rumu

Rum je destilován přímo v destilérii Barceló v Dominikánské republice ze šťávy z vlastní cukrové třtiny.

Jedná se o blend destiletých rumů, za kterými stojí maestro ronero Eduardo Galíndez. Rum se staří v sudech z amerického bílého dubu po bourbonu. Zrání je následně dokončeno v sudech po portském víně Tawny 10 vína z historických vinařstvích V.N. Gaia.

Láhev

Láhev je umístěno do takové krabice-nekrabice, kterou znám ze starší lahví rumů Imperial. Osobně se mi nelíbí, lahve z ní čouhá, nebrání poškození a osobně bych čekal, že u limitované série to bude hezčí.

Samotná láhev je krásná a elegantní. Drží se tvaru starších lahví, v levém horním rohu najdeme logo a láhev samotná je laděná do tmavě rudé.

Barva a vůně

Jak vidíte na obrázku, rum má skvělou barvu, která kopíruje barvu láhve, držíme se tmavých barev do ruda a to dodává příjemný pocit elegance a tajuplnosti.

Jemná karamelová vůně, jemné, dřevité tóny s vůni portského. Oficiální zdroje hovoří o vůni fíkového krému a džemů z divokého ovoce, které dokonale splývají s výraznými tóny máslové skvrny, sušených třešní a uzeného dřeva.

Chuť

Rum je hodně sladká, zde už cítím onu chuť fíků, ostružin i švestek. Samozřejmě hodně cítíte i samotné portské l lehkou dřevitostí.

Závěr

Jako fanoušek rumů po portském jsem rád, že taková láhev vznikla a že v stejné edici budou vznikat další. Myslím, že sedne fanouškům značky Barceló a tedy i všem fanouškům sladších rumů. K doutníků nebo pro kamarády nerumaře ideální.

Pro mé chutě je možná až příliš sladký, a ocenil bych větší komplexitu chutí i zajímavější závěr, nicméně myslím, že si své publikum najde. Je to zajímavá alternativa rumů Diplomatico Reserva nebo Zacapa 23y. Jak vidíte na Heuréce – rum se pohybuje mezi 1 100 Kč a 1 200 Kč. Nejnižší cenu má e-shop kamaráda One and Only, odkaz najdete na Heuréce. ⏬⏬⏬

Barcelo Barceló Imperial Rare Blends Porto Cask 40% 0,7 l (holá láhev) lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Info o rumu

Výrobce Barceló
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa, Šťáva
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu, Sudy po portském
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Jøan Urban, brand Ambassador ve společnosti Ron Barceló
Publikováno: 31. července 2022 Aktualizováno: 18. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články